درگیری‌های قره‌باغ؛ اصابت ۱۰ فروند موشک به روستاهای ایران

عکس خرابی از خبرگزاری مهربی بی سی :علی امیری‌راد فرماندار شهرستان خداآفرین در آذربایجان شرقی از "اصابت ۱۰ فروند موشک طی پنج ساعت" به روستاهای خداآفرین خبر داده است؛ حادثه ای که به جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شمال مربوط می شود.

آقای امیری‌راد به خبرگزاری ایسنا گفت که این موشک‌ها از ساعت ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) به روستاهای کدخدالو و قلی‌بیگلو در شهرستان خداآفرین اصابت کرده و باعث ویران شدن یک منزل مسکونی در روستای قلی‌بیگلو و مصدوم شدن یک نفر بر اثر فرو ریختن آوار شده است.

این ناحیه ایران قبلا هم در معرض گلوله های سرگردان جنگ قره‌باغ قرار گرفته بود.

مسئولان هر دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرده‌اند که به آتش‌بس پایبندند و در عین حال یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کرده‌اند.

آتش بس از سه روز پیش با وساطت روسیه به منظور مبادله کشته شدگان و اسیران اعلام شده بود.

سازمان ملل متحد از شکسته شدن آتش بس ابراز تأسف و نگرانی کرده و صلیب سرخ اعلام کرده که هنوز نتوانسته عملیات مبادله کشته شدگان و اسیران را آغاز کند.

وزارت خارجه ایران قبلا در پی حوادث مشابه درباره تعرض نظامی به خاک این کشور به طرف‌های درگیر هشدار داده است.

سعید ‏خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز ۱۴ مهر - پنج اکتبر - با اشاره به درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت این کشور درگیری در مرزها و تعرض به خاک خود را تحمل نخواهد کرد و‌ هرگونه تعرضی به مرزهایش را "خط قرمز" می‌داند.

روز ۱۲ مهر فرماندار شهرستان خداآفرین در آذربایجان شرقی از اصابت "پنج خمپاره" جنگ نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان به این شهرستان خبر داد اما نگفت این خمپاره ها از طرف کدام کشور به ایران اصابت کرده است.

مقام های محلی گفته بودند که بر اثر اصابت خمپاره یک کودک ۶ ساله مصدوم شد که بلافاصله به مرکز درمانی منتقل و به صورت سرپایی درمان شد.

اختلاف و درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نزدیک به ۳۰ سال است که ادامه دارد. بر اثر این درگیری ها تاکنون صدها هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.
+9
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  این‌ها که از مرز ایران خیلی‌ دور هستند مگر می‌‌شود .این همه اشتباه کرد؟ یا اینکه یک از دو طرف. سپاه ما را برای کمک آورده. دو ماه دیگر .می‌ گویند. عجب غلطی کردیم؟ بستگی به آن کدام طرف سپاه را آورده.کم کم. یا شرکت هواپیماهی Azerbaijan Airlines یا Armenian Airlines نابود می‌‌شود.
  1
  6
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  ارمنستان با ایت کار و بمباران شهرهای خارج از قره باغ سعی در وارد کردن ایران و روسیه به جنگ با آذربایجان را دارد اما ایران در وضعیتی نیست که بخواهد وارد جنگی بشود که این کار غرب را بر علیه ش برمی انگیزاند و روسیه اما هیچ وضعیت نمی خواهد وجهه بین المللی خود را به خاطر منطقه ای خراب کند که خودش هم ان را بخشی از آذربایجان به حساب می اورد و در ضمن با حمایت نظامی مستقیم نکردن از ارمنستات در جنگ به نوعی می خواهد حکومت پاشیان را سرنگون کند و نمی خواهد در جنگی مستقیم با ترکیه قرار بگیرد چون منافع بسیاری با هم دارند و هم نیروهاش در سوریه و لیبی در تیرس ترکیه هستند و تجارتش از طریق دریای سیاه و کانال بسفر وابسته ترکیه است. در هر جنگی روسیه و ایران بازنده نهایی خواهند بود. و حتی ترکیه و آذرابایجان جنگ را داخل مرزهای ایران خواهند کشید و ترکهای ایران به خاطر حمایت ایران از ارمنستان و استفاده خاک ایران برای کمک رسانی به ارمنستان از ایران و فارسها دل خوشی ندارند و همه الان دنبال شورش و استقلال هستند .
  10
  1
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  عکس ااعمل ترکهای ایران در مقابل کمک رسانی ایران به ارمنستان و انتقال ادوات نظامی از طریق ایران در ظاهر هم شده مقامات ایران را مجبور به تایید اینکه قره باغ خاک آذربایجان است شد اما این فقط حرفهای مسخره مقامات روباه صفت ایران است. بعد از قره باغ نوبت عروسی در ایران است و ایران تاوان حمایت از ارمنستان را بد جوری خواهد داد و ترکیه و آدربایجان در حال مسدود ساختن تنها گلوگاه خاکی ارمنستان ار خاک ایران هستند و با استقلال آذربایجان جنوبی ارمنستان پسر خوبی خواهد شد چون ایرانی وجود نخواهد بود تا بتواند از خاکش ادوات نظامی از روسیه و فرانسه و نیروهای پ پ ک را وارد ارمنستان بکند تا بر علیه آذربایجان استفاده شوند
  9
  1
  جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. خود گویی و خود خندی،عجب ترک هنربندی!. آره جان .....، بهمین سادگی که تو میگی خردوغان و علی اف خرطوم و شما انگلای مملکت کشور رو تقسیم کرده و ارامنه رو تحت محاصره میرین برای نسل کشی بعدی!!بچه جان هنوز زوده برات تحلیل و پیش بینی سیاسی کنی!همونکه که داره به اذربایجان اسلحه میده فردای انتخابات آمریکا ببین چطور شلغمتون میکنه! فک نکن با توپ و تانک بقیه میتونین جلو برین و ارامنه هم دودستی خاک رو بدن بشما! ازین مهلکه که شک نکن بسلامت رد میشه ارمنستان با لابیهاش تو نیویورک و واشنگتن خوشگل میذاره تو پاچه خردوغان جانت. میگه نیروهای روسیه در لیبی در تیررس ترکان هستن.مگه مترسکن؟!!ترکیه جرات نداره بسفور رو ببنده معادلات جهانی رو نگا کن چارتا غمپز خردوغانو ایران هم با هرمز میکرد.ازین هارت و پورت خلفای اسلامی ایران و ترکیه جوگیر نشو خائن.
  0
  4
  شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.