خودکشی کودک ۱۱ ساله بخاطر نداشتن موبایل

رکنا: خانواده دانش آموز 11 ساله ای که به دلیل نداشتن گوشی هوشمند خودکشی کرده بود،جزئیات ماجرا را برای رکنا شرح می دهند.مادر محمد می گوید که مدیر مدرسه می گفت می خواهد به محمد و 2 دانش آموز دیگر گوشی تلفن همراه بدهد اما این وعده عملی نشده بود.

به گزارش اختصاصی خبرنگار رکنا ، وقتی خبر خودکشی محمد موسوی زاده در بندر دیر بوشهر می پیچد،بوی فاجعه زیر پوست جامعه می خزد.

شنبه ظهر بود که مادر محمد برای خرید نان از خانه بیرون رفته بود.پدر مریض محمد و برادر معلولش و دو برادر خردسالش در اتاق محقرشان منتظر مادر بودند و لابد با خودشان فکر می کردند که محمد گوشه ای از آشپزخانه نشسته و دارد درس می خواند.

اما ماجرا چیز دیگری بود.پسرک داشت مراسم خودکشی واعدام خود را مهیا می کرد.

مادر که از راه رسید،چندین بار بر در کوفت اما کسی در را باز نمی کرد.پدر از داخل خانه و مادر بیرون در منتظر بودند که محمد به سمت در بدود و تصویر لبخندش در قاب در رو به مادرش پدیدار شود.

انتظار که طولانی شد،پدر از بستر بیماری بلند شد و دوان دوان راه حیاط کوچک را طی کرد.در را که به روی مادر باز کرد،نگاه متحیر و نگران هر دو در حیاط دنبال محمد می گشت اما خبری نبود که نبود.

مادر به داخل آشپزخانه سرک کشید.صدای فریادهایش محله را پر کرد و نان از دستش به زمین ریخت.

تصویر جسد بی جان پسرک که کبود کف آشپزخانه افتاده بود،کمر او را خم کرد.
پسرم گوشی می خواست
صدای مادر محمد موسوی زاده گرفته است.انگار گلوله ای از غم راه گلویش را بسته است.با همان صدای غم زده می گوید:«محمد دانش آموز کلاس پنجم بود.او بچه درسخوان و دانش آموز زرنگی بود.دلش می خواست گوشی هوشمند داشته باشد و بتواند برای معلمش عکس و فیلم هایی را که خواسته می شد بفرستد.اما ما در خانه مان فقط یک گوشی خراب داشتیم که نه فیلمبرداری می کرد و نه می شد با آن وویس فرستاد.همین باعث غم و غصه پسرم شده بود.»

او در ادامه گفت:«همسر من مریض است و یک فرزند معلول هم دارم.در خانه های مردم کار می کنم و زندگی مان را به سختی و با کمک اقوام و مردم شهر می گذرانیم.می خواستم کار کنم و برای محمد گوشی بخرم.او به من می گفت خودم بزرگ می شوم و کار می کنم.اما الان نیاز به یک گوشی یا تبلت داشت که از بقیه بچه ها در درس هایش عقب نیفتد که ما هم توان مالی برای خرید آن نداشتیم.»
آخرین شب محمد دلش رنگینک می خواست

مادر محمد با همان بغضی که در گلو دارد می گوید:«فکرش را هم نمی کردم که محمد چنین بلایی سر خودش بیاورد.او آخرین شب به من گفت هوس رنکینگ کرده است.بعد گفت دلش می خواهد آن شب را در آغوش من بخوابد.نمی دانستم چه در سر دارد و فکر نمی کردم فرزندم با من بی وفایی کند و به خاطر غصه نداشتن گوشی خودش را از بین ببرد.»
آموزش و پرورش دروغ می گوید!
در حالی که آموزش و پرورش تکذیبیه ای در مورد علت خودکشی محمد صادر کرده  و ادعا کرده است مدیر مدرسه محمد به او گوشی داده بوده است،از مادر می پرسیم که آیا مدیر مدرسه محمد به او گوشی داده بوده است؟

او با تعجب نه غلیظی می گوید و ادامه می دهد:«مدیر مدرسه محمد چند بار گفته بود که می خواهد به سه دانش آموز گوشی بدهد اما این اتفاق نیفتاد.هیچ گوشی ای در کار نبود و تنها دلیل غصه پسرم که باعث شد این بلا را سر خودش بیاورد همین نداشتن گوشی بود.مدرسه تا به حال هیچ کمک مالی ای هم به ما نکرده بود.»
غمنامه معلم محمد
در فضای مجازی،متنی منتشر شده که منتسب به غم نامه معلم محمد شده است.در این متن آمده است:«خسته بودم . خسته بودم،به خودم گفتم دیگه از تدریس غیر حضوری بدترم داریم؟

روزگار ازین سخت ترم هست؟

داشتم عکسای فعالیتای بچه ها رو توی گروه (شاد)، از بین پیام ها و وویس ها جدا میکردم که باهاشون کلیپ بسازم.

