نتانیاهو: حمله پیش‌دستانه علیه ایران منتفی نیست

دویچه وله :نخست وزیر اسرائیل ایران را به تلاش برای استقرار نیرو در مرزهای شمالی کشورش متهم کرد. او افزود که از هیچ اقدامی برای محافظت از کشورش فروگذار نخواهد کرد و هیچ گزینه‌ای از جمله اقدام نظامی پیشگیرانه را منتفی نمی‌داند.

بنیامین نتانیاهو در حاشیه یک سخنرانی به مناسبت سالگرد جنگ ۲۰ روزه با اعراب، تاکید کرد که اسرائیل اجازه استقرار نیروهای ایرانی در مرزهای شمالی کشورش را نخواهد داد. او گفت: «حمله پیشگیرانه کار دشواری است اما اگر ایران بخواهد در نزدیکی ما حضور داشته باشد، آماده چنین حمله‌ای هستیم. این درس مستقیمی است که از جنگ یوم کیپور گرفتیم.»

نتانیاهو اضافه کرد که هر کاری برای دفاع از موجودیت اسرائیل اانجام خواهد داد و هیچ گزینه‌ای در این زمینه را منتفی نمی‌داند.

روزنامه جروزالم پست به نقل از نتانیاهو نوشت: «نیروی اسرائیل در قدرت نظامی آن نهفته است. قدرتی که صلح با اردن، مصر، توافق با امارات و بحرین را به ارمغان آورد. این قدرتی است که موجب صلح با کشورهای دیگر می‌شود. این قدرت و تداوم آن به ما فرصت خواهد داد تا بحران کرونا را نیز مدیریت کنیم.»

نتانیاهو در توییتر نیز همین مضمون را تکرار کرد و نوشت: «جنگ یوم کیپور همواره اهمیت قدرت را نیز یادآوری می‌کند. قدرت، طرف مقابل را وادار به درخواست آتش‌بس کرد. قدرت امروز هم به ما امکان دفاع از خودمان را می‌دهد.»

او جلوگیری از تمرکز نیرو و مقابله با آن را "درس عبرت" جنگ یوم کیپور خواند.

نخست‌وزیر اسرائیل قبل از این نیز گفته بود که تلاش ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در غزه و لبنان برای بازداشتن روند صلح ناکام خواهد ماند. او افزوده بود: «به هر کس که به ما حمله کند، ضربه خواهیم زد.»

جنگ اعراب و اسرائیل (یوم کیپور) ششم اکتبر ۱۹۷۳ و پس از حمله غافلگیرانه مصر و سوریه به مواضع نیروهای اسرائیلی در شرق کانال سوئز و بلندی‌های جولان شروع شد. این مناطق در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل در آمده بودند و حمله در آخرین ساعات یوم‌کیپور، روز مقدس آیین یهود انجام گرفت و بیست روز ادامه یافت.

طرفین در خلال این مدت، هر یک پیشروی‌ها و ضدحمله‌هایی داشتند تا با وساطت سازمان ملل در ۲۵ اکتبر برای آتش‌بس توافق کردند. نتانیاهو در سخنرانی خود با اشاره به حمله غافلگیرانه مصر و سوریه به کشورش گفت: «چنین سناریویی نه باید فراموش شود و نه تکرار.»

سخنان نتانیاهو در باره قدرت و توان دولت در مدیریت کرونا در حالی ادا شده که هفته‌هاست مردم اسرائیل در اعتراض به نقض حقوق شهروندی و تشدید محدودیت‌های ناشی از پاندمی، تظاهرات ضد دولتی برگزار می‌کنند. معترضان نخست وزیر را متهم می‌کنند که از بحران کرونا برای جلوگیری از تجمعات سیاسی و به حاشیه بردن پرونده فساد مالی خود بهره می‌گیرد
+24
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  وقتی میگه نیروی ایرانی میلیونها نفر ایران اتش میگیرند چون اسم اونا مزدوران جمهوری انسلامی و سپاه فاسد هست
  9
  14
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  خاک بر سرِ وطن فروشانی که از حمله یک کشورِ خارجی‌ به خاکِ عزیزِ ایران خوشحال شوند . به جز مجاهدینِ احمق و مزدورانی که سالهاست رویای جداییِ بخشِ شمالِ غربی و جنوبِ غربیِ ایران را در خواب میبینند ، باقی‌ِ ایرانی‌ ها ، من جمله هم کیشانِ آارمنیِ من در مقابل هر گونه تهاجم به هر بهانه‌ای که انجام شود ، خواهند ایستاد !
  17
  13
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  به یقین اگر مذاکرات به نتیجه نرسد سایت های اتمی ایران با خاک یکسان خواهند گردید ولی بعید هست حمله ی زمینی چه توسط امریکا یا اسرائیل صورت بگیرد
  8
  12
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. من فکر نمیکنم کسی از حمله به ایران خشنود شود. ما داریم وضع موجود و احتمالات را شرح میدهیم
  5
  6
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند
  در تمام دنیا رژیم جمهوری اسلامی را با مردم ایران یکی می دانند چون اگر مردم از این رژیم متنفر هستند و خواهان تغییرات هستند باید اعتراض کنند وقتی اعتراضی نمی کنند بنابراین از این شرایط راضی هستند و شریک جنایت های جمهوری اسلامی هستند این حکومت یک هزارم شوروی قدرت نداره چه طوری شوروی سقوط کرد اما مردم نمی توانند جمهوری اسلامی را به سقوط بدهند؟
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::mosyiran - کرایستچرچ، نیوزلند::]. این ملت اسلام و حسین زده هستند و اخوند هم متولی حسین است
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.