مدیر حوزه‌های علمیه ایران: قره باغ متعلق به کشور آذربایجان و پاره تن اسلام است

آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه ایرانایندیپندنت فارسی :آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور و عضو شورای نگهبان با صدور بیانیه‌ای نسبت به درگیری‌ها میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان  واکنش نشان داد. این مقام مذهبی در ایران تاکید کرد که «براساس قوانین و حقوق بین الملل منطقه قره باغ متعلق به کشور آذربایجان و پاره تن اسلام است و از این سرزمین جدا ناپذیر است».

در این بیانیه آمده است که «براساس قوانین و حقوق بین الملل منطقه قره باغ متعلق به کشور آذربایجان و پاره تن اسلام است و از این سرزمین جدا ناپذیر است.»

هم‌چنین در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که «متاسفانه برخی از کشورها با ایجاد موج ایران هراسی و شیعه هراسی به دنبال اهداف شوم و تفرقه بر انداز خود هستند و با ایجاد بدبینی نسبت به مردم و کشور جمهوری اسلامی ایران و دامن زدن به شایعات بی اساس به دنبال اختلاف و تفرقه بین دو ملت ایران و آذربایجان و ناامن کردن منطقه هستند».

بنا به ادعای این مقام مذهبی مملکت تفرقه‌افکنان می‌خواهند « از آب گل آلود ماهی صید کنند و زمینه حضور و نفوذ نیروهای مزدور و تکفیری و قدرت‌های استکباری و صهیونیست‌ها را در این مناطق فراهم آورند و در سایه جنگ و اختلاف در این منطقه به اهداف نامشروع خود برسند».

پیش‌تر ائمه جمعه استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان در ارومیه در خصوص موضوع اقدام کشورهای آذربایجان و ارمنستان بر سر موضوع قره‌باغ بحث و بررسی کردند و در نهایت با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند که «هیچ تردیدی در تعلق قره‌باغ به آذربایجان و اشغال آن و لزوم بازگشت این اراضی به آذربایجان، کشور اهل‌بیت نیست و دولت آذربایجان در بازپس‌گیری این اراضی کاملاً قانونی و شرعی عمل کرده و با این اقدام درصدد اجرای چهار قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل برآمده است.»

در روزهای گذشته و پس از بالاگرفتن تنش میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ گروهی از مردم در تبریز و تهران و ارومیه به خیابان آمدند و اعتراض خود را به سیاست‌های حامی ارمنستان از سوی مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند. در پی این اعتراضات گروهی بازداشت شدند. پس از آن بود که حساب توییتر دفتر ایران سازمان عفو بین‌الملل در پیامی از برخی گزارش‌های ارسالی در مورد بازداشت حدود ۲۰ تن از فعالان ترک ابراز نگرانی کرد.

 این در حالی است که مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی در واکنش به منازعات میان ارمنستان و آذربایجان رویکردی میانه داشتند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در گفت‌وگوهای جداگانه با وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان، دو طرف را به «خویشتن‌داری» دعوت کرد و خواستار «پایان فوری خصومت‌ها» و مذاکره آن‌ها در چارچوب قوانین بین‌الملل شد. امروز، شنبه ۱۲ مهر، هم سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که ایران تحرکات در مناطق مرزی را رصد می‌کند و خواستار توقف درگیری‌ها و آغاز گفت‌وگوهای جدی و زمان‌دار بین دو طرف شد.

به گزارش رسانه‌های ایران در پی درگیری نیروهای آذربایجان و ارمنستان بیش از ۲۰ خمپاره به داخل خاک ایران  اصابت کرده است.
+8
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  rahjoo - مازندران، ایران