همینطور که گروه رو زیر و رو می کردم،جا به جا پیام سید محمد بود که اجازه گوشی من خرابه،اجازه گوشی من عکس نمیگیره،فیلم ارسال نمیکنه...

دیروز آقای مدیر بهم زنگ زد و گفت سید محمد از دنیا رفته.

و من الان نشستم پای گروه بدون تدریس،بدون تکلیف...

از این به بعد کی وسط تدریس ریاضی بپره و بگه من گوشیم خرابه

کی بعد از وویسای روخوانی فارسی بچه ها بگه من نمیتونم وویس بذارم

کی بعد از کنفرانسای مطالعات بچه ها بگه خانم معلم عزیزم من چطوری فیلم ارسال کنم

الان کی و چطوری منو آروم کنه

الان میفهمم که روزگار ازین سخت ترم هست

سخت تر از نداشتن گوشی،نداشتن صاحب گوشیه.»
+64
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  America - منچستر، انگلستان

  قابل توجه ایمان داران به خدا،الله،یهوه،God,ایزد و پروردگار مهربان...!!! ...و ما نشانه هایی برای خردمندان خلق کردیم که ببینند و بیندیشند...! باشد که رستگار شوند ..!!!
  33
  13
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲
  ۶۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  لعنت و نفرین ابدی خداوند و تمامی مادران داغدار سرزمینم نثار تک تک مسئولین بیشرف و دزد وحکومت فاسد و تبهکار خامنه ای و اراذل و اوباش جمهوری اسلامی ایران
  5
  74
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  بچه ها در این سنین حساس و ظریف هستند ولی چطوری جسد بی جان پسرک کبود کف آشپزخانه افتاده بود؟!
  15
  23
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  . نمیدونم چرا انقدر حالم بده , یاد بچه ها پر استعداد کشورم که میافتم که در محرومیت یا باید بچه کار بشن و یا با یاد چیزایی که ندارند گوشه اطاق زانو به بغل غصه بخورند و یا مثل محمد طاقت نداشته باشند و بخوان از این دنیا برن. اره حالم خوب نیست
  2
  58
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
  ۴۴
  داداش گلم - لوکزامبورگ، لوکزامبورگ
  من فهمیدم تو این ماجراهایی که یکطرفه تعریف میشه یه قسمتی رو یا تعریف نمی کنن یا راستو دروغ قاطیه. از نظره من یه چیزی جور نیست.ماهم یه کامنت میذاریم که مثلا خیلی عاقل و دانشمند و قاضی دادگستری هستیم🤪😜
  37
  18
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  مردم قبلا با حکومت می جنگیدن، اما حالا با خودشون می جنگن، بطوریکه گاه حتی خودشون رو می کشن از چشم وهمچشمی موبایل وماشین و اقامت خارج . پدرمادرها و بعد بچه.
  9
  10
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  کودکان بسیاری در همین امریکا و در همین سنین موبایل ندارند و خودکشی هم نمی کنند. علت را جای دیگر باید جستجو کرد و سطحی نگر نبود
  22
  27
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
  ۳۱
  پرنده آبی - شیراز، ایران
  من دوست دارم خودکشی کنم ولی متاسفانه وقتی سن میره بالا سخت تر میشه. کاش همون سنین پایین کار خودمو تموم میکردم.
  12
  4
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. توی ایران بچه هاشون رو سعی میکنند حسود بار بیاراند ..خود پدرمادرها هم حسود هستند برای همین بچه اینقدر وزه بار میاد . شما وقتی یه سری فامیل داری بجز حسد چیزی ازشون نمیتونی ببینی
  18
  18
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بسیاری از دروس بعد ازکرونا از طریق Online درخانه انجام میشود وشما قصه خانم معلم را نخوندید که چی گفته. محرومیت چیز بدی است وقتی بچه ببیند همه دارند وتو نداری.
  4
  39
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
  ۳۳
  Masterweb - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. فکر کنم با این سن و سال زوال عقل داری متوجه نمیشی جریان چیه ، وقتی این بچه نمیتونسته عکس و فیلم بفرسته در حالیکه بقیه همکلاسی هاش میتونستن از طرفی نگاه به زندگی خودش کرده و دیده نمیتونه یه گوشی داشته باشه از یه بچه 11 ساله چه توقعی داری مگه دنیاش چقدره که بتونه این تفاوت فاحش با بقیه هم سن و سالهاش و درک کنه .
  21
  24
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  ننگ و نفرین بر امثال یا فاطمه و ارباب اونها ساشا . امثال یا فاطمه خودشون رو هزار پاره میکنند تا ساشا خوش بگذرونه
