مناقشه قره باغ؛ اردوغان آتش بیار معرکه درگیری آذربایجان و ارمنستان

فرارو: در حالیکه برای چندمین بار طی چند سال گذشته تنش بین آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ بالا گرفته، این بار دولت ترکیه به طور مستقیم از آذربایجان حمایت کرده و اقدام به ارسال سلاح و نیرو به قره باغ کرده، مسئله‌ای که می‌تواند این منطقه را به سمت یک درگیری تمام عیار سوق دهد.
 
به گزارش فرارو، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، با موضع گیری در خصوص درگیری‌های جدید میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: "من بار دیگر حملات دیروز ارمنستان به سرزمین آذربایجان را محکوم می‌کنم". وی اظهار داشت: "ترکیه به ایستادن در کنار برادران آذربایجانی با تمام امکانات خود ادامه می‌دهد. فقط با عقب‌نشینی فوری ارمنستان از مناطق اشغال شده آذربایجان است که منطقه روی صلح و ثبات را خواهد دید."
 
بر این اساس طی دو روز گذشته جمهوری آذربایجان و ارمنستان در امتداد خط مرزی منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، مواضع یکدیگر را گلوله باران کردند. به دنبال این حادثه، ارمنستان با اعلام حالت جنگی، فراخوان عمومی داد و مردم را به خدمت زیر پرچم فراخواند. جمهوری آذربایجان نیز متقابلاً حالت جنگی اعلام کرد.
 
مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد. در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشته است.
 
این در حالیست که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با همتایان خود در کشور‌های آذربایجان و ارمنستان، طرفین را به خویشتنداری، آتش بس و پایان فوری خصومت‌ها و همچنین آغاز مذاکره در چارچوب حقوق و قوانین بین المللی دعوت کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از تمام ظرفیت‌های خود به منظور برقراری آتش بس، آغاز گفتگو و استقرار صلح و آرامش را به دو طرف اعلام کرد.
ترکیه بازیگر اصلی این مناقشه است پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل قفقاز در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه درگیری آذربایجان و ارمنستان برای دو کشور مسئله‌ای حیثیتی است، اظهار داشت: قره باغ از نظر جغرافیایی در خاک آذربایجان قرار دارد، اما بیشتر جمعیت این منطقه ارمنی هستند، از سال ۱۹۹۱ که شوروی از هم پاشید، موضوع استقلال قره باغ نیز مطرح است، اما همواره آذربایجان با برگزاری رفراندم مخالف بوده، این در حالیست که اکثر قریب به اتفاق آذری‌ها از این منطقه مهاجرت کرده اند، اما همچنان این مناقشه بین دو کشور هرازگاهی به تنش کشیده می‌شود.  وی با تاکید بر اینکه این دفعه اردوغان آتش بیار معرکه شده و دائما فضا بین دو کشور را متشنج می‌کند، گفت: طی سه دهه اخیر همواره بین ارمنستان و آذربایجان درگیری وجود داشته، اما اینبار تنش‌ها با دفعات قبلی قابل مقایسه نیست، در حال حاضر ترکیه برخی از نیرو‌های داعش و تروریست‌هایی که در سوریه بودند را به قره باغ فرستاده و به نوعی برای آذربایجان مزدور اجیر کرده، این اقدامات رئیس جمهور ترکیه را باید در راستا اهداف بزرگی که او در سر خود می‌پروراند، ارزیابی کرد.
 
ملازهی با اشاره به اینکه ادوغان به دنبال احیای عثمانی گری و به نوعی نو عثمانگیری است، افزود: در حال حاضر ترکیه در دو نقطه از جهان به صورت مستقیم نیروی نظامی اعزام کرده، در یک سو، ترکیه در لیبی نیروی نظامی اعزام کرده در جهت حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به رهبری فائز السراج که در طرابلس حضور دارد و مورد تائید سازمان ملل است، اردوغان با این گروه توافقنامه‌های مختلفی را به امضا رسانده و از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، در مقابل نیرو‌های ژنرال حفتر حضور دارند که از سوی عربستان، امارات، روسیه، آمریکا و فرانسه حمایت می‌شود. وی بیان داشت: در بین این کشور‌ها که از هر دو گروه حمایت می‌کنند، ترکیه نقش بسیار پررنگی دارد، اردوغان به دنبال آن است که اقتدار گذشته دولت عثمانی را برگرداند، برای همین نیز است که به لیبی لشگر کشی کرده، این در حالیست که در این سوء نیز ترکیه به صورت مستقیم در مناقشه بین آذربایجان و ارمنستان دخالت می‌کند و به نوعی فضای تنش بین این دو کشور را بسیار افزایش داده است، ترک‌ها با بهانه حمایت از آذربایجان که یک کشور مسلمان است و با ترکیه روایط بسیار نزدیکی دارد، در حال حاضر بازیگر اصلی در منافشه قره باغ است و در واقع کنترل آذربایجان به دست اردوغان افتاده است.
+24
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  zende bad pars - باکو، آذربایجان

