آذربایجان: تا نیروهای ارمنستان از قره‌باغ خارج نشوند جنگ متوقف نمی‌شود

 خسارت‌های جنگ به منطقه قره‌باغ یورونیوز :الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز یکشنبه چهار اکتبر (۱۳ مهر) از ارمنستان خواست تا با تعیین جدول زمانی از ناگورنو قره‌باغِ تحت محاصره و سرزمین‌های اطراف آن خارج شود و گفت که جمهوری آذربایجان اگر این اتفاق رخ ندهد عملیات نظامی را متوقف نمی‌کند.

علی‌اف در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به شهروندان کشورش گفت که «نیروهای آذری در یک حمله تهاجمی یک هفته‌ای برای پس گرفتن سرزمین‌هایی که ارمنی‌‌ها در دهه ۱۹۹۰ در اختیار گرفتند، پیش می‌روند.»

وی افزود: «آذربایجان یک شرط دارد و آن آزادسازی سرزمین‌هایش است. ناگورنو قره‌باغ قلمرو جمهوری آذربایجان است. ما باید برگردیم و باز خواهیم گشت.»

وی شرط خود را اینگونه توضیح داد: «اجازه می‌دهیم آن‌ها [ارمنی‌‌ها] نیروهای خود را عقب بکشند. درگیری‌ها متوقف خواهد شد اما این نباید در حرف باشد بلکه باید در عمل دیده شود.»

آقای علی‌اف تاکید کرد که جامعه جهانی طی سه دهه در اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در فشار بر ارمنستان برای بازگرداندن سرزمین‌های آذربایجان ناکام مانده است.

طبق گزارش رویترز، محتوای سخنان و لحن علی‌اف نشان از این دارد که جمهوری آذربایجان بر خلاف درخواست‌های روسیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، به دنبال آتش‌بس فوری نیست.

آرتسرون هوهانیسیان نماینده وزارت دفاع ارمنستان بلافاصله پس از سخنرانی علی‌اف گفت: «فکر نمی‌کنم خطری ایروان [پایتخت ارمنستان] را تهدید کند اما به هر حال ما در حال جنگ هستیم.»
ادعای هدف گرفته شدن دو شهر گنجه و مینگه‌چویر آذربایجان
از سوی دیگر جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به هدف قرار دادن شهرهای این کشور فراتر از منطقه درگیری متهم کرد.

حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس جمهوری آذربایجان روز یکشنبه گفت که ارمنستان با حملات موشکی شهرهای «گنجه» و «مینگه‌چویر» را هدف گرفته است. دو شهر گنجه و مینگه‌چویر حدود ۱۰۰ کیلومتر با استپاناکرت (خاکندی)، مرکز ناگورنو قره‌باغ فاصله دارند.

آقای حاجی‌اف توئیتی ویدئویی از ساختمان‌های آسیب دیده را منتشر کرده و آن را نتیجه حملات گسترده موشکی ارمنستان علیه مناطق مسکونی متراکم در گنجه توصیف کرد. ویدئو حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس جمهوری آذربایجان در توییتر که می‌گوید آسیب‌های وارد شده به شهر گنجه استدستار رئیس جمهوری آذربایجان در توئیت دیگری گفت که نیروهای ارمنستان همچنین با موشک مینگه‌چویر، شهری که سدی آبی و نیروگاه‌ برق در آن واقع است را هدف گرفته‌اند. به گفته حاجی‌اف، هیچ خسارت جدی به زیر ساخت‌های مینگه‌چویر وارد نشده است.
توییت حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس جمهوری آذربایجان که می‌گوید این عکس ها حمله به شهر مینگه‌چویر استآرائیک هارطونیان، رئیس منطقه ناگورنو قره‌باغ در پاسخ به ادعای باکو در فیس‌بوک نوشت که ابتداء دستور حمله راکتی به اهداف نظامی در شهر گنجه جمهوری آذربایجان را صادر کرده است اما متعاقبا و برای جلوگیری از وارد نشدن تلفات به غیرنظامیان ی دستور توقف حملات را صادر کرده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان می‌گوید حمله ارمنستان به زیر ساخت‌های شهری گنجه آسیب رسانده است.

ذاکر حسن‌اف، وزیر دفاع آذربایجان نیز روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: «گشودن آتش به خاک جمهوری آذربایجان از ارمنستان به وضوح تحریک کننده است و بر گستره منطقه خصومت می‌افزاید.»

