«آزار جنسی» کودک ۱۳ ساله در افغانستان؛ پلیس تخار: او را مست کرده و رقصانده‌اند

پلیس تخار گفته که تحقیقات برای بررسی این قضیه آغاز شده تا علت و انگیزه آن مشخص شودبی بی سی :پلیس تخار در شمال‌شرق افغانستان از بازداشت سه مرد به همراه یک دختر سیزده ساله خبر داده است. گفته شده این دختر قربانی سوء استفاده جنسی است.

نویده (نام مستعار)، دختر سیزده ساله از باشندگان یکی از روستاهای شهر تالقان است.

خلیل اسیر، سخنگوی پلیس تخار به زلمی آشنا، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که او همراه با سه مرد که آلات موسیقی به همراه داشتند، بازداشت شده است.

به گفته او، تحقیقات برای بررسی این قضیه آغاز شده تا علت و انگیزه آن مشخص شود.

پلیس از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این رویداد خودداری می‌کند.

نویده اکنون در خانه امن به سر می‌برد.

در روزهای گذشته تصاویری از او در شبکه‌های اجتماعی نیز دست به دست شد و شماری ادعا کردند که گویا به نویده تجاوز گروهی نیز شده است.

اما بیمارستان تخار این موضوع را رد کرد و گفت به اساس معایناتی که انجام شده، به این دختر تجاوز صورت نگرفته است.

در ویدئویی که از بازجویی افسر پلیس از او به دست بی‌بی‌سی رسیده، می‌گوید که مشغول بازی بود که زن میانسالی او را به خانه برد تا در  کارهای منزل به او کمک کند اما به او مواد نشئه‌آور داد، او را در حضور مردان رقصاند و بعد بیهوش شد.

نویده لباس پسرانه به تن دارد و روسری سرش نیز دستمال مردانه است. موهایش نیز پسرانه قیچی شده است.

او می‌گوید: "خانه خاله‌ام می‌رفتم یک مرد مرا به زور به خودرو اش برد، خانه میرویس برد،  خودروی او کرولای سیاه بود. به من قرص داد، نمی‌دانم چه بود، در هوا بالا و پایین می‌شدم و می‌رقصیدم. بعد از این که مرا خواب می‌برد نمی‌دانم با من چه می‌کردند."
محافل 'بچه بازی'
سید حفیظ الله فطرت، رئیس کمیسیون حقوق بشر در زون شمال‌شرق می‌گوید که این دختر در محافل "بچه بازی" رقصانده شده است.

او می‌گوید: "از سوی افراد سوء‌استفاده‌جو، مورد بهره کشی جنسی قرار گرفته شده، پدرش معتاد بوده، از شش ماه به این سو در محافل و شب نشینی‌ها می‌رقصیده، طفلی بوده که مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته... این موضوع باعث نگرانی ماست."
پلیس از بازداشت سه تن در پیوند به این رویداد خبر داده استکمیسیون حقوق بشر شماری از افسران نظامی را نیز به سوء استفاده از نویده متهم می‌کند اما مسئولان پلیس از دادن اطلاعات در این مورد خودداری می‌کنند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که پنهان کاری نهادهای حکومتی سبب خواهد شد که کودکان بیشتری اینگونه قربانی شوند و متهمان و متجاوزان بیشتری هم از قانون فرار کنند.این اولین بار نیست که چنین رویدادی در تخار رخ می‌دهد.

سه سال قبل نیز یک دختر سیزده ساله از سوی پلیس تخار بازداشت شد که با لباس پسرانه در محافل رقصانده می‌شد. او گفته بود که بارها مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و حتی دو بار حامله شده و سقط هم کرده است. پزشک قانونی تجاوز به او را تایید کرده بود.

تاکنون بررسی جامع و تحقیقی سراسری در مورد آزار جنسی کودکان در افغانستان انجام نشده است اما افغانستان عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان برای کودکان را دارد.

صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که نزدیک به چهار میلیون کودک در این کشور از رفتن به مدرسه محروم اند و بررسی‌ها حاکی از آمار تکان دهنده کودکان کار، کودکان خیابانی و کودکان در معرض خطر آزار و اذیت جنسی اند که حتی حقوق اولیه‌شان نقض می‌شود.
+10
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.