واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به درگذشت شجریان؛ «اسطوره تکرار ناشدنی موسیقی»، «پناه مردم ایران»

 محمدرضا شجریان در مراسم درگذشت پرویز مشکاتیان، ۱۳۸۸یورونیوز :شجریان، خسروی آواز ایران روز پنج‌شنبه ۱۷ مهر چشم از جهان فروبست.

او بی‌تردید یکی از محبوب‌ترین هنرمندان ایرانی بود و مرگ وی واکنش‌های زیادی چه از سوی چهره‌های سرشناس و چه از سوی مردم و شیفتگانش در پی داشت.

تنها دقایقی پس از درگذشت او، صدها نفر در مقابل بیمارستان جم جمع شدند و به سوگواری پرداختند.

موج تسلیت چهره‌های سرشناس نیز از همان دقایق اولیه آغاز شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پیامی از او به عنوان «چهره برجسته هنری و آفریننده ماندگارترین نواهای دلنشین ایرانی و خواننده ربنای رمضان» یاد کرد. او در ادامه پیامش گفت که «یقیناً ملت قدرشناس ایران، نام و یاد و آثار این هنرمند محبوب را همواره در خاطره‌ها، زنده نگاه خواهد داشت.» نیچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق نیز درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت. در این پیام که با عنوان «تنها صداست که می‌ماند» آغاز شده، از شجریان به عنوان «خسرو آواز ایران زمین و اسطوره تکرار ناشدنی موسیقی» یاد شده است.

آقای بارزانی در پیام خود مرگ وی را به «جامعه هنری و دوستداران ایشان» تسلیت گفت. استفان شولتر، سفیر اتریش در ایران با انتشار توییتی از شجریان به عنوان «هنرمند محبوب و مردمی یاد» کرد و مرگ وی را به «خانواده و مردم هنردوست ایران» تسلیت گفت.
پیام تسلیت سفیر اتریش در ایرانلوریس چکناواریان، موسیقی‌دان ایرانی نیز با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود از شجریان به عنوان «افتخار موسیقی ایران» یاد کرد و مرگ وی را تسلیت گفت.

کیهان کلهر، موسیقیدان و نوازنده کمانچه با پست صفحه‌ای سیاه در اینستاگرام نوشت: «جان از تن آواز رفت.»

مژگان شجریان، دختر آقای شجریان در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «صدای تاریخ، پناه مردم ایران رفت.»

محمود دولت‌آبادی، نویسنده با انتشار پیامی تحت عنوان «یادش زنده و زنگ صدایش همیشه» درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت و نوشت: «تلخی پایانِ زندگی شجریان منحصر به این کمتر از یک سال اخیر نبود که با گرمای خانواده، دلدادگی پزشکان مجرب و علمِ پزشکی زنده نگه داشته شد. تلخی عمیق‌تر آن بود که هنرمند ممتاز آواز ایران در اوج کمال‌یافتگی، حضور و بانگِ بی‌نظیرش دریغ شد از مردمی که اکنون به سوگ او نشسته‌اند و اشک می‌ریزند.»

بسیاری از خوانندگان مطرح موسیقی در خارج کشور نیز با مردم ایران در این سوگ همراهی کرده‌اند.

از جمله، ابراهیم حامدی، ابی با انتشار پیامی در اینستاگرام نوشت: «مرغ سحر ناله سر کن... زبانم توان وصف‌ حالم را ندارد. استاد آواز‌ ایران، اعتبار و افتخار موسیقی کشورم دیگر‌در بین ما نیست. تسلیت میگویم به ملت عزیز ایران، خانواده داغدار هنر و خانواده بزرگوار ایشان.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت. آقای ظریف در حساب اینستاگرامی خود این بیت از حافظ را نوشت که: «از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر....یادگاری که در این گنبد دوار بماند» و افزود: «با کمال تأسف و تأثر مطلع شدم اسطوره بزرگ هنر،‌ موسیقی و آواز ایران زمین و سفیر پرافتخار پارسی‌گویان جهان ... از میان ما پرکشید.»
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