ناگورنو قره‌باغ، منطقه‌ای خودمختار و اغلب ارمنی‌نشین در خاک آذربایجان بود. فروپاشی شوروی و اعلام استقلال این منطقه از سوی جدایی‌طلبان ارمنی زمینه وقوع جنگ و مناقشه‌ای دیرین میان دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان را فراهم کرد. درگیری‌های نظامی میان دو کشور اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود میلادی حدود ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت.

مناقشه و جنگ باکو و ایروان بر سر قره‌باغ قابلیت این را دارد تا قدرت‌های منطقه‌ای را نیز در این بحران درگیر کند، چرا که جمهوری آذربایجان از حمایت تمام و کمال ترکیه برخوردار است و ارمنستان با روسیه پیمان دفاعی دارد.

دور جدید درگیری‌ها در قره‌باغ که از روز ۲۷ سپتامبر (ششم مهر) آغاز شده است یکی از جدی‌ترین بحران‌ها در این منطقه از زمان برقراری آتش بس در سال ۱۹۹۴ میلادی را رقم زده است.

در درگیری‌های یک هفته اخیر بین نیروهای جمهوری آذربایجان و جدایی‌طلبان ارمنی صدها نفر از جمله ۴۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

همزمان، خبرگزاری روسی تاس به نقل از حکمت حاج‌اف، دستیار رئیس جمهوری آذربایجان از زخمی شدن آرائیک هارطونیان، رئیس منطقه ناگورنو قره‌باغ خبر داده است، ادعایی که مرکز اطلاع رسانی دولت ارمنستان آن را تکذیب کرده است.
اصابت ۱۵ راکت به خاک ایران
از سوی دیگر حسین حاتمی، نماینده مجلس ایران از حوزه انتخاباتی کلیبر، خداآفرین و هوراند به خبرگزاری فارس گفته است که از آغاز درگیری‌های بر سر قره‌باغ تاکنون ۱۵ راکت به مناطقی در حومه شهرستان خداآفرین در خاک ایران اصابت کرده است که دو مورد از این راکت‌ها باعث تخریب دو باب ساختمان و مجروح شدن دو نفر در روستای پرویز خانلوی شهرستان خداآفرین شده است.

وی افزود: «به دلیل همین تنش ها و اتفاقات رخ داده در خط مرزی رود ارس، بسیاری از برنج کاران و دیگر کشاورزان منطقه از بیم تکرار حوادث احتمالی به تبع درگیری ها در قره باغ، قادر به برداشت محصول خود نیستند و این موضوع علاوه بر خسارات مالی و اقتصادی، بار روانی فزاینده ای را نیز به ساکنان این مناطق تحمیل می کند.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه ارمنستان خواستار آتس‌بس فوری شده و گفته که مسکو آماده است تا از طریق سازمان امنیت و همکاری اروپا راه حلی برای این منازعه پیدا کنند.

با این حال جمهوری آذربایجان می‌گوید که صبر خود را در قبال عدم موفقیت سازمان امنیت و همکاری اروپا در حل اختلاف از دست داده است.