  مگر اینکه مسلمین و اخوند و ترک عثمانی حامی آذربایجان بشن!وگرنه هر انسان آزاده ای میدونه حق با ارمنستان هست و بس! این جماعت ملا میگم میهن پرستی گناهه اونوقت نمیگن دین پرستی کاملا احمقانه است.چون طرف مسلمونه و داره سنگ میپرسته پس هر غلطی کرد ما پشتشیم.ده قدم عقب تر از نژاد پرست و صد گام عقب مانده ترا ز هر انسان ازاد.
  16
  42
  یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  خوب پان ترک‌های عزیز همین را می‌‌خواستید؟ پاره تن اسلام عزیز. زمانی‌ که امام رجب با امام حسین عوض کردند. زمانی‌ که سلام گرگی شما را به سینه زنی‌ برای اصغر تبدیل کردند. زمانی‌ که روز جهمبوری شما را تبدیل به روز شیخ علی‌ کردند. درک می‌‌کنید. لاس خشگه زدن با آخوند چه معنی دارد.؟تجربه ما کافی‌ نبود؟ ببینید چپی ما به چه روزی افتاده؟ت...." از خوش حالی‌ شیپور می‌‌زنند. از زمانی‌ که ترامپ کرنا گرفته.اون‌ها می‌‌خواستند حکومت خلق را با خوابیدند در بستر آخوند به ما هدیه دهند.حالا با ....بایدن همان کاری. که برای مداوا کرنا، در حرم.
  11
  27
  یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  colombo - پاریس، فرانسه
  . و‌ اما‌ پس‌ از‌ قره‌باغ،‌ اندلس‌ اسپانیا‌‌ نیز‌ پاره‌ تن‌ اسلام‌ است ...؛
  5
  24
  یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  قره باغ ؟ پاره تن اسلام ؟ خدایا اینا چرا نمیمیرن ؟ آخه اسلام اون موقع تو قره باغ چه غلطی میکرد؟ شایدم این بابا منظورش تهه باغه که ننه ش و خواهرش هر روز میرفتن سره قرار !!!!
  3
  35
  یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  نه عزیز اندلس تمام شد. خوابش را دوباره ببینند.اسپانیا Isabella of Castile داشت. دیدیم .۱۵۰۰ میلادی. که چگونه. خلیفه اندلس. کردبا. اراگون. در مقابلش زانو زدند. و گفتند. ملکه عالم. کلید اسپانیا را به شما تقدیم. تصور اگر امروز اسپانیا هم مسلمان بود؟ ما هم یک Isabella of Castile داشتیم.همین ۴۰ سال پیش. نذاشتند .یک عهده.افتادند دنبال لنین. مارکس. سوسیالیست شیعه علوی.تمام اسپانیا پشت سر Isabella of Castile بودند. ما ملکه خود را ول کردیم افتادیم. دنبال فاطمه زهرا و رقیه. عزیز پاره تن اسلام بودن. آش داخلی‌ بود. خلیفه‌ها عرب خودشان عرضه این کار‌ها را نداشتند. سال ۵۲. ملکه ما نشان داد. هرکی‌ با ما در افتاد.ور افتاد.جنگ ۶ ساعته ۱۳۵۲ با خلیفه بغداد.
  6
  27
  یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  منظورت مخرج اسلام است!مردک ناگورن و قرباغ خاک ارامنه است و خواهد ماند، ،شما صیغه زاده ها فکر کردید جنگ اول جهانی است ومغلهای عثمانی دستشون باز است که زن و بچه ارامنه را قتل و عام کنند !
  1
  0
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. [::rahjoo - مازندران، ایران::]. اخوند ها پس افتاده های قاجارهای بیهویت و بیبته هستند،قاجارها با حمایت همین اخوند جماعت بود که به اسم جهاد علیه روسها جنگی را با روسها راه انداختند که مجبور شدند خواهر و مادرشون را هم به عنوان گ'رامت به روسها واگذار کنند علاوه بر یک بخش مهم از خاکی کشور را که وسعتی بیش از ایران کنونی دارد.حالا هم هینطور پیش بره باکو پایتخت اینده جمهوری ناگورن قرباغ ارمنی است!
  1
  0
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  گریه کنید مسلمونا برای قره باغ صوابه. شب اول قبر که موقعه جوابه. صواب این گریه ها بی حسابه. ..
  0
  0
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  gerexan - لندن ، انگلستان
  این ها هم اخوندهای حقه باز حاکمیت فارسگرای جمهوری اسلامی ایران هستند ، چرا سی سال پیش موقع اشغال قره باغ با هفت استان کاملا ترک مسلمان نشین اذربایجان صدایشان در نیامد لال بودند یا بعد از سی سال موقع پیشروی و پس گیری ارتش اذربایجان بیدار شدند ، اینها فهمیدند که اذربایجان در کنار ارتش قدرتمند ترکیه کبیر قره باغ را پس خواهد گرفت به خودشیرینی می پردازند ! والا اخوندها ثابت کرده اند که برادر خوانده ارامنه هستند و هنوز هم از زیر عبا برای ارمنستان کمک می کنند !
  0
  2
  دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.