اولین زن سعودی که گواهینامه موتورسواری گرفت

العربیه :یک زن سعودی به نام «دانیه عقیل» توانست نام خود را به عنوان اولین زنی که در این کشور گواهینامه موتورسواری می‌گیرد ثبت کرده و در اولین مرحله عمر ورزشی خود در مسابقات امارات متحده عربی شرکت کند.

دانیه عقیل که کارشناس ارشد تجارت بین‌الملل است، به العربیه گفت: «در ابتدا رانندگی با موتور چهار چرخ صحرایی را در شن‌زار یاد گرفتم و دائما در آخر هفته به این کار می‌پرداختم. پس از آن همزمان با تحصیل در بریتانیا، سوار موتور دوچرخ شدم. در آنجا گواهینامه موتورسواری درخواست دادم و ماه‌ها تمرین کردم تا آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارم.»

او در ادامه گفت: «موتورسواری چیزهای مثبت زیادی یادم داد، از جمله تعهد و آمادگی جسمانی و تمرین‌های ذهنی برای کنترل موتور.»
وزارت ورزش پادشاهی عربی سعودی هم از این زن جوان حمایت کرده و پس از صعود او در مرحله ورودی مسابقات موتورسواری امارات، به او گواهینامه موتورسواری اعطا کرد تا نام او به عنوان اولین زن سعودی دارنده این گواهینامه ثبت شد.»

دانیه عقیل درباره واکنش جامعه به این موضوع گفت که موتورسواری را یک ورزش مردانه نمی‌داند، زیرا که به گفته او «ما اینک در عصر توانمندسازی زنان سعودی زندگی می‌کنیم» و همه فرصت‌ها برای اثبات توان و جایگاه زنان در سعودی وجود دارد و او در زمینه موتورسواری با هیچگونه چالشی مواجه نشده است.
لازم به ذکر است که در سپتامبر 2017 خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه پادشاهی عربی سعودی با صدور فرمانی ملوکانه دستور داد برای زنان این کشور گواهینامه رانندگی صادر شود. در دسامبر 2017 نیز اداره عبور و مرور پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد زنان این کشور علاوه بر خودروهای شخصی می‌توانند موتورسیکلت و کامیون برانند.
بهناز بهشتی قهرمان موتور ریس بانوان بهناز بهشتی قهرمان موتور ریس بانوانپیش از این بهناز بهشتی قهرمان موتور ریس بانوان و مشعل‌دار المپیک زمستانه 2018 با انتقاد از اوضاع زنان در ایران خواستار حقوق مساوی با زنان پادشاهی عربی سعودی برای زنان ایرانی شده بود. او در آن زمان با انتشار تصویری از توقف موتورسیکلتش توسط پلیس ایران در صفحه اینستاگرامش، نسبت به عدم صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان ایران اعتراض کرده و با اشاره به ممکن شدن رانندگی موتورسیکلت برای زنان سعودی، خواستار ممکن شدن این امر برای زنان ایرانی شد.

شفیعی با اشاره به تغییرات مثبت در زمینه حقوق زنان در پادشاهی عربی سعودی، در صفحه اینستاگرامش نوشت: «در کشور عربستان (پادشاهی عربی سعودی) زنان حق رانندگی با ماشین هم نداشتند ولی با اتحاد هم این حق بهشون داده شد و الان از حق رانندگی با تمامی وسائل نقلیه را دارن و من یه سوال دارم؟! آیا ارزش زنان ما از زنان عربستان کمتر هستش؟!»

در ماه ژوئن 2018 نام «احلام آل ثنیان» به عنوان اولین زن سعودی که گواهینامه رانندگی گرفت، ثبت شد و حالا نام دانیه عقیل هم به عنوان اولین زنی که گواهینامه موتورسواری گرفت در کنار نام او قرار گرفت.
+11
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.