علی‌اف در توئیتی نوشته است که نیروهای جمهوری آذربایجان علاوه بر شهر «جبرئیل»، روستاهای «کارخولو»، «شکور بی‌لی»، «مارالیان اولیا»، «چرکن»، «داش‌کسن»، «خورولو»، «محمود‌لو» و «جعفرآباد» را تصرف کرده‌اند. به نظر می‌رسد در صورت تایید این ادعا، نیروهای جمهوری آذربایجان پیشرفت قابل توجهی در نوار جنوبی ناگورنو قره‌باغ داشته‌اند.
+13
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  بشین تا خارج شن!!. تا تورک و نزاد پرستی هست منطقه روی آرامش نداره ،از سوریه تا قفقاز.از ایران تا بالکان.رجب دوغی پایان کارت خیلی نزدیکه.فک نکن شطرنج باز خیلی ماهری هستی!لحظه ای که فک کردی با کارتهات خوب بازی کردی همونجاس که میخوری.البته نوش جونت ازینا پان ترکها در طول تاریخ زیادخوردن ولی چون تشریف دارن درس نمی گیرن.
  12
  28
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  هرکه به فکر.و آن را زیر زورگوئی این به آن پنهان.کافی‌ یک نگاه،که با کی‌ همکاری. ترکیه به صلح عربها با اسرائیل ایراد می‌‌گیرد.ولی‌ با اسرائیل به آذربایجان کمک می‌‌کند. ارمنستان سه تا هواپیما بی‌ سرنشین آذربایجان را زده.همه ساخت اسراهیل. یعنی‌ رجب سنی که شیعه را آدم حساب نمی‌‌کند. دست در دست یهودی.کمک به شیعه می‌‌کنند. اسراهیل امید.که با باز کردن مرز جدید. بغل دست ایران. ایران شیعه به آذربایجان شیعه کمک نمی‌‌کنند. بلکه یواشکی در کنار روسیه.که از زمان پتر کبیر تجزیه ایران را می‌‌خواهد. به ارمنستان کمک می‌‌کند. چون ترس از نفوذ ترکیه در آذربایجان دارد،روسیه هم.فعلا ناز می‌‌کند.تا ارمنی‌ها بگویند. نخواستیم کشور مستقل.بیا دوباره ما.قسمتی‌ از روسیه. ولی‌ ما را از دست رجب عثمانی نجات بده. آخوند ترک ما .ولی‌ ساز خود را می‌‌زند.دولت مرکزی از ارمنستان حمایت. آخوند ترک ما شده.قوز بالا قوز. شیعه است،ولی‌ ناسیونالیست شده.ولی‌ پیش خودمان پان ترکیست‌ها مجازات. این وسط یک شازاده عاقل پیدا شد.با با دست از سر به کول زدن بردارید. ایران نابود شد.همه با هم حمله به او.این وسط پیدا کنید. الاغ را ؟
  7
  16
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  حمایت ایران از ارمنستان فقط به نفر ت و ترس فارسها از ترکها و آذربایجانی هاست و طمن باشید این ترکها آذرابایجان جنوبی بعد از آزادسازی قره باغ به دنبال استقال و رهایی آذربایجان جنوبی از اشغال و استعمار ایران خواهند بود .
  13
  4
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  شما توله قاجارها و پس افتاده حرمسرای قاجارهای کپک زده مملکت ایران را به گند کشیدید لطفا تو کار ادمها دیگر دخالت نکید و برای ادمها نسخه نپیچید،ناگورن و قرباغ با اکثتیت بالای ۶۰ درصد ارمنی متعلق به ارامنه است و خواهد ماند، اگر طبق مزخرفات شما باشه پس باید اردومغول و قبیلش هم مناطق اشغالی کردستان را در اناتولی و مناطق اشغالی اعراب و ارامنه را هم باید تخلیه کند و راه ترکستان یعنی صحرای گبی را پیش بگیرد
  6
  13
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. تنها راه ارامش منطقه کوچاندن مغولها به صحرای گبی است، جایی که مغلها انها را به گاری بستند و برای بار کشی انها را به فلات اناتولی اوردند!
  5
  14
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. [::Nagonsar - مونیخ ، آلمان::]. تهران هم بالای شصت درصد ترک هست ایا اماده هستید در اینده استقلال اذربایجان جنوبی با حومه اش تحویل ترکها بدهید یا بزور از شما بگیرند ؟ . مازندان ، طایفه شما هنوز دست از کینه طوزی نکشیده استان شما اکثریت ترکمن هست برای خالی کردن در اینده برای استقلال ترکمنستان جنوبی اماده هستید ؟ . اگر رسم هموطنی را نمی دانید تسلیم استقلال دیگران خواهید بود !
  7
  5
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. این امار را از اردوخر گرفتی یا امیر قریو، در ضمن اتروپادگان قسمت بزرگش کردنشین است،و کردها تجزیه طلب نیستند و برخلاف معلها وطنپرست هستند!
  3
  5
  ‌سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  gerexan- الحق که از ترکستان اومدی! استاد،20 ساله که گلستان از مازندران جدا شده!اون ترکمن که میگی تو قسمت شرقیه گلستان هست که ساکن هستن. ما به میهن خودمون علاقه داریم.رسم هموطنی شمارو هم دیدیم تو این چندساله یکجا با مردم ایران همدل نبودین حمایت نکردین چه تو 96 چه تو 98 .اما برای یه ترک عثمانی دارین خودتون جرواجر میکنین.شما هموطن یک ایرانی نیستین شما ازین جا مونده و ازونجا رونده هستین.بشدت نزاد پرست و البته بسیار بی نمک هستیدشما ترک یا آذری تجزیه طلب.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.