اردوغان خطاب به ماکرون: تو کی هستی که بخواهی درباره ساختار اسلام صحبت کنی؟

 تظاهرات در پاریس علیه «اسلام‌ستیزی» یورونیوز :رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه مواضع امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره خطر «جدایی طلبی اسلامی» را تحریک‌آمیز خواند و محکوم کرد.

آقای ماکرون روز جمعه در جریان حمایت از لایحه دولت برای مقابله با «جدایی‌طلبی مذهبی» و ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی گفته بود که قصد دارد با لغو سیستم آموزش و تربیت امام‌های مساجد و وعاظ مذهبی در خارج از کشور، اسلام را در کشورش از نفوذ خارجی آزاد کند.

بسیاری از امامان مساجد به‌ویژه در شرق فرانسه ترک هستند و از سوی اداره دیانت ترکیه به این کشور اعزام و تامین مالی می‌شوند.

رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد شدید از امانوئل ماکرون گفت: «تو کی هستی که بخواهی درباره ساختار اسلام صحبت کنی؟» آقای اردوغان همچنین به همتای فرانسوی خود توصیه کرد که درباره «چیزهایی که نمی‌داند» حرف نزند و خطاب به او گفت:‌ «مردم انتظار دارند تو را در قامت رئیس یک دولت ببینند و نه یک رهبر استعمارگر.»

روابط فرانسه و ترکیه در ماه‌های گذشته به‌شدت پرتنش شده است. رهبران این دو کشور «لائیک» بر سر بحران سوریه، جنگ داخلی لیبی، تنش در شرق مدیترانه و اخیرا جنگ در قره‌باغ با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کرده اند.

