اکتبر؛ ماه آگاهی از سرطان پستان

دویچه وله :بنیاد ملی سرطان سینه در آمریکا گزارش می‌دهد که هر دو دقیقه، یک زن به سرطان پستان مبتلا می‌شود.

به گزارش مایو‌کلینیک علاوه بر به ارث بردن ژن‌های خاص، مانند BRCA1 و BRCA2، سبک زندگی ناسالم مانند نوشیدن بیش از حد الکل، سیگار کشیدن، هورمون‌درمانی طولانی‌مدت و مصرف بیش از حد غذاهای فراوری شده با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه است.

اگرچه برخی از عوامل خطر این بیماری مانند سابقه خانوادگی ابتلا به آن‌ را نمی‌توان تغییر داد، با این حال، تغییراتی در سبک زندگی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، دنبال کنید.

نوشیدن الکل را محدود کنید زیرا حتی مقادیر کم الکل نیز خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. سیگار نکشید، شواهد حاکی از ارتباط بین سیگار کشیدن و افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان است، به ویژه در زنان یائسه.

وزن خود را کنترل کنید. اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. این امر به ویژه در مواردی اتفاق می‌افتد که چاقی در سنین بالاتر، به ویژه پس از یائسگی رخ دهد.

تحرک می‌تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک و شما را از سرطان دور کند. بزرگسالان باید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید داشته باشند و تمرینات قدرتی حداقل ۲ بار در هفته را دنبال کنند.

میزان و مدت‌زمان هورمون‌درمانی را محدود کنید. هورمون‌درمانی برای بیش از ۳ تا ۵ سال، خطر سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

مصرف یک رژیم غذایی سالم ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. به عنوان مثال، زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای پیروی می کنند، کمتر در معرض این بیماری هستند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای بیشتر روی غذاهای گیاهی مانند میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل، روغن زیتون فرا بکر، حبوبات و مغزها تمرکز دارد. کره و گوشت قرمز در این رژیم غذایی جایگاهی ندارند.

با این حال حتی با داشتن یک رژیم غذایی سالم، شما هنوز هم نیاز به غربالگری منظم سرطان پستان مانند ماموگرافی و معاینه شخصی ماهانه دارید. برای مشاوره در مورد زمان مناسب برای غربالگری سرطان پستان با پزشک خود در تماس باشید.
+0
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.