بسم الله الرحمن الرحیم از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر یادگاری که در این گنبد دوار بماند با کمال تاسف و تاثر‌ مطلع شدم اسطوره بزرگ هنر، موسیقی و آواز ایران زمین و سفیر پر افتخار پارسی گویان جهان، استاد محمد رضا شجریان در اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، رخت انا الیه راجعون بر تن کرد، تن خاکی را به خاکیان و جان و دل را به افلاکیان سپرد‌ و از میان ما پرکشید. برای آنانی که سالها با صدای روحانی این‌ شجره هنر ناب افطار کردند، عمری میهمان مناجات او در سحرگاهان بودند، و همراه همیشگی نغمه های دل انگیزش در خلوت و جلوت، بزم‌ و رزم و ضیافت و سیاحت بودند، محمدرضا شجریان یک نام همواره مانا است. ضمن عرض تسلیت این مصیبت به همسر، فرزندان و خانواده این هنرمند فقید بویژه جناب همایون شجریان و همچنین دوستداران‌ و علاقمندان ایشان و نیز جامعه هنر و موسیقی، از خداوند رحمان و رحیم مسالت دارم که او را مشمول رحمت خاصه خود و میهمان ضیافت داوودی و نغمه خوانی فردوسیان در سرای باقی بگرداند. پروردگارا او را رهین الطاف و برکات بی پایان خود بدار. آمین یا رب العالمین. محمد جواد ظریف

A post shared by Javad Zarif (@jzarif_ir) on


محمدرضا شجریان متولد ۱۳۱۹ در سن ۸۰ سالگی در تهران درگذشت. قرار است جسد وی در آرامگاه فردوسی در طوس دفن شود.
+38
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Alphabet - پترس، یونان

  یکی به حسن فریدون و آممد جواد ضخیم بگه شما لطفا خفه شید. ملت ایران هرگز فراموش نمی کند که رژیم سفاک شما و الالخصوص خاله قزی مشهور علم الهدای فاسد [ بخوانید الام والفساد] با استاد شجریان زنده یاد چه کردند.
  4
  38
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  فضول بک - سوئد، سوئد
  آقای محمدرضا شجریان، استاد آواز بی شک یکی از محبوب ترین و بزرگترین آواز خوان موسیقی سنتی ایران بود. ایشان مثل ۹۹ ٪ ﴿؟) از مردم ایران افکارش آلوده به اسلام بود ومی خواستند از طریق مولانا و..اسلام را انسانی کنند و بدون انکه قصد داشته باشند آسیب های سختی به پیشرفت ایران زدنند درست مثل شاه ایران محمدرضا پهلوی وزنده یاد دکتر محمد مصدق . ولی با ترانه تفنگت را زمین بگذار علیه زور و ستم حاکمان جمهوری جنایتکاراسلامی بلند شدند و هزینه بزرگی هم پرداختنند. "تفنگت را زمین بگذار. تفنگت را زمین بگذار تا از جسم تو. این دیو انسان‌کش برون آید" . ولی این اهریمن پلید انسان کش نه آن که تفنگش را زمین نگذاشت-. بلکه طناب دار را هم جلو آورد و دنبال گردن جوانان میهن پرست می گردد . و همچنان جولان می دهند ونفس کش می طلبد . استاد محمدرضا شجریان تا اخر عمر در کنار وهمراه مردم ایران مانند. یادش گرامی باد
  4
  23
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران

  حالم از تسلیت قاتلینی مثل روحانی و ظریف بهم میخوره.
  3
  30
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  شجریان بیشترین متد خوانندگیش رو از اولین خواننده زن معاصر ایران یعنی قمرالملوک وزیری گرفته. زنی که به موسیقی نوین ایران سبک داد و انقدر بخشنده و شریف بود که تمام داراییش رو وقف فقرا کرد و در فقر مرد. بد نیست به چند آهنگ ظبط شده قمرالملوک گوش کنید.
  4
  21
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  روحانی به گور پدر خود خندید که تسلیت گفت.
  0
  7
  جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.