نماینده مجلس: شلوار تنگ باعث عقیم شدن می‌شود

دویچه وله :تبلیغات و تشویق گسترده در ایران برای فرزندآوری بی‌نتیجه مانده‌است. دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس با هشدار نسبت به کاهش جمعیت، دخترها و پسرها را از پوشیدن لباس‌های چسبان منع کرده و شلوار تنگ را باعث و بانی ناباروری دانسته است.

حسین جلالی‌، دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ابراز نگرانی کرده که ایران به زودی به پیرترین کشور دنیا مبدل شود. او خبر داده که طرح "جمعیت و تعالی خانواده" به زودی و برای تصویب به هیات رئیسه تقدیم می‌شود.

او نوع لباس افراد و تغییر سبک پوشش را عامل مهمی در افزایش ناباروری دانسته و گفته است: «لباس‌های چسبان مخصوصا در حوزه شلوار برای پسر و دختر باعث عقیم‌شدن می‌شود.»

نماینده رفسنجان در توضیح این مدعا به تحت فشار قرار گرفتن اندام‌های باروری در لباس تنگ اشاره کرده و هم‌زمان وزارت بهداشت را سرزنش کرده که در آموزش‌هایش، راه‌کارهای جلوگیری از بچه‌دار شدن را تبلیغ می‌کند.
حسین جلالی‌، دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامیدبیر کمیسیون فرهنگی مجلس آمار سالیانه سقط جنین در ایران را ۷۰۰هزار مورد اعلام کرده و نتیجه گرفته که روزی ۲۰۰۰ کودک در این کشور کشته می‌شوند: «آیا احساسات و عواطف مردم ما جریحه دار نمی‌شود؛ در سیمای جمهوری اسلامی و شبکه‌های اجتماعی یکبار از خاک کردن جوجه‌های یک روزه فیلمی منتشر شد چقدر مردم ما ناراحت شدند و اشک مردم ما از اینکه جوجه‌های یک روزه را خاک می‌کردند جاری شد اما واکنش ما به این نسل کشی چیست.»

حسین جلالی‌، کمک‌های دولتی به خانواده‌های ۵ نفری را نیز مصداق رسمیت بخشیدن به سه فرزند در هر خانواده دانسته و گفته است: «بچه چهارم ناخوانده است، خارج از کوپن است... قوانین ما بچه چهارم را انسان حساب نمی‌کند. معنی این قوانین این است که شما فرزندآوری نداشته باشید.»

تشویق فرزندآوری در ایران و تبلیغات گسترده در این زمینه، بیش از همه به دلایل اقتصادی و تغییر سبک زندگی مردم بی نتیجه مانده است. بیکاری گسترده، ناامنی مالی و چشم‌اندازهای نومیدکننده اجتماعی، بسیاری زوج‌ها را از صرافت فرزندآوری انداخته و در نتیجه این واقعیات در بحث کاهش زاد و ولد از "شلوار تنگ" تعیین‌کننده ترند.
سراشیبی نرخ موالید
نرخ رشد جمعیت ایران در سال‌های نخست انقلاب، حدود ۴۵/ ۲درصد بود که در دهه ۸۰ به حدود ۵/ ۱ درصد رسید. آخرین آمار وزات بهداشت در سال ۱۳۹۸ نشان داد که این نرخ به کمتر از یک درصد سقوط کرده است.

از معدود مواردی که رهبر جمهوری اسلامی اشتباهی را پذیرفته و نسبت به آن استغفار کرده، سیاست کنترل جمعیت در دهه هفتاد و هشتاد شمسی است. او در بهار ۱۳۹۳ از قوای سه گانه و زیرمجموعه‌های آنها خواست برای رشد "اقتدار ملی" در جهت افزایش نرخ رشد جمعیت کوشش کنند. پس از آن و یکشبه، سیاست‌های تنظیم خانواده ملغی شدند و عمل‌های وازکتومی و توبکتومی (بستن لوله‌ها) که در بیمارستان‌ها رایج بود، ممنوع شد.

با این وجود، منحنی تولد در ایران بالا نرفت و آمار ازدواج نیز ۴۰درصد به نسبت شش سال قبل کمتر شد.

