«ترامپ برای ناک‌اوت ایران تنها به یک مشت دیگر نیاز دارد»

مارک دبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و پیشنهاد ضربه فنی حکومت ایراندویچه وله :رسانه‌های آمریکا از اجرایی شدن تحریم همه بانک‌ها و موسسات مالی جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت ترامپ خبر می‌دهند. چنین امری نه تنها موجب کاهش درآمد ارزی ایران می‌شود، بلکه حتی بازگشت آمریکا به برجام را دشوار می‌سازد.

طرح قطع کامل شریان‌های مالی ایران و بیرون راندن این کشور از سامانه مالی بین‌المللی چندی پیش توسط چند سناتور جمهوریخواه و از جمله از سوی تام کاتن و تد کروز به دولت دونالد ترامپ ارائه شده بود. اکنون رسانه‌های آمریکا از اجرای قریب الوقوع این سیاست از سوی دولت آمریکا خبر می‌دهند.

 تصمیم دولت ترامپ درباره اجرای سیاست قطع کامل شریان‌های مالی ایران برای نخستین بار در روزنامه "واشنگتن پست" اعلام شد. پس از آن، این موضوع در خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز بازتاب یافت.

خبرگزاری رویترز احتمال داده که تحریم بانک‌ها و موسسات مالی ایران، پنج‌شنبه هشتم اکتبر (۱۷ مهر) رسما اعلام شود. این تحریم‌ها آن دسته از بانک‌ها و موسسات مالی را در بر خواهند گرفت که تا کنون مشمول تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا نشده بودند. به این ترتیب، در صورت اجرایی شدن این سیاست، کل سامانه مالی ایران مشمول تحریم‌های آمریکا خواهد شد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد، اجرای چنین سیاستی عملا باعث خروج ایران از بخش مالی بین‌المللی می‌شود. چنین امری نه تنها امکان کسب درآمدهای ارزی برای حکومت ایران را کاهش می‌دهد، بلکه حتی می‌تواند منجر به مسدود شدن دارایی‌های مالی ایران در خارج از این کشور شود.
تحریم‌های مالی و "مکانیسم ماشه"
رویترز، اجرای سیاست تحریم سامانه مالی ایران از سوی دولت آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور را بی ارتباط با تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه نمی‌داند.

آمریکا سیاست تحریم کامل مالی ایران را در پی مخالفت کشورهای اروپایی ذیربط در توافق هسته‌ای با سیاست  فعال کردن "مکانیسم ماشه" و بازگرداندن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و از جمله تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی این کشور اتخاذ کرده است.

اجرای چنین سیاستی عملا منجر به خروج ایران از شبکه مالی سوئیفت می‌شود. همین موضوع امکان داد و ستد کشورهای اروپایی با ایران را به شدت محدود خواهد کرد.

از این رو، بسیاری از سیاستمداران اروپایی نسبت به دشوار شدن صدور کالاهای بشردوستانه و به‌ویژه کالاهای پزشکی و مواد خوراکی به ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

بر اساس گزارش "واشنگتن پست"، جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته موفق شده که یک میلیارد دلار دارو و لوازم پزشکی و سه و  نیم میلیارد دلار مواد خوراکی وارد کند. امری که در صورت خروج کامل ایران از شبکه تراکنش‌های مالی بین‌المللی دشوار خواهد شد.
پیامدهای تحریم مالی فراگیر
جو بایدن در کارزار انتخاباتی خود اعلام کرده که در صورت پیروزی، آمریکا بار دیگر به جمع کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای با ایران بازخواهد گشت.

تحریم‌های مالی ایران از سوی دونالد ترامپ، حتی در صورت شکست او در انتخابات نیز می‌تواند بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌های این کشور را دشوار سازد.

طرح تحریم‌ بانک‌ها و موسسات مالی ایران از سوی آمریکا در ارتباط با دستورالعمل اجرایی ۱۳۹۰۲ اعمال خواهد شد. دولت ترامپ این دستورالعمل را در ماه ژانویه اجرا کرده بود. این دستورالعمل در ارتباط با فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای ایران پیش بینی شده بود و تحریم بخش‌های مربوط به معادن و ساخت‌وساز ایران را نیز در برمی‌گرفت.

