زنان قربانی اسیدپاشی‌های اصفهان به امام جمعه: از تهدید دست بردارید

مرضیه ابراهیمی (راست) و سهیلا جورکش (چپ)، از قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان، سخنان امام جمعه را نقد کرده‌اندبی بی سی :شش سال پس از اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای به زنان در اصفهان، صحبت‌های یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه این شهر به نگرانی گسترده از احتمال تکرار چنین حملاتی انجامیده و زنان قربانی آن اسیدپاشی‌ها از او خواسته‌اند که از تهدید زنان دست بردارد.

نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در استان اصفهان در ملاقات با مقام‌های نظامی و امنیتی خواهان "ناامن کردن" فضا برای زنانی شده که پوشش خود را مطابق سلیقه مقام‌های جمهوری اسلامی انتخاب نمی‌کنند.

همزمان با این موضع نماینده رهبر ایران در اصفهان، همتای او در خراسان شمالی نیز با بیان کاملا مشابهی خواهان آن شده که "نیروهای انتظامی زندگی بدحجابان را ناامن کنند".

در پاییز سال ۱۳۹۳ که دست کم چهار زن جوان در اصفهان هدف حمله با اسید قرار گرفتند انتقادهای بسیاری از آقای طباطبایی‌نژاد شد که با صحبت‌هایش درباره پوشش زنان، خشونت علیه زنان را ترویج کرده است.

مرضیه ابراهیمی و سهیلا جورکش، دو نفر از زنانی که شش سال پیش با اسید به آنها حمله شد، از سخنان امام جمعه اصفهان انتقاد کرده‌اند.

ابوالقاسم یعقوبی، امام جمعه بجنورد، گفته است: "نیروهای انتظامی زندگی بدحجابان را ناامن کنند... علاوه بر ورود پلیس و قوه قضاییه به امر مقابله با بی‌حجابی، مردم هم باید به این امر ورود پیدا کنند و آمر به معروف و ناهی از منکر باشند."
پس از اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای اصفهان در سال ۹۳ تجمع‌هایی در اعتراض به عملکرد مقام‌های حکومتی برگزار شدیوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان و نماینده‌ آیت‌الله خامنه‌ای هم با جانشین معاونت اطلاعات و امنیت ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده انتظامی استان اصفهان ملاقات کرده و از آنها خواسته ترسی از اقدام علیه "هنجارشکنان" نداشته باشند.

آقای طباطبایی‌نژاد همچنین گفته: "نگاه قضات هم باید در جهت حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر باشد."

در مقطع اسیدپاشی‌های اصفهان در سال ۱۳۹۳ طرحی با عنوان "قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" در مجلس ایران مطرح بود.

اصطلاح "امر به معروف و نهی از منکر" در ادبیات مقام‌های رسمی به اقداماتی گفته می‌شود که حامیان حکومت در تحمیل سبک زندگی مورد نظرشان به شهروندان انجام می‌دهند.

درخواست این دو روحانی پرنفوذ و نماینده آیت‌الله خامنه‌ای برای ایجاد "ناامنی" برای زنانی که پوشش مورد نظر آنها را ندارند، باعث نگرانی از حملات فیزیکی به زنان شده است.

سهیلا جورکش، یکی از زنانی که با اسید به او حمله شد، گفته: "اسیدپاشی‌های قبلی هنوز تمام نشده."

مرضیه ابراهیمی، دیگر قربانی اسیدپاشی‌ها هم گفته: "آن روزها ترس و وحشت تمام شهر را گرفته بود. این یعنی تمام آن چیزی که می‌خواستند. این داستان دوباره تکرار می‌شود."

خانم ابراهیمی همچنین از قول خود و سه نفر دیگر از قربانیان اسیدپاشی‌ها در اینستاگرام نوشته: "همه ما خواستاریم که دست بردارند از این تهدید. دست بردارند از ترساندن مردم."

"این حق همه ما است که بدون ترس به خیابان‌های شهرمان پا بگذاریم. بدون وحشت زندگی کنیم. باور کنید ما اسیر نیستیم. شهروندیم."

زنان بسیاری در اصفهان می‌گویند پس از اسیدپاشی‌ها در محیط‌های عمومی احساس ناامنی می‌کردند و دوباره دچار چنین هراسی شده‌اند.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و ‏رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، از امام جمعه اصفهان خواسته صراحتا روشن کند منظورش حمله فیزیکی و اسیدپاشی نیست. فعالان حقوق زنان در ایران نیز درباره پیامدهای این صحبت‌های امامان و عواقب احتمالی آن برای زنان هشدار داده‌اند.

برخی صحبت‌های آقای طباطبایی‌نژاد را مصداق تشویش اذهان عمومی دانسته‌اند و خواهان اقدام قضایی علیه او شده‌اند.
آقای طباطبایی‌نژاد پیش از این هم بارها خواهان برخورد با گروه‌هایی از زنان شدهامام جمعه اصفهان چند سال پیش گفته بود: "مسئله حجاب دیگر از حد تذکر گذشته است و برای مقابله با بدحجابی باید چوب ‌تر را بالا برد و از نیروی قهریه استفاده کرد."

کمی پیش از اسیدپاشی‌های اصفهان گروه اسلامگرا و شبه‌نظامی انصار حزب‌الله که از هواداران سرسخت رهبر ایران است اعلام کرد چهار هزار نفر را برای "مقابله با بدحجابی" به خیابان‌ها می‌فرستد.

