گاردین: نقشه ترامپ برای دور زدن آرای مردمی در ایالت‌های سرنوشت ساز

انتخاب: طبق قوانین آمریکا، انتخاب رئیس‌جمهور به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود. مردم در روز انتخابات، هم به نامزد ریاست جمهوری و معاون وی رأی می‌دهند و هم گزینش‌گران رئیس‌جمهور(electors) را برمی‌گزینند. هر ایالت به نسبت جمعیت خود به تعداد مشخصی در این مجمع ۵۳۸ نفره سهم دارد و حزب پیروز در هر ایالت، کل سهم آن ایالت را از آن خود می کند.
 
در نهایت این ۵۳۸ نفر در یک نشست، رئیس جمهور را معرفی می کنند. حالا اخباری شنیده می شود که بر اساس آن، ممکن است ترامپ، با این بهانه که انتخابات در برخی ایالت ها مخدوش است، انتخاب نمایندگان آن ایالت در مجمع گزینندگان (Electoral college) را به مجالس ایالتی بدهد. اگر این اتفاق بیفتد، از آنجا که مجالس ایالتی بیشتر ایالت های سرنوشت ساز در انتخابات، در کنترل جمهوریخواهان است، جمهوری خواهان می توانند بدون آنکه در آرای مردمی در آن ایالت پیروز شده باشند، عملا برنده آن ایالت تلقی شوند که به رئیس جمهور شدن ترامپ کمک خواهد کرد. برخی می گویند این موضوع بر اساس قانون اساسی آمریکا عملی است و برخی مخالف آن هستند.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، گاردین در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته و نوشته است: دونالد ترامپ این هفته تلاش‌های خود را برای تضعیف انتخابات ۲۰۲۰ افزایش داد. گفته می‌شود جمهوری خواهان در حال بررسی طرحی هستند تا به واسطه آن از قانونگذاران ایالتی بخواهند از اراده مردم چشم پوشی کرده و رئیس‌جمهور را خودشان تعیین کنند. ترامپ همچنین در هفته جاری از پاسخی به این پرسش که آیا انتقال صلح آمیز قدرت را قبول می‌کند یا خیر، امتناع ورزید. نه تنها شخص ترامپ بلکه بسیاری از جمهوری خواهان نیز از اظهار نظر در این باره اجتناب کرده‌اند. ترامپ گفت که برای حل اختلافات انتخاباتی نیاز به اجرای عدالت جدیدی در دادگاه عالی است.
 
قانون اساسی آمریکا این اختیار را به قانونگذاران ایالتی داده که ۵۳۸ رای برای انتخاب رئیس جمهور داشته باشند. ایالت‌ها مدتهاست که از کاندیدای برنده به واسطه آرا عمومی استفاده می‌کنند تا تعیین کنند چه کسی آرا لازم را در ایالت‌ها به دست می‌آورد، با این حال منابعی ناشناس از حزب جمهوری خواه به آتلانتیک گفتند که این کمپین در مورد امکان استفاده از تأخیر در شمارش آرا به عنوان مبنایی برای دادن رایی مستقل به بحث و تبادل نظر پرداخته است. آن‌ها به دنبال آن هستند تا بدون در نظر گرفتن آرا عمومی رای دهند. احتمالا قانونگذاران ایالتی هم در توجیه این اقدام خواهند گفت، بسیار خوب، این قدرت بر اساس قانون اساسی به ما داده شده است.
 
سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ در واکنش به این گزارش آتلانتیک گفت: چنین ادعایی صحت ندارد. او همچنین افزود: داستان آتلانتیک نادرست و مضحک است. انواع طرح‌های احتمالی بیان شده در این گزارش غیرممکن است. ایالت‌ها قوانینی دارند که نحوه انتخاب را تعیین می‌کند. از سوی دیگر کارشناسان نیز امکان عملی بودن چنین تلاشی را تا حدی غیر ممکن می‌دانند.
 
ریچارد پیلدز، استاد حقوق در دانشگاه نیویورک نیز در واکنش به این گزارش آتلانتیک گفت: به هر حال چه چنین طرحی شدنی باشد یا نه این سناریو کابوسی برای کشور است. هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم برای این کار اساس مناسبی وجود دارد. البته در حال حاضر به هیچ وجه مشخص نیست که قدرت قانونی برای انجام این کار حتی وجود داشته باشد. یک خط ظریف در صحبت کردن و آموزش مردم در مورد انواع سناریو‌های بالقوه وجود دارد که می‌تواند ایجاد شود و ایجاد اضطراب بی دلیل در مورد روند انتخابات که عملکرد نسبتاً خوبی دارد، ایجاد می‌کند.
 
ریچارد هاسن، استاد حقوق و کارشناس انتخابات در دانشگاه کالیفرنیا نیز روز پنجشنبه در توئیتی نوشت: بعید به نظر می‌رسد که چنین سناریویی ممکن داشته باشد. وی خاطرنشان کرد که راهی را نمی‌بیند که قانون گذاران به وسیله آن بتوانند آرا عمومی را دور بزنند. چندین ایالت از جمله میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین، فرمانداران دموکرات نیز دارند که می‌توانند در نقش بازرس عمل کنند.
 
جوزف کیزر نیز در واکنش به طرح فوق گفت که مشخص نیست که تلاش جمهوری خواهان چقدر گسترده یا جدی است. تیم مور دیگر فردی بود که نسبت به گزارش فوق واکنش نشان داد و گفت که این موضوعی نبوده است که در میان قانونگذاران مورد بحث قرار گیرد. اندرو هیت، رئیس حزب جمهوری خواه ویسکانسین، نیز روز چهارشنبه به میلواکی ژورنال-سنتینل گفت که این اساسا موضوعی نبوده که مورد بحث قرار گیرد.
 
به دلیل افزایش رای گیری از طریق پست الکترونیکی، مقامات انتخاباتی احتمالاً پس از پایان رای گیری در ۳ نوامبر، شمارش آرا را ادامه می‌دهند. در این نوع تأخیر هیچ چیز غیرمعمولی وجود ندارد، اما کارشناسان به طور فزاینده‌ای نگران هستند اگر ترامپ در شب انتخابات جلوتر باشد می‌تواند از آن برای ادعای پیروزی استفاده کند. پیلدز هم در این باره گفت: کاشتن بذر تردید و سردرگمی غیر ضروری در ذهن رای دهندگان می‌تواند برخی از آن‌ها را حتی نسبت به حضور در انتخابات مردد کند.
+3
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.