علت کینه خامنه ا ی نسبت به استاد شجریان چیست؟

از ابتدای امسال رهبر جمهوری اسلامی برای مرگ حداقل 16 نفر به صورت رسمی پیام تسلیت داده است. از جمله برای درگذشت همسر یکی از بازاریان مذهبی تهران به نام محمود لولاچیان (چهارم فروردین)، پدر سعید جلیلی (هجدهم اردیبهشت)، سید عباس موسویان (بیستم مرداد)، سید جواد علم‌الهدی (دوم شهریور) و همچنین علی شمقدری، عموی کارگردان حکومتی سینما جواد شمقدری.با این وجود، علی خامنه‌ای درباره مرگ محمدرضا شجریان اسطوره آواز ایران کاملاً سکوت کرد و نیروهای امنیتی تحت فرمان او نیز از هر فرصتی که داشتند برای کارشکنی در مراسم او استفاده کردند.

کینه رهبر جمهوری اسلامی از شجریان ظاهراً به حدود سه دهه قبل بر می‌گردد. او ۱۳ اسفند ۱۳۷۰ برای اولین بار در دیدار اعضاى گروه ویژه و گروه معارف رادیو خواهان حذف «ربَنا» از صدا و سیمای حکومتی شد. برخی روزنامه‌نگاران فاش کرده‌اند که ریشه این کینه و خصومت شخصی به این مساله بر می‌گشته که شجریان هیچگاه حاضر نشد در جلسات هنرمندان با رهبر نظام شرکت کند.

اما بعد از اعتراضات سال 88 به تقلب انتخاباتی نظام و حمایت شجریان از مردم، خشم رهبر از مرحوم شجریان به نحو واضحی بیشتر شد. او از آن لحظه ممنوع‌التصویر و ممنوع الصدا شد، آثارش از رسانه‌های رسمی حذف شدند و دیگر اجازه پیدا نکرد داخل ایران کنسرتی برگزار کند. از آن زمان رسانه‌های تحت امر رهبر مثل کیهان بارها به شجریان توهین کردند و او را «عامل بیگانه»، «مهره اجنبی» و حتی تلویحاً حامی تروریسم! خواندند. یک نمونه جالب در زمینه میزان کینه رهبر از شجریان، حکم «آتش به اختیار» است. آیت‌الله خامنه‌ای در سه دهه گذشته فقط یک بار به نیروهای بسیجی و لباس شخصی فرمان «آتش به اختیار» داده، آن هم مربوط به هفدهم خرداد 96 چند روز بعد از نامه صالحی امیری وزیر وقت ارشاد به صدا و سیما درباره شجریان و آهنگ رَبنا است.

