عراق از آمریکا خواست در مورد تعطیل کردن سفارتش در بغداد تجدیدنظر کند

نمایی از ساختمان سفارت ایالات متحده آمریکا در منطقه سبز بغداد که به کرات هدف حملات موشکی قرار گرفته است.رادیو فردا :وزیر خارجه عراق روز چهارشنبه ۹ مهر گفت این کشور امیدوار است که آمریکا در تصمیم خود برای تعطیل کردن سفارت این کشور در بغداد «تجدیدنظر» کند.

دولت آمریکا حدود یک هفته پیش هشدار داد در صورتی که دولت عراق برای جلوگیری از شلیک موشک توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و سایر گروه‌های شورشی به سوی سفارت و اهداف آمریکایی اقدامات موثری انجام ندهد سفارت خود را در بغداد تعطیل خواهد کرد.

همزمان سفرای ۲۵ کشور با صدور بیانیه‌ای برای کمک به عراق در زمینه حل مشکلات امنیتی اعلام آمادگی کردند.

به گزارش خبرگرازی آسوشیتدپرس، فواد حسین، وزیر خارجه عراق، در یک نشست خبری تهدید آمریکا به تعطیل کردن سفارت خود در بغداد را «خطرناک» توصیف کرد چون ممکن است به تعطیل شدن سفارت کشورهای دیگر منجر شود.

منطقه سبز بغداد که ساختمان‌های مهم دولتی و سفارتخانه کشورهای خارجی از جمله سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد به کرات هدف حملات موشکی قرار می‌گیرد. فرودگاه بغداد نیز یکی دیگر از اهداف این حملات است.

در یکی از حملات اخیر موشک به یک منطقه مسکونی در اطراف فرودگاه اصابت کرد که بر اثر آن شش غیرنظامی که همه آنها زن و کودک بودند، جان خود را از دست دادند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته در تماس‌های تلفنی جداگانه با برهم صالح، رئیس‌جمهوری، و مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، در مورد تعطیل کردن سفارت آمریکا هشدار داد.

یک مقام آمریکایی که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود گفت این هشدار یک ضرب‌الاجل قریب‌الوقوع نیست. ولی به نظر می‌رسد که برخی از مقامات عراقی تصور می‌کنند مهلت این هشدار با دوره معافیت عراق از تحریم‌ها علیه ایران که دو ماه دیگر به پایان می‌رسد، مرتبط است.

عراق برای واردات انرژی از ایران به شدت به این معافیت نیاز دارد.

وزیر خارجه عراق در نشست خبری روز چهارشنبه گفت: «ما امیدواریم که دولت آمریکا در این تصمیم تجدیدنظر کند چون این تصمیم اشتباهی است و در زمان و مکان نادرستی اتخاذ شده است».

او در عین حال یادآوری کرد چنین تصمیمی به گروه‌های مسلح و تندرو که این حملات را انجام می‌دهند این پیام را خواهد داد که گویا در رسیدن به اهداف سیاسی خود موفق بوده‌اند.

فواد حسین افزود: عراق فضای سیاست داخلی آمریکا در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری که ممکن است دلیل شتابزدگی در این هشدار باشد را درک می‌کند ولی دولت جدید عراق که حدود چهار ماه از عمر آن می‌گذرد مشغول انجام اقدامات ضروری است.

او با اشاره به اقدامات امنیتی اخیر در منطقه سبز و فرودگاه بغداد گفت: «اقدام در این زمینه مسئولیت دولت است و دولت در این زمینه اقداماتی انجام داده است».

قبل از نشست مطبوعاتی وزیر خارجه عراق سفرای ۲۵ کشور پس از ملاقات با مصطفی الکاظمی در بیانیه مشترکی از دولت عراق و ثبات در این کشور حمایت کردند.

در این بیانیه که سفرای آمریکا، بریتانیا، کانادا و عربستان سعودی از جمله امضا کنندگان آن هستند در مورد افزایش حملات به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کشورهای خارجی در بغداد اظهار نگرانی شده است.

این بیانیه ضمن استقبال از اقدامات اخیر دولت عراق از جمله تشدید مقررات امنیتی در اطراف فرودگاه بغداد روی تقویت نیروهای امنیتی در منطقه سبز بغداد تاکید می‌کند.

سفرای ۲۵ کشور امضا کننده بیانیه در عین حال آمادگی خود را برای کمک به عراق به منظور مقابله با چالش‌های امنیتی را اعلام کردند.
+18
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.