  باز این خردوغان حرف زد.
  24
  96
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
  ۳۰
  zende bad pars - باکو، آذربایجان

  ایران باید بره یکی بزنه زیر گوش رئیس جمهور کشور جلی آذربایجان و اونجارو پس بگیره. کمی از خاک و مردم اونجارو به عنوانه هدیه بده به ارمنستان.
  26
  93
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  بله خوب وقتی ارمنستان با کمک روسیه در سال 90 میلادی در فاجعه خوجالی تورکهای قره باغ رو قتل عام و فراری میده و عرق خورای الاف ارمنی رو میریزه اون تو حالا میگه ارمنیها بیشترن. ارمنیها زمانی در مناطقی که امروز در تروکیه کرد نشین شده زندگی میکردن. کردها با چراغ سبز عثمانی از عراق به مناطق ارمنی نشین تروکیه حمله کردن و اونها رو بی خانمان و کشتار کردن و به نام تروکیه تموم شد. و روسیه بخشی از خاک آزربایجان کهن رو بخشید به ارمنی ها و تشکیل کشور دادن. الان هم باید سرزمینهای اشغالی در سال 90 یعنی قره باغ رو تخلیه کنن.
  110
  24
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان

  ترکیه بنیانگذار توران بزرگ خواهد بود یعنی با اتحاد هفت کشور ترک زبان امروز و ده ها ملل ترک زبان زیر استعمار کشورهای دیگر از جمله چهل درصد ترک ایران که حاکمیت فعلی منکر ترکهاست .
  94
  24
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اجدادت بیش از یک میلیون ارمنی را کشتند با کودکانشان. می خواهی عکس العملی نباشد عجب.. انها مثل اکثریت ایرانیان بیرگ نیستند همان اسلام تو .....دودمان ایرانی را برباد داد تا توانستند کشتند دختران خرد سال ایرانی را برای .....کثیف به عرعرستان بردند از سراسر ایران ............تورک تورک نکن اردوخره تمام نکات مثبت اتا ترک را برباد داد مثل ایران بوسیله ی عنقلابیون چپولها مجاهدین بدتر از ملا و اسلامیون بیرگ .طلبکار هم هستی.
  23
  75
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  ربطی‌ به سال ۹۰ روسیه ندارد. این تاکتیک استالین برای آرام کردن ملت‌های مختلف بود. وسط ارمنستان یک منطق را خالی‌ میکرد. و ترک‌ها به آنجا مهاجرت می‌‌داد. و وسط ازرباهیجان. یک منطقه بزرگ را ارمنی می‌‌کرد.این سیاست را در تمامی‌ مناطق قفقاز اجرا کرد. با این کار و نمک پاشیدن و به جان هم انداختن . حکومت میکرد. بهتر نیست مثل بچه آدم بغل میز بشینند؟ تازه اگر کسی‌ شکایت این آارمنی‌ها هستند. ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ کشتار آارمنی‌ها را توسط عثمانی‌ها بین ۳۰۰ هزار تا یک میلیون. اگر کمی از تعصب کورکورانه بر داری. درک می‌‌کنید. نسل کشی ارمنی‌ها یکی از اولین نسل کشی‌های سیستماتیک قرن بیستم بود. به امید روزی هم که در ایران .حمله عرب به ایران به اسم آغت ("فاجعه") در تاریخ ایران ثبت شود. .
  17
  72
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  حالا هی این ملت پولها رو ببرند ترکیه بریزند تو حلق این مردک اردوغان، اونم اینجوری جوئش زیاد بشه، جفتک بزنه اینور اون ور!
  13
  48
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران

  قره باغ اسمش روشه دیگه . چطور ممکنه یه خاکی که اسم ترکی داره مال ارمنستان باشه
  47
  20
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  ترکیه در لیبی حضور داره ولی در طرف مقابل روسیه و آمریکا و فرانسه و امارات و عربستان نیستند این دروغه چون نه آمریکا و نه روسیه منافعی از این جنگ نمی برند و هر کدوم که سرکار باشند در هر صورت برای خرید سلاح یا سرمایه گذاری و تکنولوژی نیازمند روسیه و آمریکا و حتی چین خواهند بود و هزینه کردن برای این جنگ به هیچ عنوان حداقل برای آمریکا ممکن نیست و نخواهد شد. برای روسیه هم که درگیر سوریه هستش منفعتی نداره در لیبی هزینه کنه ولی عربستان و امارات شاید حمایتهایی بکنند که بیشتر حالت حمایت از اعراب در مقابل عثمانی ها باشه و این دخالت اردوغان وضعیت رو خراب تر میکنه چون حس عمومی به سمت قطبی شدن عرب و عثمانی خواهد شد. طولانی شدن جنگ لیبی بدون شک ضرر هنگفتی به ترکیه خواهد زد و دخالت در آذربایجان هم شک نکنید برای اقتصاد برشکسته ترکیه ضربات کاری وارد خواهد کرد و سقوط ارزش پول ترکیه در چند ماه آینده کاملا قابل پیش بینی هستش حتی اگر آذربایجان پیروز میدان باشه.
  8
  20
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. نه بیش از 10میلیون کشتن. برو اخبار 10سال پیش خود ارمنیها رو سرچ کن میگفتن 100هزار و دروغ پراکنی امثال تو رسوندن به بیش از میلیون. در ضمن توضیح دادن کردها زحمت اون کشتار رو کشیدن و خودشون جایگزین شدن و حالا مدعی هم هستن. تورکها الکی آدم نمیکشن. خود من فقط حکومتی جمهوری اسلامی رو بدن میکشم و بقیه آدما رو عمرا بکشم. ولی تورو شاید بکشم. باید بیشتر فکر کنم.
  25
  5
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  جوگیر نشید به هرحال نزدیک به نصف ایرانیها اصالت تورک دارن و باید ملاحظه رفتار کنید. ارمنیهای ایران هم عزیز هستن و ملاحظه اونها هم لازمه. بشینن ببینم حقه کیه بدن . زیاده خواهی باعث جنگ میشه.
  17
  6
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::zende bad pars - باکو، آذربایجان::]. منم میام میزنم تو گوش تو برت میدارم میبرم قزوین حراجت میکنم شهرستانی. رودروی یک تورک جرات داری زرزر کنی؟ یا فقط لات اینترنتی هستی؟ .
  21
  7
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
  ۴۹
  shild - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::] اسم یک مکان قابل عوض شدن با استناد به اسامی نمی توانیم مالکیت ایجاد کرد همان تور که اذربایجان به اسامی اران یا اذرباده که کامل ایرانی میباشد در ضمن نام دیگه قره باغ آ رتساخ میباشد
  5
  16
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ترکیه از آذرابایجان حمایت می کند که از یک ملت و ریشه و زبان هستند اما ایران از ارمنستان حمایت می کند نه دین نه زبان و نه ریشه مشترکی دارند فقط با خاطر این که ایران از ترکها نفرت دارد. در روزهای گذشته انتقال ادوات جنگی ایرانی و روسی از خاک ایران به ارمنستان را هیچ وقت فراموش نخواهیم کرد و برای تچزیه ایران هر کاری خواهیم کرد . آذربایجان جنوبی ایران نیست
  28
  7
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. اگر از فاجعه حرف می زنی نظر شما در مورد فاجعه فارسی سازی یا در اصل نسل کشی مدرن عصر حاظر با نام یکسانسازی هفتاد درصد غیر فارس ایران در صد سال اخیر حاکمیت فارسگرای پهلوی و اسلامی چیست ؟ جریان کشتار ارامنه دروغی بیش نیست فقط مصرف سیاسی دارد ولی جریان کشتار بیش از دویست هزار نفر ترک و کرد در اذربایجان غربی توسط گروهک ارمنی فراری از دست امپراتوری عثمانی را چطور انکار می کنی که بعد از اشغال اذربایجانذغربی توسط ارامنه باعث شد ارتش ترکیه امده همه انها را ریخت انطرف رود ارس ولی چند دیپورت کردن ارامنه از مرکز عثمانی به جنوب عثمانی را نسل کشی می نامی تازه با اذوقه که به دستشان دادند بیرون کردند و انها هم رفتند بغل روسیه دوباره نوکری کردند والا قبلا اینکه جاسوس روس بشوند شهروندان محترم عثمانی بودند فقط بعد از خیانت انها در جنگ جهانی اولا باعث شد که ارامنه را از ارتش خلع سلاح کردند و ارامنه هم حتی در اروپا ترکها را ترور می کردند که بعدها توسط اطلاعت میت ترکیه ، مافیای ارمنی برچیده شدند !!
  20
  9
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۲
  ۵۱
  سیران اوهانیان - نورنبرگ، آلمان
