استقبال یهودیان از ممنوع شدن انکار هولوکاست در فیسبوک

دویچه وله :فیس‌بوک اعلام کرد که قصد دارد انکار هولوکاست را در پیام‌های این شبکه ممنوع کند. اسرائیل و یهودیان از تصمیم فیس‌بوک استقبال کرده و گفته‌اند، انکار هولوکاست نه یک مبحث تاریخی بلکه نوعی از تبلیغات ضدیهودی است.

وزارت خارجه اسرائیل روز سه‌شنبه (۱۳ اکتبر) در حساب کاربری خود در ستایش از تصمیم اخیر فیس‌بوک نوشت: «انکار هولوکاست یک مبحث تاریخی نیست، بلکه نوع بدخیمی از تبلیغات ضدیهودی است».

روز قبل (دوشنبه) مارک زاکربرگ، بنیادگذار فیس‌بوک اعلام کرده بود که به نظر او گرایش‌های ضدیهودی بالا گرفته است. در کشورهایی که انکار هولوکاست امری غیرقانونی است، این شبکه اجتماعی نیز از اظهارات ضدیهودی جلوگیری می‌کند.

پینچاس گلدشمیت، خاخام ارشد مسکو، در کنفرانس روحانیان کلیمی اروپا، اظهار امیدواری کرد که تصمیم فیس‌بوک با اقدامات بیشتری تکمیل شود.

او گفت که به ویژه در دورن بحران کرونا گرایش‌های راست افراطی و اظهارات ضدیهودی در شبکه‌های اجتماعی رواج یافته و فضای همبودی اجتماعی را مسموم می‌کند. او از فیس‌بوک و سایر رسانه‌های سایبری خواست که با نفرت‌پراکنی در دنیای مجازی مقابله کنند.

کریستوف هویبنر، معاون اجرایی کمیته بین‌المللی آشویتس نیز اقدام فیس‌بوک را "با توجه به گرایش فزاینده به خشونت در میان افراد ضدیهودی" یک گام نمادین پراهمیت دانست.

او گفت خوشحال است که "زاکربرگ سرانجام به قدرت و برد شبکه خود و حضور، نفوذ و بهره‌گیری جریان‌های راست‌گرای افراطی و ضدیهودی از آن پی‌برد".

قربانیان هولوکاست و بازماندگان آنها در پیام‌هایی متعدد از فیس‌بوک خواسته بودند که اظهارات حاوی نفرت نژادی و کینه‌توزی ضدیهودی را از حساب‌های کاربری حذف کند.

زاکربرگ حدود دو سال پیش در مصاحبه‌ای جنجال‌برانگیز که انتقادات بسیاری در پی آورد،  گفت که حاضر نیست نفی هولوکاست و اظهارات ضدیهودی را به طور کامل در پلاتفرم فیس‌بوک ممنوع کند. او تأکید کرده بود که خود کلیمی است و از اظهارات ضدیهودی رنج می‌برد، اما به اعتقاد او "فیس‌بوک وظیفه ندارد چیزهایی را حذف کند که گمان می‌کند اشتباه هستند"، زیرا "اشتباه بسیاری از مردم از سر قصد و غرض نیست."
+9
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  دموکراسی و ازادی بیان به سبک غرب
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.