  8
  22
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. در تائید فرمایش شما ایرانیان یکی از حسودترین (و دروغگوترین) در بین ملت های دنیا هستند و ظاهرا حسادت موروثی هست و از والدین به نوزاد منتقل میشود
  12
  17
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Masterweb - تهران، ایران::]. زوال عقل پدرت دارد که همیشه قران می خواند. بهتر هست مودبانه صحبت کنی. اگر سخنی درست داری بیان کن چرا توهین شخصی میکنی؟.
  6
  17
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  متاسفم عرض کنم که در این مورد بخصوص غیر از اذر میانه که انگشت را جای صحیح گذاشت و اشاره کرد که احتمالا والدین این پسر بچه هم بشدت حسود بوده اند ، دیگر بیانات شما فقط دلسوزانه هست و مقداری حکومت را محکوم کردن. علت های روانشناسانه را پیدا کنید . ضمنا تا مردمی حکومتی را نخواهند 40 سال برقرار نخواهد ماند. اگر حکومتی بد هست عیب بیشتر را کسانی دارند که پشتیبان حکومت هستند و هیچ حاکمی بدون پشتیبان دو روز هم نمی تواند حکومت کند
  9
  25
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان
  [::پرنده آبی - شیراز، ایران::]. کاکو شما شیرازی ها اینقدر تنبل هستید که حال خودکشی هم ندارید. حتی لاک پشت هم از شما سبقت میگیره
  6
  1
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸
  ۳۹
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان
  واقعا متاثر شدم. هر زمانی که ایران بودم به این بچه های فقیر و دست فروش کمک کردم و جنسی که بدردم نمیخورد ازشون خریدم و چند برابر بهشون پول دادم، حتی بعضیهاشون میگفتن که خیلی زیاده و بقیه رو پس بگیر. دوستان ،ما که یورو و دلار در میاریم برامون ریال مبلغی نیست و کمک کنید. کرونا به ما نشون داد که دنیا و مادیات اصلا بی ارزش است.از این حکومت تبهکار هیچ چیز عاید این بچه های ستمدیده نخواهد شد.
  1
  10
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱
  ۴۴
  داداش گلم - لوکزامبورگ، لوکزامبورگ
  برا چی منفی زدین ؟؟😂🤣الان تو خبرها بود که مادره گفته از مدیر مدرسه راضیم هم لباس فرم مدرسه داده هم بهش گوشی هواوی داده تازه مدیره بعنوان همسایه خیلی کمکهای دیگه کرده البته معلوم نیست مدیر در قبال کمکهای شایان توجه😉چی از پدرومادر درخواست کرده خودش گفته بنمایندگی از آموزش پرورش داده ولی خدا میداندوبس امیدواریم خیر بوده باشه😇
  2
  9
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴
  ۴۹
  shild - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  گوشی موبایل ندارن ولی حداقل امکان اینکه بتوانند از امکانات مجانی دولت برای اموزش داشته باشند یا حداقل یک خط مجانی موبایل برای هر خانواده کم درامد فراهمه .
  12
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۵
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. با احترام کاملا با شما در این مورد مخالفم. شما در تهران اگر روزی از پنجره به بیرون نگاه کنید شاهد ده ها کودک یا بزرگسال میشوید که برای امرار معاش تا کمر در سطل زباله متعفن میروند حال شما در مورد حسودی صحبت میکنید. انها نه حکومت میشناسند و نه برایشان فرقی دارد چون همیشه محرومترین قشرجامعه بوده اند. نفس ما از جای گرم بیرون میاید در اطاق گرم با شکم سیر پشت کامپیوتر نشسته و بدون ایمپاتی که یک کودک ۱۲ ۱۱ ساله چه افکار و ارزوها یی دارد انگ حسودی به پدر مادر انها میزنیم.
  16
  11
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. شما اگر میخواهی زندگی سعادتمندی داشته باشی از این جماعت دوری کن چون بیاید میخواهد همان حقوق بازنشستگی رو هم از شما سلب کند ...یعنی اگر نتواند بگیرد میرود نزد دولت کاری میکند که آنرا قطع کنند ...خخخخ در ضمن هیچوقت هم حرف حق را به وی نزن چون با تو دشمن میشود . همیشه دروغ بگو و او تورا دوست خواهد داشت!!!
  9
  20