ترکیه از معدود کشورهایی است که مانند فرانسه «لائیسیته» را به‌عنوان یکی از اصول بنیادین قانون اساسی خود به رسمیت می‌شناسد. با این حال از زمان ورود حزب عدالت و توسعه به ساختار قدرت سیاسی، ترکیه بیش از همیشه ایفای نقش اسلام در سیاست داخلی و خارجی بوده است.
+12
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  درسته.توی خردوغان اسلام رو بهتر می شناسی.ترور مخالفینفکشتن غیر مسلمان و جزیه گرفتن از بقیه با خفت،برده فروشی و کوچاندن اجباری ایزدیها و کردها.و اخیرا کشتن ارامنه و گسترش اسلام درراه الله سیری ناپذیر به خون دیگر مردمان!! البته یکی باید حالیت کنه قرن 15 میلادی نیست و بزودی افقی میری بقل بابا تیمور تو گورت
  8
  35
  ‌چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  یه مشت داعشی رو بمانند ینی چری های عثمانی چپونده تو صف حمله به ارمنستان.به خیالش میخاد ارتش مزدور درست کنه هر کجا خواست بفرسته از لیبی تا بالکان و قفقاز که بشن جاده صاف کن عثمانی! بنظرم بعد از غائله قفقاز که ترکیه راش انداخته نوبت بعدی اذربایجان ایران خواهد بود.
  5
  32
  ‌چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  وقتی توهین های شما را با اردوغان و ترکها می بینم به عظمت این مرد و ترکها بیشتر افتخار می کنم. کاسه و کوزه کردها را در ترکیه و سوریه و عراق جمع کند و آنها مجبور شدند برای مبازرزه از طریق ایران به ارمنستان بروند تا بر علیه آذربایجان بجنکندند اما همه انها به درک واصل خواهند شد مثل 10 هزار سرباز ارمنی در عرض ده روز گذشته. اگر دلتان برای ارمنی و کردها می تپه چرا عازم قره باغ نمی شویدو به برادرهای ارمنی تان کمک کنید
  30
  2
  ‌چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  رهبر مقتدر ترکیه کبیر رجب طیب اردوغان موفق ترین سیاستمدار ترکیه مدرن در شما افریقا گوش ماکرون ( مینی ناپلئون ) رابد جوری پیچانده که ماکرون در حراس هست که مثل مستعمرات اسیایی این بار مستعمرات افریقایی را از دست بدهد و در چند کشور افریقا ترکیه پایگاه جدید راه انداخته و بعضی مناطق اسراتژیک را برای صد سال کرایه کرده . در لیبی که دست ترمز ماکرون و دنیای عرب را کشید حاکمیت ترابلس که در حال سقوط در پایتخت بود در مدت کوتاهی توسط ارتش مدرن و پهبادهای پیشرفته توانست دولت سراج را از حالت دفاعی به حالت تهاجمی بر عیله ژنرال شورشی لیبی تبدیل کند .
  15
  3
  ‌چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. الان هر کی به هیتلر و یا صدام توهین کنه ینی اون دوتا مث رجب خردوغانت عظمت داشتن؟!!. ده هزارسرباز ارمنی در ده روز گذشته کشتین ؟!! اصلا هم توشون زن و بچه و مردم بی دفاع نبود حتما؟بعدش شما که روزی هزار تا سرباز می کشین خوب پس کشش بدین تا سر سال نسل ارامنه هم نقرض شه.البته بعید نیست قبلا تو عثمانی نسل کشی کردین.ازینکارا ازتون بر میاد.جانورانی ضد بشر.دایناسورها به اندازه شما ترکان عثمانی قادر به خسارت به نوع بشر نیستن.میگی نه تاریخ عثمانی و اروپا و آسیا رو بخون. فقط کافیه رضا شاه بود الان تو داشتی اراجیف می گفتی خودت میدونی چطوری بلد بود ترکهای تجزیه طلب رو لال کنه.زمین گردِ
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. حالا دوسه روز دیگه صلح نامه رو امضا می کنن خردوغانت بوی سوختگیش کاخ رو ورمیداره بهت میگم پهپادها کجا رفتن!!. بعدشم این راه که رجب و شما میرید فقط به ترکستانه.لیبی بی دروپیکر که دیگه آقایی نمیخاد.همه ولش کردم شما دلتون خوشه مثلا چارتا قارقارک توش پرواز دادین.اون برهوتم برا شما؟بهتره برین همون افریقا سرگرم باشین بقیه جهان به کارهاشون برسن.مگس کمتر زندگی بهتر.
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. همین طور که تو منطق نمی فهمی توهین می کنی و سایت اجازه نمی دهد جواب شما بی سواد های کینه ای را بدهیم ولی عاقلان دانند شما مازنی ها که یک طایفه بی نام و نشان در تاریخ بوده اید حالا هم لای بوته های جنگل .....نشسته از راه محازی برای اژدهای قفقاز چرند می پرانی که چی ؟ ما ترکها به اندازه تعداد نفرات طایفه شما در دنیا امپراتوری داشتیم که دولت های مثل هند ( امیر تیمور و نادر شاه ترک افشار ) ، چین ( مغولهای سلهشور و ترکان جسور ) ، روسیه تا مرز انگلیس ( ترکان هون و خانات ) کل خاورمیانه ( ترکان باستانی سومر ,ایلام و اشکانیان ، ترکان دوره مدرن دنیای بعد از اسلام سلجوقیان ، خوارزمشاهیان ، صفویان و چند تای دیگر ، شمال افریقا با کل دنیای عرب و شرق اروپا برای پانصد سال زیر فرمان امپراتوری ترک عثمانی بوده ؟ شما فقط به گوسفندان دهات خود تسلط دارید حتی فکر کنم شیر انها را همینطور خام می خورید از دنیای ماست و پنیر بی خبرید ! فردوسی شاعر بزرگ فارسها : ( چنین گفت رستم زال که ای پسر هوشیار باش هوشیار ، که ان ترک در جنگ نر اژدهاست در کینه ابر بلاست )
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. دعا کنید که شاید بعد از ازادی کل قره باغ صلح شود والا تا زیر خزر خواهیم امد دریای خزر مستطیل چهار ضلعی هست که دو ظلع بزرگ اش به اضافه ظلع شمالی همه کلا از ملت غول ترک ها هست و در جنوب ظلع کوچک اش دو تا طایفه مازنی و گیلک در کنار ترکان هستند و فعلا مهمان خزر هستند با اینکه نام دریای خزر را به نام طایفه گمنام خود گذاشته اند مهم نیست دلتان خوش باشد فقط پایتان را دراز نکنید ترکمن ها و اذربایجانی ها در غرب و شرق شما در کمین هستند !
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.