ارمنستان می‌گوید ترکیه یک جنگنده این کشور را ساقط کرده

ترکیه که جنگنده اف - شانزده دارد، در درگیری دو کشور، از آذربایجان حمایت می‌کندبی بی سی :ارمنستان می‌گوید که ترکیه یکی از جنگنده‌های این کشور را ساقط کرده است. آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه ناگورنو قره باغ، درگیر هستند و ترکیه از آذربایجان حمایت می‌کند.

وزارت خارجه ارمنستان می‌گوید که جنگنده سوخو - ۲۵، متعلق به ارتش ارمنستان در منطقه پروازی این کشور در مورد حمله جنگنده اف -۱۶ ارتش ترکیه قرار گرفت. خلبان ارمنی در جریان این حمله کشته شد.

ترکیه این ادعا را رد کرده است.

حدود یکصد نفر تا به حال در جریان درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان کشته شده‌اند. بخشی از کشته شدگان از غیرنظامیان هستند. درگیری بر سرمنطقه کوهستانی ناگورنو قره باغ، سه روز از است که شروع شده است.

جامعه بین‌الملل این منطقه را بخشی از آذربایجان به شمار می‌آورد اما از بعد از جنگ دو کشور که در سال ۱۹۹۴میلادی به پایان رسید، اقلیت ارمنی منطقه، اداراه آن را بر عهده دارند.

آذربایجان بارها اعلام کرده که جنگنده‌های اف - ۱۶ در اختیار ندارند. بر عکس ارتش ترکیه که از جمله صاحب این نوع از جنگنده‌هاست.
درگیری دو کشور در این منطقه، حالا دامنه‌اش گسترده‌تر می‌شود و دو کشور دیگری را متهم به حمله به درون خاک خود می‌کنند. هر دو کشور هم دیگری را متهم می‌کند که درگیری را شروع کرده است.

ترکیه به وضوح از موضع آذربایجان حمایت می‌کند.

ایران می‌گوید تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت می‌شناسد اما خواهان مذاکره سیاسی برای حل اختلاف دو همسایه است.

روسیه، در ارمنستان پایگاه نظامی دارد و با آذربایجان هم روابط خوبی دارد. این کشور از طرفین خواسته که به سرعت به درگیری‌ها پایان دهند.

نخست وزیر ارمنستان می‌گوید در حالی که درگیری نظامی وجود دارد امکان گفت‌وگو وجود ندارد.

رئیس جمهوری آذربایجان هم در مقابل گفته که در شرایط موجود امکان گفت‌وگو وجود ندارد.

چطور جنگنده ارمنستان سقوط کرد؟
شوشان استپانیان، سخنگوی وزات دفاع ارمنستان، گفت که صبح سه‌شنبه جنگنده سوخو - ۲۵ ارتش ارمنستان مورد هدف قرار گرفت و خلبان آن «قهرمانانه» جان داد.

او در یک نوشته فیس‌بوکی مدعی شد که یک جنگنده اف - ۱۶ ارتش ترکیه که تا ۶۰ کیلومتر وارد حریم هوایی ارمنستان شده بود به جنگنده ارمنی حمله کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفت که ارمنستان باید به سرعت از اراضی «اشغالی» بیرون برود و دست از انتشار بازی‌های تبلیغاتی بردارد.

آذربایجان از ارمنستان خواسته تا اگر برای مدعای خود شاهدی دارد، ارائه کند. ارمنستان هنوز مدرکی از این حمله رو نکرده است.

جدیدترین اخبار از محل درگیری‌ها
صبح روز سه‌شنبه هر دو کشور گفتند که درگیری‌های شدید در تمام طول شب ادامه داشته است.

مقام‌های خودخوانده در این منطقه، به خبرگزاری ارمنستان گفته‌اند که ۸۷ نفر از نیروهای نظامی آنها از روز یکشنبه کشته شده‌اند و ۱۲۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

آنها درباره کشته‌های طرف دیگر هم اطلاعاتی داده‌اند. به گفته آنها آذربایجان تا به حال حدود ۴۰۰ کشته داده است. همچنین یک هواپیما، چهار هلی‌کوپتر و تعدادی از تانک‌های این کشور هم گویا نابود شده‌اند.

آذربایجان صرفا به انتشار این خبر اکتفا کرده که دوازده نفر غیرنظامی در جریان حملات ارمنستان کشته شده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان می‌گوید که ارمنی‌ها بارها سعی در بازپس‌گیری مناطق از دست داده خود کرده‌اند اما موفق به این کار نشده‌اند. همچنین به گفته آنها ارمنستان متحمل خسارات نظامی بسیاری شده است.
+15
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  وقتی سال 90 به کمک روسها بخشهایی از آزربایجان کهن رو تسخیر کردید و الانم میخواهید با کمک روسها زور بگید تروکیه کهن میزنه اون هواپیمای روسیتون رو چپل میکنه. خیلی بیجا کردی هواپیما بلند کردی. مطمئن باشید اگر ادامه بدید باید با تک تک تورکهای ایران یعنی نصف ایران هم بجنگید. گرچه حکومت فاشیسم فارسیسم مدعی شیعه داره به شما تجهیزات میده اما این حکومت هم رفتنیه.
  16
  6
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  خدا به رفیق سیران اوهآنیان عمر دراز عطا کنه، زمانیکه این باند تروریست با کمک امثال اردوخر خواستند پا ز گلیمشون دراز کنند، راه ترکستان را نشونشون داد،خجالی جوابی بود به امثال اردوخر که اینبار به همان سادگی قبل نمیتونن یک میلیون زن و بچه را قتل و عام کنند و قصر در برن.یران اوهانیان در تجاوز قبلی اردوخر چیها به قرباغ پوزه تروریستها را به خاک مالید که در تاریخ حک شد.
  0
  2
  جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.