در همین زمینه، نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه در پشتیبانی از پیشنهاد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها خواستار تشدید تحریم‌های ایران شده و از دولت ترامپ درخواست کرده بودند تحریم ‌بانک‌ها و موسسات مالی ایران را نیز در زیرمجموعه این دستورالعمل اجرایی قرار دهد.

طرفداران تشدید تحریم‌های ایران و از جمله اعضای بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بر این باورند که در صورت تحریم بانک‌ها و موسسات مالی ایران در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی، امکان تجدید نظر در این سیاست برای جو بایدن محدود خواهد شد.

بایدن در صورت پیروزی برای رفع این تحریم‌ها باید ثابت کند که این موسسات در فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران نقشی ندارند و اثبات چنین امری، دشوار و زمان‌بر خواهد بود.

"واشنگتن پست" به نقل از سه منبع آگاه، درباره سیاست تحریم‌های جدید آمریکا علیه سامانه مالی جمهوری اسلامی نوشته است که دولت آمریکا برای صدور کالاهای نوع‌دوستانه و پزشکی به ایران، راهی پیش بینی کرده است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند، صدور کالاهای پزشکی به ایران نیز در سایه اجرای این سیاست دشوار خواهد شد.

به عنوان نمونه، سوزان مالونی، کارشناس امور ایران در موسسه "بروکینگز" بر این باور است که امکان دسترسی ایران به کالاهای پزشکی و دارو نیز محدود خواهد شد.

او با اشاره به کمبود دارو و لوازم پزشکی در ایران و از جمله انسولین و داروهای مربوط به شیمیدرمانی بر این باور است که اجرای این سیاست عملا به این کمبودها دامن خواهد زد.

واشنگتن پست به نقل از مارک دوبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، به "ناک‌اوت" شدن جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

دوبوویتز و ریچارد گولدبرگ از دیگر اعضای این بنیاد، تحریم کامل سامانه مالی ایران را "ناک اوت" جمهوری اسلامی در روند ۱۲ دانسته و گفته‌اند که ترامپ برای رسیدن به این هدف تنها  به مشت آخر نیاز دارد تا "ضربه فنی" به فرجام برسد. به باور آن‌ها، تحریم شاخه مالی ایران از سوی ترامپ، می‌تواند چنین مشتی باشد.
+61
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  ما با تکنیک محمدعلی پیش میریم، رقص پا و گارد بسته. تا بخوای مشت رو بزنی، چهار تا میزنیم تو ملاجت.
  47
  8
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  بنظر میرسد که ترامپ میخواهد قبل از انتخابات مسأله ج.ا را حل کند.
  7
  39
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تمام رخنه ها دارد بسته میشود.
  9
  34
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  مشتی ۴۰ سال هست دارید مشت بزنید، هیچ غلطی نکردید به غیر از فشار اقتصادی به ملت. بد از کرنا دنیا عوض می‌شه اون وقت موقع مشت خوردن عمو ترومپ هست.
  32
  17
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  سیاست مرگ یکبار شیون یکبار. حالا آخوندهای "یوس لس" بی خاصیت بنالد و بگید مرگ بر امریکا! حالا چرا خفه شدید؟ دمش گرم ترامپ حقتون را کف دستتون گذاشت. حالا نوبت ماست که برخیزیم.
  4
  26
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  پرنده آبی - شیراز، ایران
  یعنی باور کنیم که ترامپ کمر به نابودی جمهوری اسلامی بسته ؟ من که باور نمیکنم.
  7
  22
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  فاطی روزکار شده آخه کرونا کاسبی اش را خراب کرده خخخخ
  2
  11
  جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  البته که منظورش ناک اوت مردم ایرانه . چرا که حکومت فاشیستی با فشار خرد کننده بر مردم از بین نمیره . باشد که ایرانیهای جاهل و فاشیست آگاه شوند
  2
  11
  جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.