چند سال قبل نیز وزارت خانواده ترکیه با انتشار یک دفترچه راهنمای ازدواج، به مردها توصیه کرده بود که شلوار تنگ نپوشند و لپ تاپ روی پاهای خود نگذارند تا مقدار و کیفیت اسپرم‌شان کاهش نیابد. اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم‌ از خانواده‌ها خواسته دستکم سه بچه داشته باشند تا جامعه با افت جمعیت و پیری روبرو نشود
+6
رأی دهید
-58

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  خدارو شکر که مال شما آخوندا و مسئولین حکومت کاملاً گشاد گشاده و بسکه وقت و امکانات داشته و دارید و تا جایی که دلتون خواسته نسل ان در نسل کشور را هزار و چهارصد ساله باغ وحش کردید و توله پس انداختید اما وقتش نزدیکه که دوسایز تنگتر پاتون کنیم تا نسلتون منقرض شه .
  2
  54
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  تو غلط کردی انسان اولیه عقب مونده. فکر و ذکر این مسلمونها فقط تولید مثل و زاد و ولد و‌مسایل جنسیه،هر کشور پیشرفته ای رو ببینی تمایلشون به ازدیاد جمعیت و زاد و ولد کمه،درست برعکس مسلمونها و آفریقا و هندوستان و جاهای عقب مونده دیگه.بر فرض همکه باعث عقیمی بشه چه بهتر،جمعیت دنیا خیلی بالا رفته مخصوصا تعداد شما عقب مونده ها کمتر بشه به نفع طبیعت و همه موجودات هست.
  4
  42
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  اینجاست که میگن با یه تیر دو نشون رو میزنی. شامل حال من نمیشه. چون اضافه وزنی رو با گشادپوشی باید مخفی کرد.
  46
  2
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  زیر همین جمعیت فعلی موندین و مردم واسه سیر کردن شکمشون شب و روز در سطلهای زباله دنبال غذا میگردن، اونوقت انتظار رشد جمعیت هم دارین؟
  2
  36
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  به حوزه رفتن هم باعث فلان گشاد میشود
  2
  32
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  به قیافه ات میخوره که اندازه گربه محله هم کسی داخل آدم حسابت نمیکرد.این حالا داره براما نسخه می پیچه.باشه از فردا همه با عبا راه میریم بدون شورتک! اخه میگن عربای اولیه هم ایرانیا رو مسخره میکردن که اینا شلوارک پا میکن روش شلوار می پوشن. عرب باید زیرسازی لخت، رو یه ملافه بره تو جهاد فی سیبیل اله
  4
  27
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  پس کاش بابات شلوار خیلی تنگ پوشیده بود
  5
  24
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  حالا فرض کن هم شما مسلمونا عقیم نباشین، میخوام ببینم چه تحفه ای پس میندازین؟
  1
  6
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  babak.iraniii - تهرانتهران، ایران
  تا حالا کسی دیده یک آخوند حرف درست حسابی بزنه .....علمی صحبت کنه ... یاگفته علی خامنه ای از ننه اش جدا شده یا علی گفته حسین و حسن که از فاطمه حدا شدن نگفتن اما علی خامنه ای گفته ...یا مدفوع اماما بوی عطر میده دنبال امام میکردند کجاها تاپاله میداخته هر کدام مقداری بردارند....یا امام حسین آنقدر کُشت تا رکاب اسبش خون گرفت یعنی دریاچه شد بعد خدا کفت بسه یا حسین از این چرندیات زیاد زیاد میگویند و گفتند
  2
  8
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  اینکه بعضی از آخوندها سعی میکنن از تحقیقات سایر نهادها در زرزرهاشون استفاده کنن چیز عجیبی نیست. خوب مشخصه شلوار فاق کوتاه باعث فشار به بیضه میشه و صدمه میزنه.
  2
  9
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  تمام افکار اخوند ها در مورد شکم و زیر شکم میباشد
  2
  8
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kasa-123 - وین، اتریش
  درست میگه پدرش چون شلوار تنگ پاش بوده این آخوند مونگول به دنیا آماده.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.