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم میزان حسادت را در ایران بارها تجربه کرده ام. عموی خود من که به او پناه داده بودم کار من را دزدید و و به ثمن بخس فروخت و من را به خاک سیاه نشاند. حسادت در ایرانیان بیداد می کند و بهمین دلیل هست که دائما میگویند نوکرتم. خاک پای تو هستم. مخلصم. عبدم. عبیدم تا از ضریب حسادت طرف مقابل بکاهند. در ایران توی سر تمام ادمیان موفق زده اند از امیرکبیر بگیر برو به هویدا و خیامی و بقیه. میزان حسادت در این جماعت وحشتناک هست و از موفقیت هر کسی ترش میکنند
  3
  18
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. عزیزم امریکا و المان را رها کن هر چند فقر و کمبود قیاسی هست. میرویم توی بنگلادش و هندوستان و پاکستان. اگر بداموری پدر و مادر و اجتماع نباشد مگر کودک 11 ساله خودکشی میکند؟ اصلا کودک 11 ساله نمیداند خودکشی چیست از بس اطرافیانش در این مورد گفته اند یاد گرفته است.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. کاربر عزیز من ا تفاقا ازوطن صحبت میکنم ونه پاکستان و بنگلادش . نمیدانم که شما چند سال از وطن دور بوده اید و ایا خواسته های یک کودک ۱۱ ساله امروزی برای من ۶۳ ساله و شما ۷۷ ساله کاملا روشن است . ایا بد اموزی که شما میگویید و یک معذل اجتماعی است و من هم قبول دارم مقصرش ان کودک است . متاسفانه این اهریمنان در این چهل و اندی چنان پایه های فرهنگی جامعه را لرزانده اند که بقول شما عمو به شما و برادر به برادر رحم نمیکند حال گناه این کودک کجاست
  4
  7
  ‌سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. عزیز دلم اتفاقا داریم علت های شخصیتی یک کودک را بررسی میکنیم که در رابطه با پدر و مادر و فامیل و اجتماع هست چون بچه ی 11 ساله اصلا نمیداند که خودکشی چیست. من خودم مخالف صد در صدی رژیم اپارتاید اخوندی (که اتفاقا منتخب همین ملت است) هستم ولی نمیتوان همه چیز را گردن دولت انداخت. اگر قصوری هست 95 درصد بر میگردد به ملت حسین و اخوندپرست ایران که در ماه عکس امام دیدند و 17 میلیون هم برای رای دادن به روحانی صف کشیدند. عیب از روحانی نیست عیب از 17 میلیون نفر و چپول های ما هست که مدافع حکومت اخوندی هستند. با این همه بنده عرض کردم در امریکا هم کودکان زیادی موبایل ندارند و خودکشی هم نمی کنند. دوستان فرمودند در امریکا و المان مردم کمبود ندارند و لاجرم من پای کشورهای بدبخت تر از ایران را به میان کشیدم. اتفاقا با انقلاب فرهنگ عوض نمیشود و عموی من در رژیم شاه زشتی کرد. در رژیم شاه سیر بودند. انقلاب کردند که پول نفت برود سر سفره های مردم غافل از اینکه تمام حکومت های متمرکز دولتی عاقبت به افلاس میرسند.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::shild - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. هر ملتی هر چی را کشت کند عاقبت درو میکند. با توطئه ی چپول ها این ملت حسین پرست در ماه عکس امام دیدند و بجای سازندگی 40 سال به فکر "صادرات مزخرفات تشیع" و ایجاد بلوا بودند و هر زمان اقتصار دولتی تر شد. سرنوشت مختوم تمام کشورها با اقتصاد متمرکز دولتی که به مفتخوری و رانت میکشد همین هست و این کودک هم قربانی باورهای غلط اجتماعی هست
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. عزیز من جهان سوم مشکلاتش تمامی ندارد...یک نان میخوری یکی را انفاق بکن که در این سن میتوانی آزاده زندگی کنی و لازم نیست بخاطر خوش آمدن اصغر آقا و رقیه خانوم هر روز مواظب حرف زدنت باشی تا لقمه ای نان بخوری و تازه بیمه هم نداشته باشی آخر عمری از در بیمارستان با سرم بندازندت کنار پیاده رو ! این است وضع مملکت..حال آیا دوست داری با مردم وطن همراه بشوی بفرما ...روحانی که گفته به فرودگاه بروی حتی پاسپورت هم نداشته باشی راه میدهیم! خودش میداند به کجا میروی!! کشوری که وضعش خوب است ورود به آن سخت است !! حال شما قصیده سرایی بکن که امریکا هم کارتن خواب دارد ایران هم دارد ...ولی این کجا و آن کجا !!! معتاد کارتن خواب شود با معلم کارتن خواب شود یکی است؟
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. البته درست میگوئی عزیزم. در اینجا کارتن خواب ها یا معتاد و یا معیوب العقل و عیب از خودشان هست و وضعیت ایران چنان هست که افراد سالم را هم روانی و معتاد و کارتن خواب میکند
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  نظر شما چیست؟