در حمام وان آب گرم به دنبال راز عمر طولانی بگردید

العربیه :رژیم غذایی سالم به عنوان علت طول عمر در میان بسیاری از ملت‌ها شناخته شده که شاهد افزایش چشمگیر افراد با طول عمر بالا هستند. معمولا پارامتر لایف استایل و میانگین طول عمر به یک دیگر پیوند می‌خورند ولی اینک پارامتر تازه‌ای نیز به لیست عوامل طول عمر اضافه شده؛ آن‌هم در بیرون از مفهوم رژیم غذایی که به احتمال زیاد می‌تواند باعث طول عمر شود. این فاکتور، استفاده منظم از وان حمام است که در خلاصه پژوهش انتشار یافته به زبان انگلیسی در اواخر سپتامبر گذشته به قلم پزشکی ژاپنی به نام هایاساکا شینیا در تارنمای نیپون معرفی شده است.

جزئیات موضوع از این قرار است که دکتر شینیا استاد دانشگاه توکیو در مورد نقش استحمام منظم در وان حمام بر طول عمر تاکید دارد، زیرا نتایج پژوهش اجرا شده به روی 30هزار نفر ظرف 20سال نشان داده، کسانی که برنامه منظم استحمام از طریق شناور شدن در وان آب گرم دارند، از خطر ابتلا به بیماری های مهلک همچون ایست مغزی با بیماری قلبی به میزان 30% در مقایسه با کسانی که عادت به استحمام منظم نداشته و فقط یک یا دو بار در هفته به حمام می روند، در امان هستند.
بر طول عمر می‌افزاید
شیبینا در توضیح نتایج این پژوهش می‌گوید به احتمال زیاد و به شکلی فزاینده، استحمام منظم می‌تواند یکی از علل طول عمر ژاپنی‌ها باشد. او تاکید دارد که خودش در پروژه تحقیقاتی یکی از دانشگاه‌ها در سال 2018 شرکت داشته که در آن، 14هزار نفر از افراد مسن طی 3سال رصد شده و مورد پیگیری قرار گرفتند. در این پروژه روشن شد، کسانی که حمامشان عبارت از شناور ماندن منظم در وان آب گرم است، از خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک در مقایسه با افرادی که کمتر این کار را می‌کنند و نسبت به حمام به شکل روزانه اهتمام ندارند، کمتر است.

این پزشک ژاپنی تاکید دارد که فواید مختلف استحمام در پیوند مستقیم با دمای آب قرار دارد و بالا رفتن دمای بدن انسان در درجه حرارت دست‌کم برابر با 38 درجه در زمان شناور بودن در وان آب گرم، باعث برخورداری از شرائین سالم و تقویت گردش خون شده و سلول‌های بدن می‌توانند میزان کافی اکسیژن را دریافت کنند که راز اصلی حالت رضایت و شادابی است که فرد «شناور» در وان حمام گرم، آن را إحساس می‌کند.
نقش تعیین‌کننده دمای 40درجه
از سوی دیگر اگر فواید وان آب گرم برای کاستن از دردهای استخوان به ویژه ستون فقرات و انواع دردهای مزمن مفاصل، موثر و مفید است، واژه «گرم» تا حدودی دو پهلو است و ممکن است برخی را به بالا بردن دمای آب در وان حمام تشویق کند، زیرا فکر می‌کنند این کار درستی است اما دکتر شبینا نسبت به استحمام در آبی گرمتر از 40 درجه سانتی‌گراد هشدارمی‌دهد.

این پژوهشگر در این خصوص تاکید دارد که استحمام در آب بسیار داغ بالاتر از 42درجه باعث تحریک سیستم أعصاب، تپش قلب، بالا رفتن فشار خون شده و استرس عصبی در نقاط گوناگون بدن را افزایش می‌دهد. او یادآور شد که هدف از حمام ژاپنی که معمولا با شستن بدن و تمیز کردن آن پیش از شناور شدن در وان همراه است، آرامش گرفتن است و بس، اما حمام با آب بسیار داغ چنین آرامشی را بر هم زده و به ارسترس و بالا رفتن فشار خود و تپش قلب می‌انجامد.

شیبینا با بیان تاثیر دمای 40درجه‌ای آب حمام تاکید دارد که این درجه حرارت، ایده‌ال است، زیرا می‌تواند بخش‌هایی از دستگاه عصبی را تحریک کند که دچار گونه‌ای خمودگی یا عدم واکنش شده و بر آنها اثرات آرام‌بخش داشته و موجب رفع نگرانی و استرس افراد می‌شود.
رها شدن از سنگینی وزن
از دیگر تاثیرات مثبت آب گرم بر بدن معلق و شناور در وان حمام از دید شیبینا، این است که تبدیل به اهرمی بالابر می‌شود زیرا بدن معلق شده در آب از طریق مکانیزم شناوری، باعث کاهش وزن می‌شود که بار سنگینی بر عضلات و استخوان‌بندی دارد. فرد 60کیلویی درحال شناوری تا سطح کتف‌های خود به بالا، در وان تنها 6 کیلو از وزن خود را تحمل کرده که تنها معادل با 10% کل وزنش است.

او می‌گوید که شناور ماندن در وان حمام، فایده دیگری هم دارد، زیرا فشار بر تمامی بدن به ویژه ساق‌ها کاهش یافته و در نتیجه به کاهش آماسیدگی کمک کرده و نقش مثبت بسیار بارزی در بهبود کیفیت گردش خون دارد.
فواید عادت شناور کردن بدن در آب گرم
از سوی دیگر ویروس کرونا نیز از پژوهش دکتر شیبینا در افزایش طول عمر دراثر معلق ماندن در وان حمام و از جمله فواید حمام ژاپنی، دور نماند به طوری که به گفته او ویروس کرونا باعث استرس و نگرانی شدید بسیاری از مردم جهان شده است، لذا تاکید بر فواید آرام‌بخش حمام منظم در این مرحله دشوار از تاریخ بشریت برای کمک به آرام بخشی بدنی و ذهنی و حفظ آمادگی و سلامت سالمندان بسیار ضرورت دارد.

تاکید این پژوهشگر ژاپنی بر نقش مثبت حمام منظم در طول عمر ژاپنی‌ها در زمانی است که بیشتر تحقیقات علمی بیشتر بر نقش رژیم غذایی در این زمینه متمرکز شده‌اند، در حالیکه این تحقیقات بیانگر وجود بیش از 60 هزار نفر بالای 100 سال در ژاپن است.

براساس آخرین آمار در مورد میانگین عمر در جهان، در ژاپن به بیش از 80 سال رسیده است.

شایان ذکر است که حمام منظم نزد ژاپنی‌ها که به خاطر وجود 27هزار چشمه آب گرم طبیعی در این کشور، سنتی ریشه‌دار است، امکان استفاده بسیاری از مردم این کشور از فواید این چشمه‌ها را فراهم می‌آورد.

حمام وان آب گرم، نه فقط ریختن آب بر بردن یا زیر دوش، در حال تبدیل شدن به شیوه استحمام در تمامی جهان است.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.