روغن نارگیل: نوشداروی سلامت یا زهر خالص؟

روغن نارگیل به دلیل اثرات منفی اسیدهای چرب اشباع‌شده در آن، «یکی از بدترین مواد غذایی است که می‌توانید مصرف کنید»ایندیپندنت فارسی :یک استاد دانشگاه هاروارد در مورد فواید روغن نارگیل اظهار تردید کرده و گفته است که این روغن برای سلامتی مانند «زهر خالص» عمل می‌کند.

دکتر کارین میشلز این اظهارات را در یک سخنرانی تحت عنوان «روغن نارگیل و دیگر اشتباهات تغذیه» عنوان کرده است. او استاد دانشگاه هاروارد در دانشکده بهداشت عمومی و مدیر انستیتوی پیشگیری از امراض و همه‌گیری غده‌ها در دانشگاه فرایبورگ است.

دکتر میشلز در یک سخنرانی در دانشگاه فرایبورگ گفت که روغن نارگیل به خاطر اثرات منفی اسیدهای چرب اشباع شده در آن، «یکی از بدترین مواد غذایی است که می‌توانید مصرف کنید.»

این نظریه، خلاف تصور عموم در مورد مفید بودن روغن نارگیل برای سلامت بدن و جایگاه آن به عنوان یک «ابَرغذا» است که می‌توان آن را با هر غذای دیگری مصرف کرد.

سال گذشته، انجمن قلب آمریکا راهنمای خود را در مورد اسیدهای چرب اشباع شده که در روغن نارگیل یافت می‌شود، به‌روز کرد و به مردم توصیه کرد که در رژیم غذایی‌شان روغن‌های اشباع نشده را جایگزین روغن‌های اشباع شده کنند تا از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در سالمندی بکاهند.

نشریه «بیزنس اینسایدر» به نقل از دکتر میشلز می‌گوید که مصرف روغن نارگیل به مراتب مضرتر از چربی خوک است، زیرا روغن نارگیل عمدتا متشکل از اسیدهای چرب اشباع شده است.

نظام درمان عمومی بریتانیا نیز می‌گوید که مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای اشباع شده به خاطر بالا بردن میزان کلسترول خون،  خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

از روغن نارگیل گذشته، درمیان سایر مواد غذایی که دارای مقادیر معتنابه چربی‌های اشباع شده هستند، باید از کره، پنیر جامد، روغن حیوانی، سوسیس، و کوفته یا کیک گوشت (پای) نام برد.

از سوی دیگر، ماهی‌های چرب، آجیل و دانه‌های نباتی، روغن نباتی، و آووکادو نیز در میان مواد غذایی حاوی چربی اشباع نشده قرار دارند.

سخنرانی دکتر میشلز در مورد عواقب مضر مصرف روغن نارگیل با برخورد مثبت کاربران علاقه‌مند به سلامتی در شبکه‌های اجتماعی رو‌به‌رو شده است و تنها در یوتیوب ۸۰۰ هزار نظر جلب کرده است.

اما هرچند دکتر میشلز قویا به تاثیرات منفی روغن نارگیل معتقد است، توصیه‌های سلامتی در مورد حذف چربی‌های اشباع شده از رژیم غذایی تا این حد سیاه و سفید نیست.

این که آیا باید چربی را از رژیم غذایی سالم حذف کرد یا نه، مدت‌هاست موضوع مناقشات فراوانی بوده است. سال گذشته نتیجه یک پژوهش که در نشریه «لانست» منتشر شد، نشان داد که یک رژیم غذایی بدون چربی می‌تواند خطر مرگ زودرس را تا ۲۵ درصد افزایش دهد.

به رغم آن که نظام درمان عمومی بریتانیا توصیه می‌کند هرجا ممکن است باید چربی اشباع نشده را جایگزین چربی اشباع شده کرد، اما بنیاد قلب بریتانیا می‌گوید باید پژوهش‌های بیشتری در مورد انواع اسیدهای چرب انجام شود.

برخی معتقدند که روغن نارگیل می‌تواند به عنوان درمان بیماری آلزایمر استفاده شود، اما انجمن آلزایمر اعلام کرده است که شواهد کافی برای تایید این نظریه وجود ندارد.

لیلی سوتِر، یکی از کارشناسان برجسته تغذیه در لندن، به ایندیپندنت گفت: «بریتانیا به‌تازگی تا این حد روی روغن نارگیل تمرکز و آن را مملو از خواص تقویت سیستم ایمنی بدن تا درمان آلزایمر عنوان کرده است. اما باید به یاد داشته باشیم که روغن نارگیل تقریبا تماما از اسید چرب اشباع شده تشکیل شده و اگر بخشی از یک رژیم غذایی چرب قرار گیرد، می‌تواند از حد نصاب دولت در مورد ۲۰ گرم چربی در روز برای زنان و ۳۰ گرم برای مردها تجاوز کند.»

به رغم این، سوتر می‌گوید که مصرف روغن نارگیل در حد متعادل، اشکالی ندارد.

او می‌گوید: «اشاره به هرنوع ماده غذایی به عنوان زهر، خطرناک است، زیرا نسبت به آن ماده ایجاد رعب و وحشت می‌کند. مهم است به یاد داشته باشیم که هیچ ماده غذایی به خودی خود خوب یا بد نیست.»

بسیاری از مردم، از جمله شخصیت‌های پرنفوذ اجتماعی، از جمله گوئنیت پالترو، از روغن نارگیل در تکنیکی موسوم به «روغن‌شویی» برای جلوگیری از فساد دندان‌ها استفاده می‌کنند. در این روش روغن نارگیل را تا بیست دقیقه درروز در دهان می‌چرخانند و سپس دور می‌ریزند.

ایندیپندنت برای اظهارنظر با دکتر میشلز تماس گرفته است.

(این مقاله نخست در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسید.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.