رئیس‌جمهوری ایران و فرمانده نیروی قدس سپاه از آیت‌الله سیستانی دلجویی کردند

رادیو فردا : حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه هشتم مهر، هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید عراق در تهران از آیت‌الله سیستانی به عنوان کسی یاد کرد که «همواره نزد مردم و دولت ایران مورد احترام بوده است».
 
اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، نیز سیستانی، مرجع تقلید شیعیان ساکن عراق، را «نماد افتخار و اقتدار مرجعیت و قدرت بسیج‌کنندگی آن در جامعه عراق و جوامع اسلامی» خواند.
 
این اظهارنظرها پس از آن صورت می‌گیرد که انتقاد حسین شریعتمداری، مدیر روزنامه کیهان، از آیت‌الله سیستانی واکنش‌هایی را در میان مقامات عراقی و ایرانی برانگیخت.
 
شریعتمداری که بیش از ربع قرن است به نمایندگی از رهبر جمهوری اسلامی روزنامه کیهان را اداره می‌کند، سه روز پیش در یادداشتی نوشته بود که آیت‌الله سیستانی در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق از او خواسته است انتخابات پارلمانی عراق تحت نظارت نمایندگانی از سازمان ملل انجام شود، و این درخواست را «دون ‌شأن و جایگاه» این مرجع تقلید شیعه توصیف کرده بود.
 
او همچنین در انتقادی تندتر نوشته بود که «دعوت از سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات یک کشور، اعلام ورشکستگی آن کشور و بدبینی به ملت و خوش‌بینی به بیگانگان است».
 
این یادداشت حسین شریعتمداری با واکنش‌های تندی از سوی مقامات عراقی مواجه شد تا جایی که روز گذشته مدیرمسئول کیهان از آیت‌الله سیستانی عذرخواهی کرد و توضیح داد که یادداشت قبلی‌اش «خطای ناخواسته» بوده و برداشت او «با واقعیت فاصله داشته است».
 
حسن روحانی در دیدار امروز خود با نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر جدید عراق در تهران، همچنین گفت که نقش مرجعیت آیت‌الله سیستانی «در ثبات و امنیت عراق بی‌بدیل است».
 
اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه، نیز در یک دیدار عمومی، «مقاومت مردم عراق» در برابر داعش را «محصول درایت، هوشمندی و نقش‌آفرینی محوری» سیستانی توصیف کرد و او را «نماد افتخار و اقتدار مرجعیت در این کشور» خواند.
 
پیش از این اعلام مواضع دلجویانه، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز در پیامی توئیتری به ستایش از آیت‌الله علی سیستانی پرداخته و او را «دژ استوار عراق» و «سرمایه‌ای برای جهان اسلام» لقب داده بود.
 
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز در توئیتی با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه عراق، نوشته بود: «حمایت از خواست و اراده مرجعیت، سیاست دائم و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران است».
 
حسین شریعتمداری از سال ۱۳۷۲ با حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده او در مؤسسه کیهان است.
 
این نخستین بار نیست که آقای شریعتمداری در خصوص اوضاع عراق دیدگاه‌های جنجال‌برانگیزی را ابراز می‌کند. او پیشتر در آذر سال ۱۳۹۸ در دو یادداشت جداگانه خواستار تصرف سفارت آمریکا در بغداد توسط معترضان عراقی شده بود.
+4
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  کفتارها چه هوای همو دارن. این یعنی آخوند و پاسدار روسی-انگلیسی در هر جای خاورمیانه و دنیا باشه باید طبق ظوابط روسی-انگلیسی با هم رفتار کنن. اون غربت اله سیستانی که پشم باقر ما هم نیست اینا هم که معلوم الحالن. من برام کسر شانه حتی یه آخوند یا پاسدار ...... میخواد غربت اله سیستانی باشه یا ..... خامنه ای. اینا فقط باید بار خر جابه جا کنن چون خرها از اینها خیلی باشخصیتتر هستن.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  به خدا اگر آخوند دیگه ای رو بخوان برای این مملکت پرده برداری کنن (غربت اله سیستانی) میدم ملت قزوین همگی بصورت فشرده اعمال قانونش کنن تا عراق جفتک بندازه. جمع کنید این بساط مزخرف دینتون رو. عمامه هندی رو انگلیس آورد کرد تو سر ایرانیها اسمشو گذاشت ملا.
  0
  9
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
  ۵۷
  naders - گوتمبرگ، سوئد
  روز عاشورا نزدیک هست.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  شکر قهوه ای خوردند.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
  نظر شما چیست؟