رکوردهای جدید: دلار ۳۱ هزار تومان، سکه ۱۶ میلیون تومان

دویچه وله :در واکنش به انتشار خبر تحریم ۱۸ بانک و موسسه مالی ایران از سوی آمریکا، هجوم به بازار ارز و طلا شدت گرفت. بهای دلار در یک روز، افزایشی چهار درصدی داشت و وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد. احتمال افزایش بیشتر منتفی نیست.

آنچه مسئولان جمهوری اسلامی ایران از آن به عنوان نوسانات بازار ارز یاد می‌کنند، عملا سقوط آزاد ارزش واحد پول این کشور است. بهای دلار و سکه در بازار ارز و طلا پس از اعلام خبر تحریم ۱۸ بانک و موسسه مالی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا، افزایش قابل ملاحظه‌ا‌ی داشته است. گزارش‌ها حکایت از تشکیل صف در برابر صرافی‌های تهران دارند.

باید افزود که نرخ فروش دلار در بازار‌های ارز هرات و سلیمانیه نیز از مرز ۳۰ هزار تومان گذشته است.

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، بهای هر دلار در بازار آزاد، روز یکشنبه ۲۰ مهر (۱۱ اکتبر) وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد. به این ترتیب، هر دلار آمریکا در این روز، با افزایشی معادل ۱۲۰۰ تومان به ۳۱ هزار و ۱۵۶ تومان رسید. این در حالی است که برخی از کارشناسان مالی تصوری از تغییرات آتی نرخ برابری دلار و تومان ندارند و احتمال افزایش بیشتر بهای دلار را منتفی نمی‌دانند.

"تجارت نیوز" به نقل از کامران ندری، کارشناس امور بانکی در این باره نوشته است که افزایش بهای دلار برخاسته از تاثیرات روانی انتشار خبر مربوط به تحریم‌بانک‌های ایران بوده و اینکه این تحریم‌ها "در عمل چه اندازه برای بازار ارز مشکل‌ساز خواهد بود هنوز مشخص نیست."
تحولات بازار ارز
نخستین پیامد تحریم ۱۸ بانک و موسسه ایران از سوی آمریکا، افزایش بهای درهم امارات متحده عربی و نرخ حواله درهم بوده است.

کامران ندری از اهمیت امارات در تراکنش‌های مالی ایران سخن گفته و افزایش نرخ حواله درهم را از عوامل موثر در افزایش بهای دلار در بازار ارز ایران دانسته است. او گفته است: «روزنه ارتباط با دنیا همین امارات است. بنابراین طبیعتا خدشه‌دار شدن ارتباط ما می‌تواند روی قیمت درهم اثر بگذارد، درهم هم روی دلار اثر دارد.»
تجمع مردم مقابل صرافی‌های تهرانعبور بهای دلار از "مرز روانی" ۳۰ هزار تومان حکایت از سقوط ارزش واحد پول ایران دارد. بر اساس آمار اعلام شده از سوی "شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز" بهای دلار روز یکشنبه در قیاس با میانگین یک ماهه آن، افزایشی بیش از ۱۲ درصد داشته است.

سقوط ارزش پول ایران در بازه‌های زمانی سه‌ماهه و شش‌ماهه حتی آشکارتر است. به عنوان نمونه بهای دلار در قیاس با میانگین سه‌ماهه، افزایشی بیش از ۳۰ درصد داشته است.

همین آمار حکایت از آن دارد که بهای دلار در روز یکشنبه ۲۰ مهر، نسبت به میانگین شش‌ماهه آن در بازار ارز ایران، افزایشی بیش از ۱۰ هزار تومان داشته است. به سخن دیگر، ارزش تومان در قیاس با میانگین شش‌ماهه آن، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

نرخ خرید یورو نیز در بازار ارز تهران به مرز ۳۷ هزار تومان نزدیک شده است. دیگر انواع ارز نیز شاهد افزایش ارزش در بازارهای ایران هستند.
رکورد جدید بهای سکه
بهای سکه نیز ظرف دو روز گذشته شاهد افزایش قابل ملاحظه‌ای بود. برای نخستین بار، بهای سکه وارد کانال ۱۶ میلیون تومان شد.

بهای هر سکه طرح جدید نیز روز یکشنبه ۲۰ مهر به بیش از ۱۶ میلیون تومان رسید. بنا بر اظهارات نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر، خریدار سکه در بازار زیاد است، اما فروشندگان از عرضه و فروش سکه در بازار خودداری می‌کنند. همین موضوع حکایت از انتظار فروشندگان به افزایش بیشتر بهای سکه ظرف روزهای آتی دارد
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.