چگونه می‌توان مؤدبانه از دیگران خواست که ماسک بزنند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

صدای آمریکا :به گفته کارشناسان درخواست کردن از دیگران برای استفاده از ماسک اگر با انتقاد تند و یا شرمنده کردن آنها همراه باشد، ممکن است آنها را در حالت تدافعی و یا پرخاشگری قرار دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جَن کاووکجیان، کارشناس علوم رفتاری در دانشگاه آبرن ایالت آلابامای آمریکا، می‌گوید اگر مردم احساس کنند که رفتار شما بی‌حرمتی به آنها بوده است، احتمال این که رفتار خود را تغییر دهند کمتر است.

وی می‌گوید که در برخی موارد استناد به قوانین و مقررات محلی و یا توصیه‌های مقامات بهداشتی می‌تواند موثر باشد.

کارشناسان بهداشت عمومی می گویند گذاشتن ماسک در کاهش شیوع کووید۱۹ امری کلیدی است. ولی اگر از یک غریبه بخواهید که ماسک بزند، ممکن است این درخواست شما موجب به وجود آمدن شرایطی نامناسب و حتی پرتنش شود.

کارشناسان می‌‌گویند به جای این که خود را در معرض خطر رودر‌رویی با دیگران قرار دهید، شاید بهتر باشد از افرادی که ماسک ندارند دوری کنید.

داین گاتسمن، کارشناس آداب معاشرت، می‌گوید اگر در فروشگاه یا رستوران هستید، بهترین کار این است که از مدیر یا کسی که مسئول است بخواهید که افراد را ملزم به استفاده از ماسک کند.

خانم گاتسمن همچنین پیشنهاد می‌کند که در برخورد رودررو با افراد بدون ماسک از جملاتی مشابه این جمله استفاده شود: «برای ایمنی من و خودتان، اگر هر دو ماسک صورت داشته باشیم من احساس راحتی بیشتری خواهم کرد.»

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می‌کند که استفاده از ماسک در اماکن عمومی، به ویژه در فضاهایی که امکان فاصله‌گیری اجتماعی کم است، اهعمیت بسیار زیادی دارد.

استفاده از ماسک یا پوشش پارچه‌ای صورت کمک می‌کند که ذرات ریز تنفسی هنگام نفس کشیدن، صحبت کردن، فریاد زدن، عطسه، و سرفه در هوا منتشر نشده و به افراد دیگر منتقل نشود. در واقع پوشاندن دهان و بینی با ماسک یا هر نوع پوشش پارچه‌ای، یک نوع «کنترل منبع» محسوب می‌شود.

ولی شواهد نشان داده است که استفاده از ماسک خود فرد را نیز تا حدی از ابتلا به کووید۱۹ محافظت می‌کند.

البته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری استفاده از محافظ صورت به عنوان جایگزین ماسک را توصیه نمی‌کند؛ چرا که شواهد نشان نداده است محافظ صورت به عنوان «کنترل منبع» عمل کند و از انتشار قطرات تنفسی و انتقال آن به دیگران جلوگیری کند.

ولی افرادی که می‌خواهند بیشتر از خود محافظت کند، می‌توانند علاوه بر ماسک از محافظ صورت نیز استفاده کند.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.