  خوجالی را فراموش کردید، اینبار تمام اذربایجان خوجالی خواهد شد، دیر شد ولی دروغ نمیشه وقتش رسیده که اردوخر را نعل کرد
  8
  17
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۴
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. همانطور که ناخجوان اسمِ آارمنی دارد و زیرِ نفوذِ ترک هاست ، همانطور که وان و ادنا اسمِ آارمنی دارند اما در خاکِ ترکیه هستند ! سواد چیزِ خوبیست والا!
  9
  24
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۳
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  من چند روز پیش اینجا نوشتم که کسانی‌ که با ارتشِ سر افرازِ ارمنستانِ عزیز میجنگند ، تروریست و مزدورِ سوری و دایشی هستند اما سایتِ ایرانیان کامنتِ مرا حذف کرد. حالا میبینیم اینجا این موضوع اثبات شده است! حقِ خود میدانم که از این سایت به دلیلِ سانسورِ بی‌ مورد شکایت کنم !.
  7
  20
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. در اینکه یک کشور کشتار یک ملیت را انکار می‌‌کند. چیز جدیدی نیست. خیلی‌ از آلمانی‌‌ها هم کشتار یهودیان را انکار می‌‌کنند.اعتراف و بر خورد تاریخی بهتر از کتمان از چیزی است. که برای آن .۱۰۰۰ مدرک از زمان خود عثمانی‌ها وجود دارد. کاوش در موزه و بایگانی ارتش عثمانی در استانبول،برای روزنامه نگران و تاریخ شناسان ممنوع است. چرا؟ ۲۰۰۸ بیشت از هزران روزنامه نگار .نویسنده. شاعر.ترک‌های دمکرات. بیانیه به نام "ما طلب پوزش از ارمنی‌ها داریم".که همه آن‌ها را بر طبق قانون ۳۰۱ ترکیه. به جرم توهین به ترکیسموس محاکمه شدند.بیش از یک میلیون فاکت،نوشته. عکس. رد بدل.نامه میان دولت آلمان و دولت عثمانی‌ها وجود دارد. که قیصر آلمان. کمی‌ اعتراض کرد. ولی‌ چون عثمانی‌ها متحد آلمان در جنگ اول بودند. آلمان هم چشم را بست.این همه را نمی‌‌شود انکار کرد.از سال ۲۰۰۵ تا کنون.جامعه نویسنده.روشنفکران ترک کوشش. این قسمت تاریک. تاریخ ترک‌های عثمانی را روشن کنند. که همه با شکنجه.ترور. زندان محکوم. آارمنی نبودند.ترک بودند.چرا الگو شما ترک‌های ناسیونالیست.رجب است؟عزیز نسین هم داشتید.
  5
  12
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. پیش وری هم .... به استالین داد. تا جدا کند. تا اولین کمیسار ازرباهیجان شود.ولی‌ ایزد را شکر همیشه در ازرباهیجان. ستار خان و باقر خان می‌‌بود و هست
  6
  9
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۲
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::سیران اوهانیان - نورنبرگ، آلمان::]. داروهایت را به موقع مصرف کنی داری تلف می شود کجای دنیا قومک توانسته یک ملت را بخورد ؟ ارمنستان تاریخی شما بخاطر همین ترورها در امپراتوری عثمانی باعث شد ارمنستان اصلی در زیر پای کردهای ترکیه در شرق ان کشور دفن شود ، خود ترکیه تا قبل از هزار سال پیش امپراتوری بیزانس همنژادهای شما بود حالا زیر پای ترک ها دفن شده و به تاریخ پیوسته اند عاقبت هر ملت ترور پرور در طول تاریخ همان بوده که قدیمی ترین تروریست ها اشوری با پایتختی همان نینوا بود که با اتحاد قومهای منطقه و ترک های اوارتور ، ماننا ، ماد ، قوتی ها ، لولویی ها ، هیتی ها و غیره به سطل اشغال تاریخ رفت ، ارمنستان جدید دویست سال هست در گوشه ای از خاک اذربایجان تاریخی مهمان ناخوانده هستند و بزودی با پای خودشان فرار می کنند البته از سه میلیون ، یک میلیون اش در رفته و امار انها را چسباندن به امار کذاب جمعیت نمرده بحساب نسل کشی ، نسل شما از کشی شده بود که حالا...
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا::]. جیره خور اگه تورکی باد بودی میفهمیدی نصف زبان ارمنی تورکی هست و اکثر ارمنیها فامیلی تورکی دارن.
  11
  7
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. چه راحت شما ترکها آدم می کشید و ملت ها را به نابودی و فرار تهدید می کنید! من تعجب می کنم که شما که چهل درصد جمعیت هستید!!! و کهن هم هستید، چرا به زبان خودتان کامنت نمی نویسید؟ چرا؟
  4
  4
  ‌چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. یارو با پروفایل ارمنی (میدونم کرده) اومده با افتخار میگه فاجعه خوجالی دیگری برای ملت آزربایجان رقم میزنیم. اونوقت تو مارو به لذت از کشتار محکوم میکنی! تورکها دلسوزترین مردم و قوم دنیا هستن.
  4
  5
  ‌پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
  نظر شما چیست؟