یورش پلیس فرانسه به خانه‌ وزیر بهداشت

اولیور وران، وزیر بهداشت فرانسه، در یک کنفرانس مطبوعاتی جهت ارائه جزئیات محدودیت‌های جدید با هدف جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر کروناایندیپندنت فارسی :پلیس فرانسه در چارچوب تحقیق درباره مقابله دولت با همه‌گیری کرونا طی یک عملیات، سپیده‌دم به خانه‌های نخست‌وزیر سابق، وزاری کنونی و پیشین بهداشت و سایر مقامات ارشد این کشور یورش برد.

وزارت بهداشت فرانسه تأیید کرد که دفاتر کار اولیور وران وزیر بهداشت و همچنین منازل شخصی نخست وزیر سابق ادوارد فیلیپ، وران و وزیر پیش از او اگنس بوزین، مقامات بلندپایه بهداشت ژروم سالومون و سیبت نادیای و سخنگوی سابق امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه مورد بازرسی قرار گرفته است.

این بازرسی‌ها در بامداد و پس از آن انجام گرفت که رییس جمهور ماکرون منع رفت‌وآمد در پاریس و هشت شهر دیگر فرانسه را طی سخنرانی برای مردم و به منظور مقابله با روند جدید افزایش ابتلا به کرونا اعلام کرد.

پس از شکایت ده‌ها بیمار کووید-۱۹، پزشک، کارکنان زندان، نیروهای پلیس و سایر افراد در فرانسه، دادگاه ویژه‌ای برای تحقیق درباره چگونگی مقابله دولت با بحران کرونا حکم صادر کرده است.

یک منبع نزدیک به ادوارد فیلیپ، که اکنون شهردار یک شهر بندری در سواحل نورماندی در شمال فرانسه است، به خبرگزاری فرانسه گفت که او «همیشه گفته که آماده است خود را در اختیار مسئولان بگذارد.»

به گفته این منبع، عملیات تجسس پلیس «بسیار مؤدبانه و با همکاری کامل شهردار انجام شد.»

طبق قانون فرانسه، رئیس جمهوری را که هنوز در این مقام در حال خدمت است نمی‌توان تحت تعقیب یا تحقیقات قضایی قرار داد و از این رو تحقیقات بر روی سایر اعضای کابینه و مسئولان ارشد آغاز شده است.

رئیس جمهوری فرانسه همزمان در یک نطق تلویزیونی، با بیان این که اگر هر کسی کار خود را انجام ندهد نمی‌توان از این بحران عبور کرد گفت، من به همکاری تک تک شما نیاز دارم؛ همه ما به همدیگر نیاز داریم.

به گفته ماکرون، قانون جدید منع تردد شبانه با هدف کاهش نرخ ابتلا و رساندن آن به حدود سه هزار مورد در روز و کاهش بار موجود بر کادر درمانی انجام می‌‌شود.

این قانون از روز شنبه به اجرا در خواهد آمد و بر اساس آن تردد بین ساعت ۹ شب تا ۶ صبح در مناطقی که حدود یک سوم جمعیت فرانسه را تشکیل می‌‌دهند ممنوع خواهد بود.

موارد ثبت شده ابتلا به کووید۱۹ در فرانسه بار دیگر رو به افزایش گذاشته و روز چهارشنبه ۲۲ هزار و ۹۵۱ مورد ابتلای جدید در این کشور اروپایی گزارش شد
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.