نبرد قره‌باغ؛ اشک و ناله مادر آذربایجانی بر مزار فرزند سربازش

یورونیوز :در این ویدئو در منطقه «آغدام» جمهوری آ‌ذربایجان، مادری بر مزار فرزند سربازش که در جنگ کشورش با ارمنستان بر سر قره‌باغ کشته شده است اشک می‌ریزد. «آی‌بنیز حسن‌اوا» می‌گوید تنها پسرِ ۲۹ ساله‌اش در راه «آزادسازی اراضی اشغالی» وطنش کشته شده است، «باشد که خونش فرزندش هدر نرود و تقصاص‌اش گرفته شود».
آخرین دور جنگ بر سر منطقه ناگورنو-قرباغ که از ۲۷ سپتامبر آغاز شد، برغم آتش‌بسی که با میانجی‌گری روسیه بر روی آن توافق شد، همچنان ادامه دارد. جمهوری آذربایجان و ارمنستان همدیگر را به آغاز دور جدید درگیری‌ها متهم می‌کنند، درگیری‌هایی که صدها کشته برجای گذاشته است. جمهوری خودخوانده‌ آرتساخ (قره باغ) می‌گوید بیش از ۶۰۰ نفر از «پرسنل دفاعی‌اش» بر اثر حملات ارتش آذربایجان کشته شده‌اند. آذربایجان که شمار تلفات جانی نظامیانش را اعلام نمی‌کند می‌گوید ۴۳ شهروند غیرنظامی‌اش در گلوله‌باران و حملات موشکی نیروهای ارمنی کشته شده‌اند.

منطقه آرتساخ یا قره‌باغ با مرکزیت استپاناکرت که آذربایجانی‌ها آن را خان‌کندی می‌نامند، پیش از اعلام استقلال و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، خودمختار و جزو خاک جمهوری آذربایجان بود. ارمنستان که هنوز این اعلام استقلال را به رسمیت نشناخته است، می‌گوید جمهوری آذربایجان باید حق تعیین سرنوشت ساکنان آرتساخ/قره‌باغ را به رسمیت بشناسد.
+10
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  mahdi moud - تهران، ایران

  خود کثافتشون شروع کردن هنوز نسل کشی ارامنه فراموش نشده
  21
  94
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
  ۴۰
  tarkofski - استکهلم، سوئد

