عفو بین‌الملل: در جنگ قره‌باغ از بمب خوشه‌ای استفاده شده است

دویچه وله :به گفته عفو بین‌الملل طرف‌های درگیر در قره‌باغ از بمب‌های خوشه‌ای استفاده می‌کنند که تلفات در میان مردم غیرمسلح را به شدت بالا می‌برد. این سازمان از آذربایجان و ارمنستان خواسته که به حق حیات مردم عادی احترام بگذارند.

سازمان عفو بین الملل می‌گوید فیلم‌هایی به دست آورده که نشان می‌دهند در درگیری‌های پیرامون ناگورنو - قره‌باغ بمب‌های خوشه‌ای به کار می‌رود. همین سازمان روز دوشنبه (ششم اکتبر) احتمال داده بود بمب‌های خوشه‌ای که ساخت اسرائیل هستند از سوی آذربایجان شلیک شده‌اند.

بمب‌های خوشه‌ای در بسیاری موارد منفجر نمی‌شوند، بلکه در زمین می‌مانند و مانند مین برای همیشه جان ساکنان محل را به خطر می‌اندازند.

قوانین بین‌المللی کاربرد بمب‌های خوشه‌ای را در هر شرایطی منع کرده است، اما به نظر عفو بین‌الملل این مهمات در جنگ قره‌باغ برای به وحشت افکندن مردم عادی مورد استفاده قرار گرفته است.

بنا به گزارش دیگری که سه‌شنبه منتشر شد، شهر استپاناکرت، بار دیگر و با شدتی بی‌سابقه زیر آتش توپخانه ارتش آذربایجان قرار گرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از اهالی محلی از حملات توپخانه و انفجارهای پیاپی در پایتخت قره‌باغ و پیرامون آن گزارش داده است. هدف حملات بیشتر محلات مسکونی بوده که قربانیان اصلی آن اهالی عادی شهر هستند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ از زمان فروپاشی اتحاد شوروی همواره اختلاف داشته‌اند. در جنگ‌های شدیدی که بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میان دو طرف بر سر سلطه بر منطقه کوهستانی قره‌باغ پیش آمد، بیش از ۳۰ هزار نفر کشته شدند.
+6
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  این هم سندی دیگر بر جنایات و وحشی گریِ الهام و اردک خان !
  31
  38
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. این سند نیست یک چرت هست که از طرف یک چرت نویس ارمنی نوشته شده تا حالا اذربایجان هیچ شهر ارمنستان را بمباران نکرده بقول پوتین : جنگ در خاک تاریخی و جغرافیایی اذربایجان ( قره باغ ) هست نه در ارمنستان و این ارمنستان هست که با اس 300 به دومین شهر بزرگ اذربایجان گنجه موشک می زند ولی در جبهه سربازان ترسو ارمنی یم مثل موش قایم شدند و یا مثل خرگوش فرار می کنند و از هفت استان اذربایجان که ارامنه با کمک ارتش روسیه در طول چهار سال از اذربایجان بدون سلاح گرفته بودند اذربایحانی این بار مسلح با حمایت پهباد های اسرائیل و ترکیه کبیر در طول هفت روز دو استان را ازاد کردند یعنی از 20 درصد مناطق اشغالی پنج درصد ازاد شده ، از خاک اذربایجان برای ارمنی برای همیشه خانه نمی شود بقول فردوسی : ای پسرک هوشیار باش هوشیار ، که ان ترک در جنگ نر اژدهاست در کینه ابرربلاست !
  34
  27
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  dimeke - گنبد، ایران
  گنجه که مال آذربایجان بود!
  8
  18
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  آذربایجان در حال جنگ با متجاوز به خاکش است و ارمنی ها یا به عنوان نیروی نظامی یا مردمانی که در طول 30 سال گذشته از سوریه و اردن و لبنان و حتی ارمنستان به قره باغ کوچ کرده اند به عنوان اشغال گر هستند. اما ارمنستان داره شهرهای را هدف قرار می دهد که خارج از محدوده قره باغ و جنگی هستند تا روسیه را وارد این جنگ بکند اما روسیه هزار تا ارمنستان را به منافعش با ترکیه فدا می کند. در 2016 آذربایجان توانست پیشرفتهای بکند بعد از 4 روز تانک های روسی در مرز اماده ورود با آذربایجان شدند و آذربایجان مجبور به توقف شد اما این دفعه ترکیه در بازی است وروسیه حسارت هیچ حمله ای را به آذربایجان نمی کند و حتی ایران هم در وضعیتی نیست که بخواهد بیشتر از این از ارمنستان حمایت کند. قره باغ در آینده نزدیک از اشغال ارمنستان ازاد خواهد شد و قره باغی دیگر ار در ایران بر علیه دشمنان ترک و آذربایجان شروع خواهیم کرد. از هیچ کاری برای دشمنی و نابودی آذربایجان و حمایت ارمنستان دریغ نکردید
  19
  21
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  عفو بین الملل کیلویی چنده . هر وقت آذربایجان پپیشرفتهای می کند و سرزمینهایش را از اشغال آزاد می کند همه به فکر آتش بس و صلح و عفو و غیر نظاهی ها می افتند. در این مقاله غیر نظامی ها فقط ارمنی ها اشغال گرهستند نه آذربایجانی ها. 30 سال آذربایجان را با گروه مینسک و اتحادیه اروپا و سازمان ملل سر کار گذاشتند تا با اشغال ارمنستان وجهه قانونی و تاریخی بدهند. اگر نجنگی تمام هستی ات را از دست می دهی .ترکها شاید سیاستمدارهای خوبی نیستند اما جنگجوهای دلاوری هستند که تا آخرین قطره خونشان مبارزه می کنند و با ارتش های مدرن در آذربایجان و ترکیه بازی های بزرگی در این مناطق عوض خواهد شد به خصوص در ایران . عروسی در ایران نزدیک است . حمایت از دشمنان هموطنانتان باید تاوان داشته باشد
  19
  23
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.