وضعیت تیم ملی فوتبال ایران پیش از دیدار با تیم ملی مالی

دویچه وله :تیم ملی فوتبال ایران پس از پیروزی مقابل تیم ازبکستان در دومین مسابقه تدارکاتی خود روز سه‌شنبه ۲۲ مهر به دیدار ملی‌پوشان مالی می‌رود. این بازی با میزبانی کشور ترکیه برگزار می‌شود.

تیم ملی فوتبال ایران پس از پیروزی ۲ بر ۱ در برابر تیم ملی فوتبال ازبکستان در روز ۱۷ مهر در تاشکند، پایتخت این کشور، روز سه‌شنبه در چارچوب دومین مسابقه تدارکاتی خود در کشور ترکیه به مصاف تیم ملی مالی می‌رود. ملی‌پوشان فوتبال ایران برای آماده‌سازی خود برای حضور در این دیدار، از روز ۲۰ مهر در اردوی تدارکاتی در شهر آنتالیای ترکیه فعال هستند.

برگزاری اردوهای تیم ملی فوتبال ایران در تاشکند و آنتالیا و انجام بازی‌های رسمی دوستانه در "روزهای فیفا" مقابل تیم‌های ملی ازبکستان و مالی، پس از گذشت ۳۳۰ روز تعطیلی در فعالیت تیم ملی صورت می‌گیرد. گفتنی است که آخرین اردو و بازی تیم ملی فوتبال ایران قبل از این تعطیلی یک ساله، در زمان سرمربی‌گری مارک ویلموتس و شکست تلخ یوزپلنگ‌های ایرانی مقابل تیم ملی عراق در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر انجام شده بود.
عدم دعوت از چهره‌های مطرح ملی‌پوش
دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در اردو و دو دیدار کنونی، تعداد قابل توجهی از  بازیکنان مطرح و لژیونر تیم ملی فوتبال ایران را دعوت نکرده‌ است. در این میان می‌توان به ویژه از علیرضا جهانبخش، کریم انصاری‌فرد، سعید عزت‌اللهی، علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، اشکان دژآگه و مسعود شجاعی نام برد.
دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران
گمان می‌رود که دلیل عدم فراخوانی این دسته از بازیکنان و سایر لژیونرهایی که دعوت نشده‌اند، عدم آمادگی و مسئله مصدومیت احتمالی آنها نیست. آیا قوانین قرنطینه در برخی کشورها، ملی‌پوشان ایران را در بازگشت به محل باشگاههای کارفرمای خود به دردسر می‌اندازد و آیا باشگاه‌های آنها احتمالا موافقت نکرده‌اند؟ به عنوان مثال سردار آزمون که در دیدار با تیم ازبکستان در ترکیب تیم ایران بود و گلزنی نیز کرد، با درخواست باشگاه خود، زنیت سانکت پترسبورگ، دوباره به روسیه برگشته است و در رویارویی با تیم ملی مالی حضور نخواهد داشت.
گلایه وزیر ورزش ایران از افزایش هزینه سفر تیم ملی به تاشکند و آنتالیا
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی، قبل از سفر تیم ملی فوتبال ایران به ازبکستان، در نشست با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به بالا رفتن نرخ ارز و تاثیر آن در افزایش هزینه‌های ورزش اشاره کرد. وی در این زمینه گفت که هزینه پرواز تیم ملی فوتبال ایران برای انجام دو دیدار دوستانه در ترکیه و ازبکستان ۱.۵ میلیارد تومان است.

گلایه وزیر ورزش ایران از میزان قیمت بلیط پرواز برای تیم ملی فوتبال ایران، این گمانه‌زنی را به وجود آورده است که احتمالا "دستور صرفه‌جویی" از سوی وزارت ورزش، به حذف نزدیک به نصف ترکیب تیم ملی را از اردوی تاشکند و آنتالیا منجر شده است. با این وجود دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی درباره اردوی تیم ملی در ترکیه می‌گوید: "جو تیم ملی فوق‌العاده است. این کمپ به ما کمک کرد تا شناخت بهتری از ویژگی‌های فردی و تیمی همدیگر پیدا کنیم و از این بابت بسیار خوشحالم."
سبک بازی تیم ملی با دست خط اسکوچیچ
بازی با تیم ملی ازبکستان نخستین دیدار تیم ملی ایران در سال جاری میلادی و اولین عملکرد این تیم با سرمربی‌گری اسکوچیچ بود. اما چه جلوه‌های روشنی در شیوه بازی تیم ملی فوتبال ایران در نخستین گام اسکوچیچ پدیدار بودند؟
تمرین تیم ملی ایران در آنتالیااولویت تاکتیکی سرمربی تیم ملی ایران مالکیت توپ و زمین است. اسکوچیچ برای پیاده کردن این روش "ابزار" لازم را هم دارد، بازیکنانی که کاملا در خدمت تیم هستند و از توانایی حفظ توپ و دریبلینگ نیز برخوردارند. اسکوچیچ با طراحی سیستم تاکتیکی انعطاف‌پذیر و با آرایش ۴-۲-۳-۱ کانال‌های کناری زمین را محدود می‌کند. همچنین اجرای "پرسینگ" از خط بازیکنان مهاجم تیم خود، امکان بازی‌سازی برای تیم حریف را دشوار می‌کند. نحوه هدایت تیمی توسط وی در هنگام بازی در کنار زمین نیز، بسیار هوشیارانه است. به عنوان مثال لحظه‌ای که خستگی بر وحید امیری و احسان حاج‌صفی در بازی با ازبکستان چیره شد، آنها را به موقع تعویض کرد.
دیدار با تیم ملی مالی
تیم ملی مالی را به نوعی می‌توان منتخبی از تیم‌های باشگاهی فرانسه توصیف کرد. اکثر بازیکنان مالی لژیونر هستند که بیشتر آنها در باشگاه‌های فرانسوی توپ می‌زنند. تیم مالی حریفی قدرتمند برای تیم ملی ایران محسوب می‌شود. ملی‌پوشان و همچنین کادر فنی ایران در این مسابقه مورد محک جدی قرار می‌گیرند.

سرمربی تیم ملی ایران اسکوچیچ می‌تواند در این بازی عملکرد بازیکنانش را زیر فشار حملات حریف مورد ارزیابی قرار بدهد. اسکوچیچ در باره این دیدار می‌گوید: "مهم‌تر از همه چیز این است که باید بتوانیم خودمان را هم‌سطح با آمادگی بدنی بازیکنان مالی به چالش بکشیم. شک ندارم که بازیکنان ما با انگیزه کامل در این میدان حاضر خواهند شد."

دیدار با تیم ملی مالی به احتمال زیاد آخرین بازی رسمی تیم ملی فوتبال ایران در سال ۲۰۲۰ است. در تقویم تیم ملی بازی دیگری در طول سال جاری میلادی برنامه‌ریزی نشده است. دست‌آوردهای این دیدار نقش مهمی در آمادگی تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در بازی‌های باقی‌مانده و سرنوشت‌ساز این تیم در برابر تیم‌های ملی بحرین و عراق در مسیر راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ایفا می‌کند.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.