سخنگوی شورای نگهبان: صلاحیت نامزدی را به دلیل زن بودن رد نکرده‌ایم

یورونیوز :عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران می گوید این نهاد تاکنون صلاحیت هیچ نامزدی را به دلیل زن بودن رد نکرده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره امکان نامزد شدن زنان در انتخابات ریاست جمهوری گفت که ثبت نام زنان «بلامانع» است اما «بحث های دیگرش باید به تدریج حل شود.»

به گزارش خبرگزاری های ایران سخنگوی شورای نگهبان افزود: «قانون موجود انتخابات ریاست جمهوری شرایط چندگانگی را برای داوطلبان گذاشته اما مجلس در حال تلاش برای تغییر شرایط از کمی به کیفی است.»

عباسعلی کدخدایی در بخش دیگری از سخنانش در مورد احتمال تائید صلاحیت یک نامزد زن در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «بحث های فرهنگی در کشور ما جدی است و مساله ای نیست که با یک قانون حل شود. انشاءالله در دوره های آتی مساله فرهنگی حل شود.»

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: «نظر فقها درباره بحث ریاست جمهوری خانم ها هیچ تغییری نکرده است.»

بنا به اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران رئیس جمهور باید از میان «رجال مذهبی و سیاسی» انتخاب شود. دیگر شرایط ذکر شده برای رئیس جمهوری در این اصل «ایرانی الاصل، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور» است.

کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس یازدهم ماه گذشته هنگام بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بازتعریف «رجل سیاسی» را به تصویب رساند. براساس مصوبه این کمیسیون «رجل سیاسی» فردی است که در مقام مدیران ارشد لشکری، کشوری یا نمایندگان مجلس فعالیت کرده باشد.
+1
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.