حکم دادگاه برای سلب فرزندخواندگی از یک زوج نوکیش مسیحی

تصویری از سام خسروی و مریم فلاحی نوکیشان مسیحی به همراه فرزندخوانده خود لیدیا/ منبع: شبکه های اجتماعیصدای آمریکا :در ادامه نقض حقوق اقلیت های مذهبی در ایران از سوی جمهوری اسلامی، یک دادگاه تجدیدنظر در بوشهر، حکم جدایی یک کودک ۲۲ ماهه از یک زوج نوکیش مسیحی را تأیید کرده است.

ماری محمدی فعال مدنی که خود نوکیش مسیحی در تهران است به صدای آمریکا درباره جزئیات این خبر گفت: «سلب حضانت لیدیا دختر ۲۲ ماهه مریم فلاحی و سام خسروی، زوج نوکیش مسیحی از زمان بازداشت آن‌ها مطرح بوده اما آن ها فکر کرده بودند اگر موضوع را رسانه ای‌ کنند ممکن است شرایط سخت تر شود و زودتر فرزندشان را از دست بدهند تا این که در دوم مهرماه حکم برای گرفتن حضانت از این زوج در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و در نهایت تصمیم گرفتند که این موضوع را اطلاع رسانی کنند.»

خانم فلاحی و آقای خسروی  از جمله هشت نفر از نوکیشان مسیحی ساکن بوشهر هستند که  توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شده بودند.

پیشتر سام براون بک، سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی، به صدای آمریکا گفت: «ایران در گروه کشورهای درگیر در آزار و اذیت اقلیت های مذهبی، فجیع ترین کارنامه را در وزارت خارجه آمریکا دارد و این رژیم هر اقلیت مذهبی که نامناسب تشخیص دهد را مورد آزار و اذیت قرار می دهد.»

​​وزارت خارجه ایالات متحده بارها نسبت به نقض حقوق اقلیت های مذهبی - از جمله مسلمانان اهل سنت، بهائیان، نوکیشان مسیحی، غیره - توسط رژیم جمهوری اسلامی اعتراض و آن را محکوم کرده است.

به گفته خانم محمدی، مریم فلاحی پس از ۱۷ روز بازداشت با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. این در حالی است که در مدت بازداشت و بازجویی‌ها این زوج تهدید شده بودند که حضانت فرزندشان از آنها سلب خواهد شد.

او افزود که پرونده حضانت لیدیا در دادگاه خانواده تشکیل شده و حکم بدوی آن نیز در ۲۹ تیرماه سال جاری صادر شده است.  همچنین این پرونده جدا از پرونده ای است که این زوج در رابطه با اعتقاد به مسیحیت در دادگاه انقلاب محاکمه شدند.

ماری محمدی خاطرنشان کرد که دادگاه مدعی شده زمانی که این زوج فرم سرپرستی را پر کرده‌اند دین خود را اسلام شیعه معرفی کرده اند در حالی که این زوج با رد این ادعا گفته‌اند که همیشه خود را مسیحی معرفی کرده‌اند. وکیل این زوج نیز گزارش داده که حتی هنگام تحویل گرفتن فرزند و طی نمودن مراحل اداری در سامانه ثنا این زوج مذهب خود را مسیحی اعلام کرده اند.

به گفته این فعال حقوق بشری طبق اسنادی که موجود است فشار برای صدور حکم مبنی بر گرفتن حضانت این کودک از جانب حراست و دادستان بوده است و حتی دو مرجع تقلید هم اجازه ادامه سرپرستی این کودک از سوی دو زوج مسیحی را اعلام کرده بودند.

بنابر اظهارات خانم محمدی، لیدیا زمانی که از سوی این زوج مسیحی به سرپرستی گرفته شد، ۱۰ ماهه بوده است و بهزیستی نیز اعلام نکرده بود که این کودک بهزیستی دچار بیماری قلبی و گوارشی است به طوری که این زوج پس از مدتی خودشان متوجه این مشکلات شدند اما تصمیم گرفتند که پدر و مادر او باشند و او را به بهزیستی باز نگرداندند.

او افزود که اگر لیدیا به بهزیستی بازگردانده شود با توجه به مشکلات قلبی که دارد احتمال این که یک خانواده دیگر بخواهد حضانت او را برعهده بگیرد، صفر است. این در حالی است که خانم فلاحی خود پرستار بیمارستان قلب بوده و حتی در حکم دادگاه هم اعلام شده  که این زوج  در این مدت به خوبی از لیدیا نگهداری کرده‌اند.

این فعال حقوق بشر یادآور شد که مریم فلاح پس از بازداشت شدن، با این که ۲۰ سال سابقه پرستاری داشته و در بیمارستان قلب پرستار بوده است، از ادامه فعالیت خود در بیمارستان های دولتی منع شده است.

خانم محمدی می‌گوید: «جمهوری اسلامی روش خود را برای حذف اقلیت ها تغییر داده است یعنی بدون این که خونی ریخته شود، بدون این که صدای ما شنیده شود و کسی از حقوق ما دفاع کند، با روشی نوین در حال حذف جامعه مسیحی از ایران است.»

انتشار این خبر در شبکه های اجتماعی نیز واکنش های بسیاری را به همراه داشته است. کاربری در واکنش به این حکم دادگاه با اشاره به این که این کودکی از ۱۰ ماهگی در کنار این زوج بوده نوشت: «سوال اینه[این است] که با بازگشت کودک به پرورشگاه حس نمیکنین [نمی کنند]ضربه عاطفی شدیدی به این کودک وارد میشه[می شود]؟»
حسین احمدی نیاز، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، رای صادره را «مصداق عینی شکنجه بر کودک و والدین او» توصیف کرد و نوشت: «اداره اطلاعات بوشهر برای انتقام گرفتن از سام خسروی و همسرش که تغییر دین داده اند دادگاه را ملزم به پس گرفتن حضانت طفل ٢ ساله‌ای کرده است که بیماری شدید قلبی دارد. قاضی در متن رای به نوعی به این فشار و تهدید اشاره کرده است.»
+8
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.