نمایندگان آیت‌الله خامنه‌ای در چهار استان: قره‌باغ متعلق به جمهوری آذربایجان است

محمدعلی آل‌هاشم، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان آذربایجان‌شرقی، حسن عاملی نماینده او در استان اردبیل، علی خاتمی نماینده او در استان زنجان و مهدی قریشی نماینده او در استان آذربایجان‌غربی این بیانیه را امضا کرده‌اندبی بی سی :نمایندگان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در چهار استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان در بیانیه ای مشترک گفته‌اند قره‌باغ به جمهوری آذربایجان تعلق دارد.

محمدعلی آل‌هاشم، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در استان آذربایجان‌شرقی، حسن عاملی نماینده او در استان اردبیل، علی خاتمی نماینده او در استان زنجان و مهدی قریشی نماینده او در استان آذربایجان‌غربی در بیانیه خود آورده‌اند: "هیچ تردیدی در تعلق قره‌باغ به (جمهوری) آذربایجان و اشغال آن و لزوم بازگشت این اراضی به (جمهوری) آذربایجان، کشور اهل‌بیت نیست و دولت (جمهوری) آذربایجان در بازپس‌گیری این اراضی کاملا قانونی و شرعی عمل کرده است".

چهار نماینده آیت‌الله خامنه‌ای گفته‌اند: "جمهوری اسلامی بالاترین کمک و حمایت را در طول اشغال قره‌باغ به (جمهوری) آذربایجان داشته و در تمام محافل بین‌المللی از تمامیت ارضی آذربایجان دفاع کرده و وزارت امور خارجه نیز اخیرا دوباره بر تمامیت ارضی آذربایجان در غائله اخیر تأکید کرده است. اگر عنایات جمهوری اسلامی در بدو اشغال قره‌باغ نبود قطعاً اشغال تا باکو امتداد می‌یافت".

بیانیه می گوید "در حال حاضر نیز تنها راه زمینی (جمهوری) آذربایجان برای نخجوان، خاک جمهوری اسلامی است که ایران سخاوتمندانه آن را در اختیار دولت (جمهوری) آذربایجان قرار داده است".

اختلاف و درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نزدیک به ۳۰ سال است که ادامه دارد. ایران تاکنون تلاش کرده بود که در این نبرد سیاست بی‌طرفی داشته باشد و بین دو همسایه خود میانجیگری کند. بر اثر این درگیری ها تاکنون صدها هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

بیانیه نمایندگان آیت الله خامنه ای در حمایت از جمهوری آذربایجان، صریح ترین موضع گیری مقام‌های سیاسی به نفع یکی از طرف های درگیری است که با توجه به ساختار سیاسی ایران نمی تواند بدون موافقت رهبر این کشور صادر شده باشد.

از زمان شروع درگیری های بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ایران متهم بوده است که از ارمنستان حمایت می کرده است.

به تازگی ویدئوهایی در شبکه هایی اجتماعی منتشر شده که ماشین های نظامی روسی را در حال حمل با تریلی های ایرانی به سمت ارمنستان نشان می دهد. وزارت خارجه ایران جانبداری از یکی طرفداری درگیری و انتقال تجهیزات نظامی روسی به ارمنستان را تکذیب کرده است.

جمهوری اسلامی ایران روابط حسنه ای با ارمنستان دارد و در ده ها طرح مشترک از جمله تامین برق با این کشور همکاری می کند. در ارتباط با جمهوری آذربایجان، روابط دو طرف در مقاطعی شکننده بوده است.

همکاری وسیع جمهوری آذربایجان با اسرائیل و اختلافاتی بر سر تعیین حدود آب های ایران و جمهوری آذربایجان در دریای خزر، از جمله مهمترین عوامل اختلافات دو کشور بوده است. در برهه هایی ایران و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به حمایت از جدایی طلبان و افراطی های مذهبی هم متهم کرده اند.

علی اکبر صالحی، رئیس فعلی سازمان انرژی اتمی ایران که در دوره محمود احمدی نژاد مدتی وزیر خارجه بوده گفته بود در دوره وزارت او هربار که برای کاهش تنش میان دو کشور فعالیتی صورت می گرفت، سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح با اظهارنظری درباره جمهوری آذربایجان تلاش های صورت گرفته را خنثی می کرد.

