مراسم خاک‌سپاری پدر امیرحسین مرادی بدون حضور پسرش برگزار شد

ایران وایر :صبح پنج‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹، «محمد مرادی» پدر «امیرحسین مرادی»، از معترضان آبان‌ ۱۳۹۸ که به اعدام محکوم شده است، بدون حضور فرزندش، در «بهشت زهرا» تهران به خاک سپرده شد.

در این مراسم، ده‌ها نفر از اعضای خانواده و دوستان نزدیک خانواده مرادی حضور داشتند. اما مقامات قضایی اجازه ندادند که امیرحسین مرادی در مراسم تدفین پدرش شرکت کند.

خانواده‌های «سعید تمجیدی» و «محمد رجبی»، از دیگر معترضان آبان سال گذشته که به اعدام محکوم شده‌اند هم در این مراسم حضور داشتند.

محمد مرادی، پدر امیرحسین روز دوشنبه هفتم مهر خودکشی کرد. پیکر او را صبح همان روز همسرش در زیرزمین منزل‌شان پیدا کرد. در همان زمان، نیروهای امنیتی و خبرنگاران صداوسیما مقابل منزل آن‌ها تجمع کردند تا ضمن کنترل موقعیت، با خانواده مرادی مصاحبه هم انجام شود. در نهایت مصاحبه‌ای انجام نشد و خانواده مرادی هم توانستند پیکر محمد مرادی را دو روز بعد به خاک بسپارند.

خبر صدور حکم اعدام امیرحسین مرادی همراه با سعید تمجیدی و محمد رجبی در اسفند ۱۳۹۸ منتشر شد. این سه نفر در جریان اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ بازداشت و به اعدام محکوم شدند.

امیرحسین مرادی متولد ۱۵ مرداد ۱۳۷۳، دیپلم کامپیوتر دارد و تا پیش از بازداشت در تهران، فروشنده موبایل، کامپیوتر و نرم‌افزار بوده است.

انتشار خبر تایید حکم این سه نفر در دیوان عالی کشور، بزرگ‌ترین کمپین کاربران مجازی را در پی داشت. هشتگ «اعدام نکنید» در پی این خبر فراگیر شد و برای ساعت‌ها ترند اول جهان ماند.

در پی این کمپین، مقامات سیاسی و مدنی و هم‌چنین سازمان‌های حقوق بشری ضمن محکوم کردن حکم اعدام، خواستار آزادی این سه نفر شدند. پس از این کمپین و بررسی‌های قضایی، اجرای حکم اعدام این سه نفر متوقف شد.

اما پس از آن، دو نفر دیگر از معترضان سال‌های قبل اعدام شدند؛ «مصطفی صالحیان» و «نوید افکاری» دو معترضی بودند که در پی صدور اجرای حکم، اعدام شدند و کمپین‌های مجازی و رایزنی‌های بین‌المللی هم نتوانست مقابل کشتن آن‌ها را بگیرد.

می‌توان متصور بود که اعدام آن‌ها فشار مضاعفی بر دیگر خانواده‌های معترضان محکوم به اعدام شده بود. پدر امیرحسین مرادی اما نتوانست این فشارهای همه‌جانبه را طاقت بیاورد و سه روز پیش تصمیم گرفت که به زندگی خود خاتمه دهد. اگرچه پرونده فرزندش در مرحله اجرای حکم نبود اما اجرای اعدام‌های ناگهانی مثل اعدام نوید افکاری باعث شد که محمد مرادی دوام نیاورد و خودکشی کند.

پیکر محمد مرادی صبح روز دهم مهر ماه میان اعضای خانواده و نزدیکان و با حضور تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی، از جمله سعید تمجیدی و محمد رجبی به خاک سپرده شد.
+26
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خدا وکیلی چنگیز خان مغول از این صد پدرهای کلم به سر بهتر بود!
  0
  26
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.