اروپا سرآشپز ولادیمیر پوتین را تحریم کرد

العربیه :اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه 15 اکتبر 2020 در رابطه با مسموم کردن آلکسی ناولنی مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و همچنین ورود به جنگ لیبی، تعدادی از نزدیکان پوتین از جمله سرآشپز او را تحریم کرد.

براساس اعلام اتحادیه اروپا یوگنی پریگوژین که از او با نام سرآشپز پوتین یاد می‌شود به دلیل شرکت رستوران‌های زنجیره‌ای‌اش تحریم شد. این شرکت که برای کرملین کاخ ریاست‌جمهوری روسیه کار می‌کند با حمایت از شرکت نظامی «واگنر» صلح در لیبی را تضعیف می‌کند.

روسیه متهم است با ارسال پیکارجویان اجاره‌ای از طریق این شرکت، در جنگ لیبی دخالت می‌کند ولی موسکو این اتهامات را رد کرد.

مسموم شدن آلکسی ناوالنی مخالف سرشناس پوتین در ماه آگوست گذشته اتحادیه اروپا را بر آن داشت که در این زمینه موسکو را بازخواست کرده و خواستار توضیحات روشن و شفاف شود، به ویژه آنکه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تاکید کرد ماده‌ای شبیه سم نوویچوک در نمونه‌های اخذ شده از بدن ناولنی پیدا کرد. این سم در زمینه‌های نظامی استفاده می‌شود. آلکسی ناوالنی در پی وخیم شدن حالش برای ادامه درمان به برلین منتقل شد.

علاوه بر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آزمایشگاه‌های پیشرفته‌ای در آلمان، فرانسه و سوئد نیز تاکید کردند ناوالنی 44 ساله که یکی از سرسخت‌ترین دشمنان ولادیمیر پوتیم است با سم نوویچوک مسموم شده است.

آلمان چهارشنبه هفته گذشته تاکید کرد اگر موسکو توضیحاتی درباره مسمویت ناوالنی ارائه نکند، تحریم این کشور ناگزیر خواهد بود. هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت اگر موسکو اطلاعات کافی و شفاف برای توضیح آنچه رخ داده، ارائه نکند، تحریم‌های پلکانی علیه مقامات روس اعمال خواهد شد.

آلکسی ناوالنی که حدود یک ماه در بیمارستانی در برلین تحت درمان بود، از 23 سپتامبر از بیمارستان مرخص شده و دوران نقاهت خود را در این شهر می‌گذراند.
+9
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.