افزایش فشار بر ارامنه ساکن ترکیه در اثر تشدید تنش در قره‌باغ

شماری از ارامنه ساکن ترکیهدویچه وله :دولت ترکیه در جنگ قره‌باغ آشکارا جانب آذربایجان را گرفته است. همین موضوع باعث افزایش فشار بر ارامنه ساکن ترکیه شده است. بسیاری از شهروندان ارمنی ساکن استانبول احساس ترس و ناامنی می‌کنند. نفرت‌پراکنی در حال افزایش است.

حدود ۶۰ هزار شهروند ارمنی در ترکیه زندگی می‌کنند. گفته می‌شود که تشدید رویارویی دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بر رویکرد دولت و جامعه ترکیه در ارتباط با شهروندان ارمنی ساکن این کشور تاثیر گذاشته است.

سایت "تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان با انتشار گزارشی از استانبول، به دشوار شدن شرایط زندگی شهروندان ارمنی در ترکیه پرداخته است.

اکثر شهروندان ارمنی در ترکیه در شهر استانبول زندگی می‌کنند. مریم یکی از آن‌هاست. البته خبرنگار "تاگس‌شاو" می‌گوید، مریم نام واقعی این شهروند ارمنی نیست و او از بابت نگرانی درباره فشار علیه خود، حاضر به افشای هویتش نشده است.

مریم می‌گوید: «مردم [ارامنه] حتی در خانه‌های خود درباره برخی از مسائل صحبت نمی‌کنند. یا تنها با پچ‌پچ کردن درباره این مسائل حرف می‌زنند.» او می‌گوید همه از این موضوع واهمه دارند که همسایه‌های دیگر بتوانند سخن آن‌ها را بشنوند.

این شهروند ارمنی ساکن استانبول از وحشت عمومی ارامنه در ترکیه سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که تحولات سیاسی اخیر باعث نگرانی او نیز شده است.

گارو پایلان، نماینده ارمنی مجلس ترکیه و وابسته به "حزب دموکراتیک خلق‌ها" است. او آشکارا درباره رویارویی‌های قره‌باغ سخن می‌گوید. پایلان از دولت ترکیه درخواست کرده است تا در راستای برقراری صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان تلاش کند.

به باور این نماینده ارمنی، دولت ترکیه و جامعه ۸۳ میلیون نفری این کشور مسئولیت سنگینی در قبال تنش قره‌باغ دارند.

او می‌گوید از زمانی که به طرفداری از استقرار صلح در مناقشه قره‌باغ پا به میدان گذاشته، مورد تهدید نیروهای افراطی قرار گرفته است.
افزایش نفرت‌پراکنی
پایلان بر این باور است که دامن زدن به نفرت‌پراکنی علیه ارمنستان از سوی دولت و رسانه‌های ترکیه، عملا راه را برای نفرت‌پراکنی در خود جامعه ترکیه و علیه شهروندان ارمنی این کشور هموار کرده است.

مناقشه بین ترک‌ها و ارمنی‌ها در ترکیه به نسل‌کشی قرن پیش ارامنه در دوران حکومت عثمانی بازمی‌گردد. بر اساس ارزیابی مورخان، در جریان آن نسل‌کشی دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر از ارامنه جان خود را از دست دادند. به‌رغم آن، دولت ترکیه مخالف استفاده از واژه "نسل‌کشی" در ارتباط با کشتار ارامنه است.

پایلان می‌گوید: «ما شهروندان ارمنی، چهار نسل است که می‌دانیم سیاست‌های نژادپرستانه به کجا راه می‌برد.» او از دولت ترکیه در دامن زدن به این نفرت‌پراکنی انتقاد می‌کند و نسبت به پیامدهای آن برای جامعه ترکیه هشدار می‌دهد.

گفته می‌شود پس از افزایش تنش در مناسبات بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بسیاری از شهروندان ترک با برافراشتن پرچم‌های دو کشور ترکیه و آذربایجان در خیابان‌های محل زیست ارامنه در استانبول در تردد هستند.

مریم بر این باور است که ترک کشور ترکیه راه‌حل مناسبی برای مقابله با این نفرت‌پراکنی نیست. او می‌گوید: «اگر کسی بخواهد در این عرصه اقدام موثری انجام دهد، باید در ترکیه بماند.»

پایلان نیز از حمایت و پشتیبانی بسیاری از شهروندان ترک از تلاش‌های او برای مقابله با نفرت‌پراکنی و صلح در قره‌باغ سخن می‌گوید.

او می‌گوید میلیون‌ها نفر از تلاش‌های صلح‌جویانه او حمایت و پشتیبانی می‌کنند. می‌گوید: «آن‌ها با جمع‌آوری امضا و دادن بیانیه‌های مطبوعاتی از تلاش من حمایت می‌کنند. زنگ تلفن من برای لحظه‌ای قطع نمی‌شود. خیلی‌ها تماس می‌گیرند تا همبستگی خودشان را به اطلاع من برسانند.»

پایلان بر این باور است که تلاش‌های او برای استقرار صلح در قره‌باغ عملا از تلاش‌های او برای حفظ صلح در ترکیه جدا نیست
+26
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  اگر واقعا این حجم از فشار بروی ارامنه در ترکیه هست که حتی در خانه آرام سخن میگن تا همسایه ی ترک آمرشونو به خردوغانها نده باید یه آفری بزرگ گفت به مردم ایران.که پان ترکها میان تو خیابون علنا علیه اقوام ایرانی شعار نژادرستانه میدن و نه حکومت و نه مردم دم نمیزنن.من شک ندارم اگر یک حکومت مکلی در ایران روی کار بود ویا ادامه حکومت پهلوی قطعا پان ترکها زوزه کشیدن یادشون میرفت و بجاش دم رو کول گذاشتن رو جایگزین می کردن.هم اکثریت مردم ایران میهن دوست نیستن وهم مردم ترک زبان در ترکیه اکثریت نژاد پرست قرن نوزدهمی هستن
  17
  48
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. این مشکل پانترکی نیست ..در واقع شما شیعیان ایران و آذربایجان در برابر مسیحیت قرار گرفتید.
  20
  8
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این خبرتان مغرضانه است . این نماینده ارمنی مجلس آزادانه در مجلس نمایندگی می کند و در ترکیه زندگی می کند بدن هیچ مشکلی و هر روز هم بر علیه ترکیه صحبت می کند .
  19
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. هیچ ایرانی به تفسیر ترکی-صفوی از شیعه باور ندارد، ما ایرانیان به مسیحیت مهرورزی داریم و حتی در مقابل پان‌ترکان مدارا می کنیم، ارمنی ها هزاران سال است که در ناگورنا زندگی کرده اند، حتی اذری های ایران از اعمال رژیم ترکیه نفرت دارند،
  2
  14
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.