در سال های اخیر روابط ایران و جمهوری آذربایجان عمدتا آرام و به دور از تنش بوده است و روابط با ارمنستان هم به شکل سنتی گرم و نزدیک دنبال شده است.

شهروندان کشور ارمنستان عمدتا ارمنی و مردم جمهوری آذربایجان اکثرا مسلمان شیعه هستند.
+13
رأی دهید
-78

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  اول اینکه شما چکاره مملکت هستید که در امورِ خارجی‌ نظر میدهید ؟! دوم اینکه اساسا خودِ اذربایجان قبل از حکومتِ کمنیستیِ شوروی وجود خارجی‌ ناداشته در حالی‌ که ارمنستان از ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد یک امپراطوری بوده و نه تنها اذربایجان و نخجوان و قسمتهای شرقی‌ِ ترکیه تا ادنا و ارزروم ، بلکه تبریز نیز جزوِ ارمنستان بوده است ! ضمنا اگر ارمنستان نبود ، هم ایران قادر به دور زدنِ تحریم‌های بوش و اوباما نبود و هم همین اذربایجان که سنگش را به سینه میزنید ، شما را به اسرائل فروخته بود و چه بسا شهرستانهیی را که شما هم اکنون دارید در آن بر منبر میروید و پولِ مردم را به جیب میزنید ، از ایران جدا کرده بود و شما الان نماینده " اردک خان " بودید! نمک نشناسی تا چه حد ؟خجالت بکشید و زبان به " کام " فرو ببرید !
  22
  69
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  این من این شما. وقتی‌ این‌ها دخالت کنند. بجز تباهی .نابودی. فقر و فساد .چیزی نصیب هر دو طرف نمی‌‌شود. این زنگ خطر برای هر دو طرف است. حالا اگر عقل دارند. بشینند و مثل بچه آدم مشگل خود را حل کنند. آارمنی‌ها قره باغ را پس دهند. ترک‌ها نخجوان. و هزار نفرین به قبر استالین همان رفیق یوسف خودمان. .شراب مخلوط از رجب و پوتین. که زهر افعی است.چاشنی آن هم که آخوند شود. می‌‌شود. زهر اژدها.چشم به هم زنند. هزارن کشته. نابودی.ویرانی. از من گفتن
  15
  45
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  ۴ سوسمار از سوسماران حکومت بر امده از عنقلاب چپولی اسلامی ,,فعلا به گندی که به ایران زده اید بپردازید فضولی در مورد بقیه ی کشورها موقوفففففففف
  13
  56
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  همه اینکه ریاکارانه است . از طرف ادوات جنگی به ارمنستان ارسال می کنند و از طرف دیگر این دلقک ها را غلم می کنند برای حمایت از آذرابایجان. دشمن اصلی آذربایجان ایران است بس
  11
  12
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. این زرهای مفت تو و امثال تو یعنی اعلام جنگ به نصف ایران. تنتون میخاره ادامه بدید.
  30
  10
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  غیر تورکهای ایران مراقب باشید این داستان طرفداری و دشمنیتون از این جنگ پاشنه آشیل ایران نشه. جنگ داخلی بشه هیشکی سود نمیکنه. پس لطفا از زرهای مفت پرهیز کنید.
  29
  14
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  حالا کی از شما انچوچک ها نظر خواست؟
  2
  17
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  zende bad pars - باکو، آذربایجان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اگه از نصف ایران منظورت اون ده کورییه که توش هستی، آره نصف دهاتتون ترکن. نکشی مارو کوچولو
  3
  5
  جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  هر جای کره زمین جنگ و درگیری باشد ج.ا چه بطور مستقیم و چه بصورت غیر مستقیم مشارکت میکند.بقول خمینی جنگ چیز خوبی است
  2
  2
  جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::zende bad pars - باکو، آذربایجان::]. تو یکی رو قطعا یه تورک غیور بولابولا کرده که عقده زیادی داری شهرستانی
  3
  4
  جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.