فرمانده سپاه: هر ملتی به اندازه وسعت ذهن رهبرش پیش می‌رود؛ جنگ «منتفی» است

بی بی سی :سرلشگر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، در یک سخنرانی در مجلس ایران، قدرت این کشور را رو به صعود و ایالات متحده را رو به افول توصیف کرده و ضمن تمجید از شیوه رهبری آیت‌الله علی خامنه‌ای، گفته است که در ارتباط با آمریکا "جنگ منتفی است". او تاکید کرده است که "هر ملتی به اندازه وسعت ذهن رهبرش پیش می‌رود" و افزوده که وسعت کشورها از "لحاظ هندسی" ملاک نیست بلکه "وسعت ذهن‌ها، عظمت قلب‌ها، شکوه ایمان‌ها عظمت یک ملت را نشان می‌دهد."

آقای سلامی با اشاره به روابط با آمریکا گفته است آیت‌الله علی خامنه‌ای "تمرکز جبهه دشمن را به هم ریخت و در سرزمین‌های مختلف قدرت آفرید. سطح قاعده قدرت انقلاب را گسترش داد و دشمن را وادار به گسترش بیش از حد کرد، هزینه‌های آنها را بالا برد و آمریکا را در ناکامی‌های سیاسی فرو برد".

به نظر می‌رسد منظور سرلشگر سلامی از "قدرت آفرینی در سرزمین‌های مختلف" گروه‌های شبه نظامی در کشورهای لبنان، عراق، سوریه، افغانستان و یمن باشند که ایالات متحده می‌گوید به شکل نیابتی از سوی ایران فعالیت می‌کنند.

آقای سلامی که به مناسبت هفته بزرگداشت شروع جنگ ایران و عراق در صحن علنی مجلس شورای اسلامی سخنرانی می کرد گفته است که "امروز هیچ کس به آمریکایی بودن خود افتخار نمی‌کند و وقتی در آمریکا هم مرگ بر آمریکا می‌گویند یعنی زبانه‌های شعار انقلاب به آمریکا هم رسیده است". به گفته وی " آمریکا به افول خود نزدیک می‌شود و نمی‌تواند یک بیماری همه‌گیر را مدیریت کند و ۳۰ میلیون انسان گرسنه در آمریکا از سیستم‌های خیریه تغذیه می‌شوند".

سخنرانی فرمانده سپاه عمدتا به مسائل آمریکا و مقایسه آن با ایران اختصاص داشت.

وی گفت "ما ظرفیت‌های غلبه نظامی بر دشمن را فراهم و گاهی اراده تاکتیکی خود را بر آنان تحمیل کرده‌ایم. راه‌های نظامی بسته است و جنگ منتفی است، آنان زاویه نفوذ اقتصادی و جنگ روانی را باز کرده‌اند، باید شبانه‌روز در این جنگ اقتصادی کار کنیم".

این مقام ارشد نظامی در ایران مذاکره ایران و آمریکا را منتفی دانسته و گفته "راه سعادت ما از راه تعامل با دشمن عبور نمی‌کند. اگر با آمریکا آشتی هم کنیم به ما ضربه می‌زند".

نمایندگان مجلس ایران با سر دادن شعار "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" از اظهارات سرلشگر سلامی استقبال کردند.
ریاست مجلس در زمان سخنرانی سرلشکر سلامی را محمدباقر قالیباف بر عهده داشت که دارای درجه سرتیپی است و فرمانده پیشین نیروی هوایی سپاه و فرمانده اسبق نیروی انتظامی بوده استسخنرانی فرمانده کل سپاه در صحن علنی مجلس در حالی صورت می‌گیرد که تنش در روابط ایران و آمریکا در ماه های اخیر به شکل کم سابقه‌ای افزایش یافته است. ایالات متحده در یک عملیات هوایی در اوایل زمستان سال گذشته قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه را ترور کرد.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که دو سال پیش از توافق هسته ای برجام خارج شد و همه تحریم های اتمی را بازگرداند، در ماه‌های اخیر بر شدت تحریم ها افزوده و به گزارش رسانه های آمریکایی در صدد است به زودی بخش های باقی مانده از نظام مالی و بانکی ایران را هم تحریم کند.

مقام های ایرانی می گویند که درآمد این کشور از محل صدور نفت از ۱۰۰ میلیارد دلار به هشت میلیارد دلار در سال گذشته رسیده است. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به تازگی گفته است که "ما شرمنده مردم هستیم که در برابر این همه مقاومت و اقتدار بخشی که مردم انجام داده اند آنچه را که باید در برابر مردم انجام می دادیم انجام نداده ایم".

مقام های ایران تایید می کنند که در ماه های اخیر ارزش ریال واحد پولی ملی ایران به شدت تضعیف شده و تورم در این کشور بالا رفته است. افزایش فقر و و شکاف طبقاتی و وابستگی تعداد قابل ملاحظه ای از خانوارها به کمک های دولتی و نهادهای حکومتی افزایش یافته است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته مسبب این وضعیت ایالات متحده است اما ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه اظهارات آقای روحانی را رد کرده و گفته عمده مشکلات موجود در نتیجه سیاست های داخلی است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری به سرعت با ایران به توافق می رسد اما مقام های ایرانی امکان هرگونه توافق بدون بازگشت آمریکا به توافق هسته ای و رفع تحریم ها را ناممکن اعلام کرده اند.

جو بایدن رقیب آقای ترامپ از حزب دمکرات هم گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به تحریم هایی که در دوره ترامپ برقرار شده خاتمه نمی دهد و به دنبال یک توافق هسته ای جامع تر با ایران است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمتر از دو ماه دیگر برگزار می شود و از عمر دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی هم کمتر از یک سال باقی مانده است.
+0
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  این که این مونگول عقب مونده میگه جنگ نمیشه یقین بدونین خبرای بدی خواهد شد و سایه جنگ از هر زمان بیشتر و نزدیکتره،کلا مذهب بو گندویه اثنی عشری با دروغ و کثافت پا برجاست...این نوشتم یادگاری تا به حرف من پی ببرین
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  "هر ملتی به اندازه وسعت ذهن رهبرش پیش می‌رود". با این حساب وبا توجه به وضعیتی که ایران داره باید وسعت ذهن رهبر معظم را زیر میکروسکپ نگاه کرد.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.