معاون وزارت صنعت از ارسال مصالح ساختمانی به سوریه برای بازسازی این کشور خبر داد

 حمید زادبوم، معاون وزارت صمترادیو فردا :معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العالم گفت بازسازی کشورهایی همچون سوریه «وظیفه شرعی» است و «مصالح ساختمانی مورد نیاز برای بازسازی سوریه از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال ارسال است».

حمید زادبوم که ریاست سازمان توسعه تجارت ایران را نیز بر عهده دارد، در این مصاحبه که وب‌سایت شبکه العالم آن را روز دوشنبه، ۱۴ مهر، منتشر کرده، همچنین گفت که ایران در حال حاضر فقط یک موافقت تجارت آزاد دارد و آن هم با سوریه است.

کاهش و حذف تعرفه‌ها و دیگر محدودیت‌های معمول تجاری از ویژگی‌های اصلی یک موافقت تجارت آزاد است.

آقای زادبوم مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران از نظر ارزش را مواد پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی، صنایع فولاد، فلزات رنگی و غیررنگی، مصالح ساختمانی «به‌خصوص موادی که در بازسازی در کشورهایی مشابه لبنان و سوری استفاده می‌شوند» اعلام کرد.

به‌گفته معاون وزیر صمت، شرکت‌های خدمات فنی مهندسی ایران در حال حاضر در عراق و سوریه حضور دارند و «مصالح ساختمانی مورد نیاز این بازسازی از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال ارسال است».

تهران و دمشق در سال ۹۷ یادداشت تفاهمی امضا کرده‌اند که بر اساس آن، ایران ۲۰۰ هزار خانه در سوریه خواهد ساخت.

در اردیبهشت امسال، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مجلس دهم در اظهاراتی بی‌سابقه اعلام کرده بود که در یک دهه گذشته جمهوری اسلامی حدود «۳۰ میلیارد دلار» در سوریه هزینه کرده و باید این پول از سوریه پس گرفته شود.

گرچه این نماینده وقت مجلس، توضیح نداده بود که جمهوری اسلامی چه برنامه‌ای برای بازپس‌گیری هزینه‌های انجام شده در سوریه دارد.

در چند سال گذشته، در هر حرکت اعتراضی که در ایران به راه افتاده است، یکی از موضوعات اعتراض مردم در خیابان‌ها، پولی بوده که به جای خود کشور در دیگر کشورها از جمله در سوریه هزینه شده است.

دو سال پیش گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا مهرماه امسال با انتشار گزارشی اعلام کره بود که جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۶ میلیارد دلار برای حمایت از بشار اسد و گروه‌های مورد حمایت خود در یمن و عراق هزینه کرده است.

جنگ داخلی هشت ساله سوریه خسارات زیادی به زیربناها و مراکز مسکونی این کشور وارد کرده و صدها هزار نفر را نیز به کشتن داده است. ایران و روسیه از حامیان اصلی بشار اسد در جنگ حکومت این کشور علیه مخالفان دمشق بودند.

پیشتر یحیی رحیم صفوی، دستیار نظامی رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که بازسازی سوریه «چندین سال طول خواهد کشید و حداقل به ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار احتیاج دارد».

او در عین حال افزود بود که «جمهوری اسلامی بایستی هزینه‌هایی را که در سوریه کرده است، برگرداند و سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه این هزینه‌ها را برگرداند».
+5
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  چند وقتی که زنها و دخترهای ایرانی هم براشون میفرستد ایرانی ها مردمان خیلی بی غیرتی هستند
  4
  30
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  gholdor - ناتینگهام، انگلستان

  به نظر مردم ایران شما خدانشناس هستیداز کدام دین و شرع و وظیفه صحبت میکنید . با کدام اجازه اموال ایرانی ها رو صاحب شدید و در هر جا میخواهید خرج میکنید . دزدی و چپاول کافیه . مردم از شما و حکومتان دارند نفرت پیدا کرده اند و این برای شما که در خارج ایران هیچکس رو مگر چند گروه که مواجب بگیر شما هستند نداری و در داخل هم هیچکس رو ندارید پس مثل یک درخت پوسیده با اولین تند باد نابود خواهید شد
  4
  31
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  به شاه میگفتند غرب زده و نوکر غرب ولی هر چه بود کلفت عرب نبود و برا اعراب کنیزی نمیکرد.
  1
  23
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  پرنده آبی - شیراز، ایران
  شرع در مورد آبادی مملکت خودتون چیزی نگفته ؟؟؟
  2
  9
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  آه اندوه سوریه هم کشت مارا
  2
  6
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  کثافت
  1
  2
  ‌سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.