آقای خامنه‌ای در آن سخنرانی به وضوح با لحنی تحقیرآمیز می‌گوید که دستگاه‌های فرهنگی مثل وزارت ارشاد «تعطیلند» و «دچار اختلال شده‌اند» و دلیل‌اش را این نکته ذکر می‌کند که درباره پخش فلان آهنگ قبل افطار (رَبنا) نامه نگاری کرده‌اند! فرمان آتش به اختیار رهبر به نیروهای بسیجی علیه وزارت ارشاد به قدری غیرمنتظره و خطرناک بود (چون بالقوه می‌توانست زمینه اقدامات خشن و خودسرانه نیروهای لباس شخصی را فراهم کند) که خود آقای خامنه‌ای چند هفته بعد عملاً از فرمانش عقب‌نشینی کرد. در ساختارهای مبتنی بر کیش شخصیت (مثل ایران و کره شمالی) پروپاگاندای حکومتی این گونه تبلیغ می‌کند که مردم و نخبگان همه باید «ذوب» در نفر اول باشند و هرگونه انتقاد یا حتی استقلال را اقدامی خصمانه تلقی می‌کند. با این حال همیشه هنرمندان و نخبگانی بوده‌اند که مقابل این روش‌ها ایستادگی کرده‌اند، هزینه داده‌اند، و البته نهایتاً از مردم آن جامعه قدردانی و محبت دیده‌اند. شجریان یکی از این‌ها بود.
+21
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  از نسل شتر زادگان است. کینه شتری تا کنون نشنیده؟ شاش شتر. گوشت شتر. پشگل شتر. پشم شتر. اخلاق و رفتار شتری. چه انتظاری است؟ عجیب می‌‌بود. اگر نفرت نداشت.اگر نمی‌‌داشت. می‌‌توان گفت. دره اخر ال زمان است. بر ضد هر منطق. دلایل. برهان. تکامل. عقل سلیم می‌‌بود.
  7
  108
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
  ۵۱
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  کسی که تابع حزب باد بوده .دوره شاه در جشن شیراز شرکت میکرده و همزمان با مخالفین شاه نشست و برخاست میکرده و در زمان این حکومت به مال و منال و شهرت میرسه و برای انقلاب میخونه و بعد طرفدار جنبش سبز میشه و بعدبا من و تو و بی بی سی و صدای امریکا مصاحبه میکنه بر ضد حکومت ,حتما انتظار دارید رهبر براش عزای عمومی اعلام کنه
  65
  10
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  شجریان رفت. خامنه ای و مزدورش درکیهان هم یک روزی دم سیخ میکنن. مهم اینه که تاریخ ایران از این سه نفر به چه شکلی یاد میکنه. مردم اسپانیا حتی پس مانده های فرانکو را در قبرستان خوشنامی که دفن بود تحمل نکردن و استخوان های دیکتاتور اسپانیا را از قبر در آوردن ودر یک محل دور وگمنام دفن کردن. این سرنوشت همه خوناآشام های بد نام تاریخه.
  4
  46
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  خامنه‌ای از کی کینه نداره از ۸۰ میلیون قطعا خواجه حافظ شیرازی هم که فوت کرده.
  3
  41
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  کینه ای شاید برحق باشد چون شجریان را که یک خواننده درجه ششم بود خامنه ای به اینجا رسانیده است
  57
  6
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این کثافت وجودش پر از کینه و نفرته. کی ریغ رحمتو سر میکشی؟
  3
  48
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  انقلاب شد. صدای گلپایگانی و ایرج و بنان و قوامی و ده ها خواننده ی خوش الحان توقیف و رادیو تلویزیون شد تیول یک قران خوان که ربنا و ده ها سرود انقلابی را می خواند و در این دایره ی بسته ملت نوحه و روضه و اخوند و حسین پرست را به تلفیق روضه و اواز و ناله عادت دادند. من باور نمیکنم که هرگز هم مبارز بوده است چون تا همین اخرها تمام کنسرت های او و پسرش جواز میگرفت. حداکثر ایشان اصلاح طلبی مثل زیباکلام ها بود که عقیده دارند که نیش اسلام را باید قدری کم کرد تا اسلام و قران برقرار باقی بماند. مبارز ملی من فریدون فرخزاد هست
  11
  31
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  ۳۸
  rahjoo - مازندران، ایران
  علتش ریشه در کودکیهاش داره.
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
  ۴۳
  یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::] علامه دهر،لطفا ببند.مجبور نیستی در مورد چیزی که نمیدونی، نظر بدی.
  16
  14
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  کینه این شخص فقط از استاد نیست,این شخص بخاطر(تزی)که دارد,از کل ملت ایران کینه بدل دارد .البته منظور از ملت ایران از آن نوع وطن پرستان و با شرفها
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۳
  ۲۹
  ایمای - تهران، ایران
  خامنه ای میتونست جلوی این وصیتنامه شجریان را بگیره بدلیل اینهم نگرفت چون تیر اصلیش به تاریخ ایرانیان ومردم ایران بود شجریان با اجازه خود جلاد انجا دفن شد مردم نادان هم حمایت کردند من بر علیه شجریان نیستم ولی اینکه فرهنگستان را به گورستان تبدیل کنند را مخالفم در هر صورت نقشه رهبر چلاق همراه یکسری نادان عملی شد همیشه گفته بودند ایرانیان تمدن و فرهنگ ندارند اسلام براشون تمدن وفرهنگ اورده ایشون حقش این بود در جائی دفن میشد که هنرمندان دفن شدند ولی همانطور که گفتم خوب زدند به تاریخ ما ایرانیان تازه این اول کارشون بود کشوری که بخواهی بطور کا نابود کنی باید فرهنگشو از بین ببری همینکاری که اینها کردند ویکسری نادان هم حمایت کردند .
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::یه شب مهتاب - استکهلم ، سوئد::]. عزیزم شما که آگاه هستی و حتما خیلی میدانی به من و بقیه یاد بده
  5
  14
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  این قهرآشتی این خودشونه شجریان کمی بیشتر، وگرنه اول همه در یک جبهه با شاه مخالف بودن، شجریان با ابتهاج و بقیه مخالفین شاه از تلویزیون شاه قهر کرد و بعد از انقلاب هم با اینها ابتدا همکاری و بعد زاویه پیدا کرد
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲
  ۳۰
  golaleh - زاگرس، افغانستان
  این کی و چطوری استاد شد؟
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
  نظر شما چیست؟