بیماری خطرناکی آزمایش‌های واکسن کرونای «آسترازنکا» را در آمریکا متوقف کرد

العربیه :درحالی که شرکت «آسترازنکا» سرگرم آزمایش‌های خود در شرایطی ایمن و سالم در مورد واکسن ضد کرونا بود، بیماری خطرناکی در جریان این آزمایش‌ها پدیدار گردید به طوری که به گفته سه منبع به رویترز، سازمان تغذیه و داروی آمریکا، دایره تحقیقات خود پیرامون آن را افزایش داده و داده‌های مربوط به آزمایش‌های قبلی در خصوص واکسن‌های مشابه را مورد بررسی مجدد قرار خواهد داد.

سازمان تغذیه و دارو در صدد تشخیص هر گونه اثرات جانبی در آزمایش‌های دیگری است که از سوی دانشگاه اکسفورد، شریک شرکت «آسترازنکا» برنامه‌ریزی شده است. پژوهشگران این دانشگاه تاکید دارند که اجرای این تحقیقات به این معنا نیست که سازمان تغذیه و داروی آمریکا بر این باور است که مشکلاتی در رابطه با ایمن بودن این واکسن‌ها وجود دارد.

به گفته یکی از منابع آگاه به رویترز«این اقدام صرفا گویای میزان دقت سازمان تغذیه و داروی آمریکا است».
متوقف شدن آزمایش‌ها
با این همه آزمایش‌های شرکت «آسترازنکا» که به مراحل پیشرفته‌ای رسیده، از 6 سپتامبر به دنبال ابتلای یکی از داوطلبان این تحقیق به بیماری، متوقف شده که به نظر می‌آید التهابات نادری در ستون فقرات است که «مایلیتیس ترانس ورسا» نام دارد.

تحقیقات گسترده سازمان تغذیه و داروی آمریکا، احتمال بروز تاخیر بیشتر در مورد یکی از پیشرفته‌ترین واکسن‌های کرونا را تا حد متوقف کردن این آزمایش‌ها، بالا برده است.

دو منبع آگاه نیز به رویترز تاکید کرده‌اند که داده‌های مزبور، این هفته بررسی خواهند شد و سپس سازمان تغذیه و دارو به مدت زمانی معین برای تحلیل آنها نیازمند است.
1.2 میلیارد دلار تخصیص بودجه از سوی دولت ترامپ
دولت ترامپ پیشتر متهد شده که مبلغ 1.2 میلیارد دلار را برای پشتیبانی از ساخت واکسن شرکت «آسترازنکا» و تامین 300 میلیون دوز از واکسن اختصاص دهد.

دیگر شرکت‌های آمریکایی ازجمله «فایزر»، «مودیرنا» و «جانسون اند جانسون» در حال رقابت تنگاتنگ برای ساخت واکسن ضد کرونا هستند.

گفتنی است که شرکت سوئدی بریتانیایی «آسترازنکا»، آزمایش‌های بالینی را در بریتانیا، برزیل، هند و آفریقای جنوبی بعد از صدور مجوز ادامه این آزمایش‌ها از سر گرفت.

این شرکت در بیانیه خود آورده است: «ما در حال همکاری با سازمان تغذیه و دارو در راستای تسهیل بازبینی داده‌های لازم برای تصمیم‌گیری در مورد از سرگیری آزمایش‌ها در امریکا هستیم»
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.