نخست وزیر تشکیلات خودگردانی: اگر ترامپ بماند، خدا به ما رحم کند

رادیو فردا :سه هفته مانده به روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در حالی که در میانه سکوت دولتمردان اسرائیل اکثر مردم این کشور خواهان بقای دولت دونالد ترامپ هستند، نخست وزیر تشکیلات خودگردانی می‌گوید که در صورت ادامه ریاست جمهوری او «خدا به ما رحم کند».

نتایج یک نظرسنجی در اسرائیل که روز دوشنبه، ‌۲۱ مهرماه، منتشر شد نشان می‌دهد بیش از ۶۳ درصد از اسرائیلی‌ها انتخاب مجدد دونالد ترامپ را برای منافع اسرائیل ترجیح می‌دهند.

به گزارش شبکه تلویزیونی آی ۲۴ و روزنامه جروزالم پست، تنها حدود ۱۹ درصد از اسرائیلی‌ها از جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا، حمایت می‌کنند.

ده درصد از اسرائیلی‌ها در این نظرسنجی گفته‌اند هر دو نامزد به یک اندازه برای حفظ منافع اسرائیل خوب هستند. تنها سه درصد از اسرائیلی‌ها درباره رئیس جمهور بعدی آمریکا «نظری ندارند».

در پاسخ به پرسش دیگری در این نظرسنجی، ۵۱ درصد گفته‌اند که روابط شخصی نزدیک میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با آقای ترامپ، برای حفظ منافع اسرائیل و اقداماتی که آمریکا در چهار سال گذشته برای این کشور انجام داد، اهمیت داشت.

حدود ۴۴ درصد از پرسش‌شوندگان اسرائیلی گفته‌اند روابط کشورشان و آمریکا هیچ ارتباطی با فردی که رئیس جمهور آمریکا یا نخست وزیر اسرائیل باشد، ندارد و این روابط در زمان رهبری هر حزبی در هر دو کشور، بر اساس دوستی صادقانه، قوی و خلل‌ناپذیر است و آمریکا نزدیک‌ترین دوست و متحد اسرائیل خواهد ماند.

اکثریت چشمگیری از آمریکایی‌های یهودی در انتخابات چهار سال پیش، به سنت همیشگی، به حزب دموکرات و نامزد آن رای داده بودند.

این احتمال مطرح است که تصمیمات دولت دونالد ترامپ، از جمله به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و به رسمیت شناختن «حاکمیت اسرائیل» بر ارتفاعات جولان که از سوریه اشغال کرده بود، در انتخابات پیش ‌رو تا حدی از حمایت سنتی آمریکاییان یهودی از حزب دموکرات کم کند، اما این میزان هنوز معلوم نیست.

در همین حال، با وجود بحث داغ انتخابات آمریکا در میان مردم اسرائیل و نظرسنجی از اسرائیلی‌ها در این خصوص، بنیامین نتانیاهو و اعضای دولت او در این باره سکوت کرده‌اند.

از سوی دیگر، محمد الاشتیه، نخست وزیر تشکیلات فلسطینی، روز سه‌شنبه، ۲۲ مهر، گفت «انتخابات آمریکا اهمیت بسیاری دارد و اگر آقای ترامپ در کاخ سفید بماند، خداوند به ما فلسطینیان، به اروپا و سایر نقاط جهان رحم کند».

آقای الاشتیه در سخنرانی برای نشست مجازی کمیته امور خارجی پارلمان اروپا گفت دونالد ترامپ «وقت همه را در چهار سال اخیر تلف کرده... طرح او («معامله قرن») از سوی فلسطینیان، اتحادیه اروپا و اعراب رد شده... و گام‌های یک‌جانبه آمریکا در راستای سیاست‌های اسرائیل، نقش یک میانجی‌گر عادل را از این کشور گرفته است».

نخست وزیر تشکیلات فلسطینی ضمن رد سخنان نخست وزیر اسرائیل که بر «صلح در برابر صلح» تاکید دارد، گفت: «صلح تنها در برابر بازپس گرفتن اراضی اشغالی محقق خواهد شد».

وی بر لزوم عملی شدن راهکار دو کشوری (تشکیل کشور فلسطین در کنار ادامه موجودیت اسرائیل) تاکید کرد.

آقای الاشتیه گفت: «اسرائیل یهودی‌نشین‌ها را گسترش داده... و امارات متحده عربی و بحرین نیز با امضای توافق با اسرائیل، تنها به فکر منافع خود بوده‌اند نه فلسطینیان». نخست وزیر فلسطینی گفت ما از تصمیمات یک‌جانبه این کشورها و عوامل دیگر «بسیار خشمگین هستیم».

دونالد ترامپ بهمن‌ماه پارسال با ارائه طرح صلح «معامله قرن» و نقشه آن گفت فلسطینیان با قبول این طرح، ۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد خود کمک می‌کنند. وی تاکید کرد که این طرح به عنوان سرآغازی برای تجدید مذاکرات مستقیم میان فلسطینیان و اسرائیل پیشنهاد شده است.

دونالد ترامپ روز ۲۵ شهریور در مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل، با تکرار ناخشنودی از «ناسپاسی» فلسطینیان، از دستورش در خصوص قطع کمک‌های مالی آمریکا به نهادهای فلسطینی حمایت کرد.

محمود عباس، رهبر فلسطینیان، گفته است این طرح یهودی‌نشین‌ها را جزو خاک اسرائیل قلمداد کرده و «خیانتی است که هیچ فلسطینی به آن تن درنمی‌دهد» و «قدس نیز فروشی نیست».

از سه سال پیش که آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل «به رسمیت شناخت»، مناسبات تشکیلات فلسطینی و واشینگتن قطع بوده است
+9
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.