  [::mahdi moud - تهران، ایران::]. دوست عزیز لطفا الکی‌ و بدون مطالعه نظر ندید . این جنگ هیچ ربطی‌ به نسل کشی که توی ترکیه اتفاق افتاد نداره . حتی سازمان ملل هم ارمنستان رو مقصر اعلام کرد و بهش گفت باید از این منطقه فورا برن بیرون . توی این جنگ آذربایجان مقصر نبود و نیست .
  58
  28
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  من خودم آذری هستم ولی مادران ارمنی هم این روزها حتما وضعیت بهتری از این مادر عزیز ندارن. تف به اردوغان و علی اف روس. اگر حس اشغال و حس خاک بازی نباشه همه این کارها راحت حل میشه و مردم میتونند همه جا زندگی کنند ولی اردغان کلا متجاوزه خودشون قبرس رو اشغال کردند خیلی جاهای دیگه رو اشغال کردن که هنوز اسمش روشه از همون استانبول بگیر که یونانی هستش و کلیسا رو مسجد میکنه فک میکنه مردم نمی فهمند بعد میخواد با همین روش بقیه مشکلات رو هم حل کنه. علی اف شاید تو فکر پس گرفتن خونه ها و اراضی آذری ها باشه ولی اردوغان خیلی بزرگتر از علی اف احمق فکر میکنه و هدفش اشغال و زیر مجموعه کردن آذربایجان و بالا کشیدن نفت و گاز آنهاست و میدونه هرچی هزینه کنه از پول نفت راحت برمیداره و اقتصاد اونها رو هم دست میگیره. علی اف احمق نمی فهمه عثمانی همیشه به این منطقه چشم داشته و توانش برسه علی اف رو هم سرنگون میکنه.
  12
  74
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::mahdi moud - تهران، ایران::]...... بی شرم تو دشمن منی که به همزبان من و هموطن کهن من توهین میکنی. با شماهایی که من میبینم روزی داخل ایران جنگ نژادی خواهیم داشت. عقده ای شهرستانی
  41
  5
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
  ۴۴
  داداش گلم - لوکزامبورگ، لوکزامبورگ
  یه جایی باید این بحثها که فلانسال فلان قوم فلان قوم را کشت ماهم میکشیم یا فلانسال حمله شد ماهم حمله میکنیم باید تموم بشه اگه نه باز میرسیم به اول تاریخ و این بحث که هابیل قابیل رو با بیل کشت یا قابیل هابیل رو با بیل کشت🧐شایدم حزرت آدم صبح بیدار شد دید شورت برگیش نیست بیل رو ورداشت جفتشونو به چهارقسمت مساوی تبدیل کرد😧😮😲
  1
  6
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::paksan - ایران، ایران::]. زنده باشی گرامی که چه با عدالت و روشن حقیقت را بیان کردی
  2
  16
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  خدا بیامرزه این شهید آذری رو . خدا انشاالله شاهان هوسباز قاجاریه را لعنت کند که بخاطر یک تکه گوشت اینهمه سرزمینهای قره باغ و بقیه را بلا تکلیف کردند که هنوز هم بر سر آنها جنگ باشد
  15
  9
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  با تشکر از این سایت برای " سانسورِ جنایاتِ آذری‌ها در استپاناگرت" و با ابرازِ تاسف از اوضاعِ به وجود آماده و تلفاتِ انسانی‌ در هر دو طرفِ آارمنی و آذری از سایتِ ایرانیان خوهشمند هستم برای حفظِ آبرو هم که شده ویدئو های مربوط به تیر بارانِ سربازنِ اسیرِ آارمنی به دستِ آذری‌ها و به سبکِ " احرار الشام " یعنی‌ مزدورانِ سوری را نیز در اخبار بیاورد !!!! با آرزوی صلح برای جهان و دعا برای آزادیِ آذری‌ها از دستِ دیکتاتورِ ملعون علی اف و اون اردک خانِ روانی‌ !
  4
  29
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹
  ۴۴
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  چی سربازهای ارمنی مادر ندارند که بر مزارآنها اشک بریزد.هنوز دنیا اه و ناله بچه های ارامنه و مادرانشون را در نسل کش ارامنه توسط این مغولزاده میشنوه
  6
  29
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::paksan - ایران، ایران::]. [::mahdi moud - تهران، ایران::]. [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. درود به شرفتان که با انصاف هستید من خودم بعنوان اذری حالم از پانترکیسم بهم میخوره اونها به کشور ما چشم دارند اگر ادم هستن اول به کردهای خود برسن بعد تو امورات دیگران مداخله کنند. یک و نیم ملیون ارامنه مادر نداشتن.
  2
  11
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. واقعا انقدر سواد تاریخی نداری حداقل کمی فکر کن. خوب فیلمشو هم دیدی. کدوم گوشت کدوم زن. بعد از تضعیف عثمانی و قدرت گرفتن اروپا و روسیه ایران چندبار از روسیه شکست خورد و اون مناطق رو از دست داد. اگر تبریز و سر ایران هنوز هست به قیمت تمام اموام و طلاهای زنان و بازار تبریزه که به روسها دادن تا اونجا رو بی خیال بشه. بعد یه عده فارس آماده خور بیان به ایران بگن پرشین و سرزمین آریا. قبل از وزود اونها از افغانستان و پاکستان و عراق به فلات ایران این سرزمین چه قومی بوده؟
  3
  13
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
  نظر شما چیست؟