پومپئو: فشار حداکثری تا موافقت ایران با مذاکره ادامه می‌یابد

مایک پومپئورادیو فردا :مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه در بیانیه‌ای با اشاره به تحریم‌های ایالات متحده علیه ۱۸ بانک ایرانی گفته است، فشار حداکثری علیه ایران تا زمان تمایل برای مذاکرات جامع جهت رسیدگی به رفتار «شرورانه» حکومت جمهوری اسلامی در منطقه ادامه خواهد یافت.

وزارت خزانه داری آمریکا در همین روز ۱۸ بانک دیگر ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. پیشتر نسبت به پیامدهای تحریک کل نظام مالی ایران توسط آمریکا ابراز نگرانی شده بود.

مایک پومپئو در این بیانیه تصریح کرده است، این تحریم‌ها باعث خواهد شد که جمهوری اسلامی ایران در تامین و حمایت مالی از فعالیت های تروریستی و اخاذی هسته‌ای که جهان را تهدید می کند، با محدودیت بیشتر مواجه شود.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است، این تحریم‌ها در یک مهلت زمانی ۴۵ روزه اجرا خواهند شد، تا شرکت‌ها فرصت لازم را برای کاهش معاملات با ایران داشته باشند.

مایک پومپئو در ادامه این بیانیه می‌گوید، در آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، مقام‌های بهداشتی این کشور از رهبر جمهوری اسلامی درخواست کردند تا منابع مالی لازم برای مقابله با شیوع این ویروس را در اختیار آنها قرار دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا می‌افزاید، اکنون مشخص شده است که به رغم این درخواست مقام های بهداشتی٬ رهبر جمهوری اسلامی بودجه سپاه پاسداران و بسیج را افزایش داده است.

مایک پومپئو گفته است، تحریم‌های ما حکومت و مقام‌های فاسد آن را هدف قرار داده که ثروت مردم ایران را برای دامن زدن به افراط‌گرایی و انقلابی‌گری در منطقه هزینه می‌کنند، اقداماتی که مایه رنج و عذاب خاورمیانه و دیگر مناطق شده است. این در حالی است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که هدف تحریم های تازه آمریکا «نابود کردن کانال‌های باقی‌مانده برای پرداخت پول دارو و غذا است.»

او اضافه کرده است که ایران «ظلم» را نیز از سر خواهد گذراند، «اما تبانی برای گرسنگی‌دادن یک ملت، جنایت علیه بشریت است و آمران و مجریان که پول‌های ما را بلوکه کنند به دست عدالت سپرده خواهند شد.»

خبرگزاری بلومبرگ پیش از این از طرح دولت دونالد ترامپ برای «قطع اقتصاد ایران از خارج» خبر داده و خبرگزاری رویترز نیز پنج‌شنبه گزارش داده بود که این اقدام «عملا درهای بخش مالی جهان را به‌طور کامل به روی ایران خواهد بست».

روز چهارشنبه، روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از سه مقام آگاه گزارش داد که علی‌رغم هشدار اتحادیه اروپا در مورد عواقب انسانی تحریم‌ها بر ایران، دولت آمریکا قصد دارد این تحریم‌های جدید را علیه بخش مالی ایران اعمال کند.

دو منبع به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند که هدف دولت ترامپ از وضع تحریم‌های بانکی جدید، مسدود کردن راه‌های باقی‌مانده برای جمهوری اسلامی برای دریافت درآمدهای صادراتی و همچنین ناکام گذاشتن طرح جو بایدن رقیب ترامپ در دور جدید انتخابات رئیس‌جمهوری برای بازگشت به برجام است.

ولت ترامپ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه ایران وضع کرد.

قبلا یک مقام ارشد اروپایی به رویترز گفته بود مقام‌های اروپایی نگرانند که اگر بانک‌های باقی‌مانده ایران تحریم شوند، دارایی‌های خارجی ایران به‌ طور واقعی مسدود و کمبود ارز خارجی برای پرداخت واردات بشردوستانه تشدید شود.

اما آقای منوچین می‌گوید راه برای تعاملات و تجارت کالاهای انسان‌دوستانه باز است.

در هفته جاری، یک روز پس از رسیدن قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفت که اخبار مربوط به طرح دولت ترامپ برای «قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران» بر بازار ارز ایران «اثر روانی» داشته است
+11
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.