عبدالحمید محتشم، دبیرکل این گروه در آن مقطع درباره عواقب گشت‌های موتوری انصار حزب‌الله هشدار داده بود که "در هر حرکتی ممکن است آسیب‌هایی هم باشد. در این مورد هم ممکن است آسیب‌هایی به وجود آید."

در پاییز سال ۱۳۹۳ دست کم چهار زن جوان در اصفهان هدف حمله با اسید قرار گرفتند.

گفته شد مهاجم یا مهاجمان موتورسوار بودند.

هر چهار زنی که در فاصله زمانی کوتاهی به آنها حمله شد راننده خودرو بودند و هیچ یک از آنها چادر به سر نداشتند. به گزارش روزنامه شرق بررسی تخصصی اسید نمونه‌برداری‌شده از این حملات نشان داد که یک اسید در حملات به کار رفته است.

با توجه به بی‌ارتباط بودن زنان قربانی حمله و تشابه‌های متعدد حملات، انگیزه‌های شخصی در این اسیدپاشی‌ها منتفی دانسته شد و وزیر دادگستری وقت آن را "تروریستی" خواند.

پس از اسیدپاشی‌ها حامیان حقوق زنان تجمع‌های اعتراضی در تهران و اصفهان برگزار کردند که تعدادی از آنها بازداشت و محکوم شدند.

مقام‌های امنیتی چند خبرنگار را هم برای پوشش رسانه‌ای این ماجرا بازداشت کردند.

احمدرضا رادان، از مقام‌های انتظامی وقت، گفت اسیدپاشی‌ها "بیش از حد بزرگنمایی" شدند و حیدر مصلحی، وزیر وقت اطلاعات "سرویس جاسوسی انگلیس" را پشت ماجرا دانست.

غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای مسئول رسیدگی به پرونده اسیدپاشی‌های اصفهان شد. این پرونده بدون شناسایی، محاکمه و مجازات عاملان و آمران در سال ۱۳۹۷ مختومه اعلام شد.

در ایران زنان حقوق قانونی برابر با مردان ندارند. ایران در گزارش "شکاف جنسیتی" مجمع جهانی اقتصاد از میان ۱۵۳ کشور بررسی‌شده با رتبه ۱۴۸ یکی از بدترین موقعیت‌ها را از نظر برابری جنسیتی دارد.
+62
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اینجاست که آدم رو مجبور میکنن بگه لااقل دم فدائی ها و مجاهد ها گرم که یکی دو تا از این امام نمره موقت ها رو به درک فرستادن همون اوائل. یه دو تاشون رو مخ اشون رو پخش زمین کنن دیگه از این .. خوری ها نمیکنن
  3
  25
  شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

   عبید زاکانی را گفتند اسلام چه دینی است؟ فرمود: اسلام دینی است آزاد مدار که چون در آن وارد شوی سر آلتت را ببرند و چو از آن خارج شوی سر خودت را .
  3
  25
  شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  freedom of the press - تهران، ایران

  من تو به چیز موندم و‌اون اینه که آخه مگه دشمن ، دشمنی که در حال جنگ نرم با ایرانیان است و رژیمی که آمده تا شرف ، ناموس، فرهنگ و اسطوره ها و‌حتی نام ایرانی را از بین ببره و فرهنگ و اسطوره های عرب را جایگزین کنه مگه زبان خوش می داند. ابن رژیم زبان انتقاد و خوش نمی داند . دیگه چکار باید باهاتون بکنند احمق‌ها که بفهمید با دشمن باید به شیوه خودش رفتار کرد نه با زبان خوش . آنوقت میگند چرا ایران درست نمیشه آخه تا چنین مردم احمقی داره که جواب باطوم و شکنجه و تجاوز و تو‌سری زدن را با زبان خوش متجاوزین میخواهند ارشاد کنند
  2
  24
  شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ترسو تر و بی غیرت تر از ایرانی خودشه
  4
  25
  شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  قبلا هم گفتم ایران را برای این قشر زالوی بی خرد از خدا بی خبر باید غیر امن کرد. باید گرفتشون پاهاشون را زنجیر کرد برد و انداختشون توی کوه و کمر ها تا سنگ خرد کنند و تکه نانی و جرعه ای آب توی کاسه برای قوتشون در نظر گرفت. البته با لباس راه راه و گلوله توپ به پاشون تا فرار نکنند.
  2
  25
  شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  چگونه میتوان خطرناکترین حیوان را با ملایان هزار پدر مقایسه کرد کسانیکه برای انتقام از زن به هر دلیلی به پاشیدن اسید روی می اورند کثیفتر از یک قاتل هستند.این شامل این ملای عرعر است قبل از عنقلاب شکوهمند فقط یک اسید پاشی روی داد اکنون انتقام هر روزه. مرگ بر کثیفترین شورش تاریخ ایران در سال ۵۷ که ملایان را از باغ وحش ازاد کرد.
  3
  17
  شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ترور بد هست به هر شکلش. هرکسی یه شکلی از ترور رو تشویق میکنه خودش تروریست هست فرقی نداره
  13
  2
  شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  gholdor - ناتینگهام، انگلستان
  وقتی این دختران اسید پاشیده شده رو میبینم جیگر آتیش میکشه . چه حیوانآتی برای ترساندن مردم دستور اینکار رو دادند از حیوان پست تر و رذل تر هستید نامردا
  1
  10
  یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. بذار من تروریست باشم.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.