داوود اوغلو: اردوغان و دامادش ملت ترکیه را بدبخت کرده‌اند

العربیه :احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر سابق ترکیه با انتقاد از رجب‌ طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، او و دامادش برات بیرقدار که وزیر دارایی و خزانه‌داری این کشور است را عامل بدبختی ملت ترکیه معرفی کرد.

داوود اوغلو که در حضور هوادارانش در ولایت مرسین سخن می‌گفت، تاکید کرد: «اردوغان از ملت خواسته در مقابل مصائب، فقر و دشواری‌های پیش‌رو صبر کنند. به لطف دعوت او، ما فهمیدیم چه کسی باید در مقابل مصائب صبر کند؛ ملت. اگر این ملت است که باید در مقابل مصائب صبر کند، مصیبت کیست؟ اگر مصائبی که باید در برابر آنها صبر کنیم فقر، بیکاری، تورم، فساد و بی‌عدالتی است، چه کسی این مصائب را به وجود آورد؟ اگر این ملت است که باید صبر کند، مصائب خود شمائید.»

او در ادامه گفت: «مصیبت بزرگ حکومت شماست که به یک شرکت خانوادگی تبدیل شد. ملت شما را انتخاب کرد که برایش کار کنید نه اینکه ملت را نصیحت کنید. کشور تماما ورشکست شده ولی دولت اصلا در این‌باره حرفی نمی‌زند.»

رئیس حزب آینده ترکیه از برات بیرقدار وزیر دارایی و خزانه‌داری ترکیه هم به شدت انتقاد کرده و درباره او گفت: «ما باید به دولت کشوری که میلیاردها دلار بدهکاری دارد، اهمیت دلار را توضیح دهیم. آیا رسوایی بزرگ‌تر از این وجود دارد؟ آیا یک خرده‌تاجر هم صندوق مالی خود را در اختیار فردی که بگوید قیمت دلار برایم اهمیتی ندارد، قرار می‌دهد؟ اما آنها خزانه کشور را که آینده نسل‌های پیش‌رو است در اختیاری فردی که چنین حرفی می‌زند، قرار می‌دهند. آیا رسوایی بزرگ‌تر از این وجود دارد؟»

احمد داوود اوغلو که پیش از این وزیر امور خارجه، نخست‌وزیر و رئیس حزب توسعه و عدالت ترکیه بود، در پی اختلاف با اردوغان این حزب را ترک کرد و حزب آینده را تاسیس کرد و از آن زمان به شدت به اردوغان و دولتش می‌تازد.

او با تاکید بر اینکه در هر انتخاباتی اردوغان را شکست خواهد داد، در سخنان در شهر جناق قلعه گفت: «در سال 2023 و حتی قبل از آن (در صورت برگزاری انتخابات زودتر از موعد) صندوق‌های رای به پیشگاه ملت خواهند آمد و تا آخرین لحظه از دموکراسی دفاع خواهیم کرد. بحران دموکراسی در کشور ما روز به روز عمیق‌تر می‌شود و نظام حکم ریاست‌جمهوری امکان ظهور ساختاری دموکراسی به شکل واقعی و حقوقی را از میان برد. با روی کار ماندن این دولت ما هر روز به عقب خواهیم رفت.
+51
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  حالا کجاشو دیدی.صبر کن بزودی چارقاچ شدن ترکیه رو میخوایم جشن بگیریم.بکوری چشم پان ترکان سایت
  10
  17
  دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.