«پیمان نوین» شاهزاده رضا پهلوی؛ «امید مردم ایران» یا «تحمیل قطره‌چکانی رهبری»؟

ایران وایر - احسان مهرابی : شاهزاده «رضا پهلوی» اعلام کرده است که ساعت ۷ عصر روز دوشنبه ۷مهر۱۳۹۹ به وقت ایران، پیام «پیمان نوین» خود را منتشر خواهد کرد؛ پیمانی که از دیدگاه گروهی می‌تواند یک مانیفست جدید برای مبارزه با جمهوری اسلامی باشد. گروهی دیگر می‌گویند نقشی که رضا پهلوی برای خود در این پیمان تعریف خواهد کرد، مهم و محل سوال است.

***
«دامون گلریز»، مدرس و پژوهشگر «دانشگاه لاهه»،  این پیمان را پاسخی به «امیدی» می‌داند که در دل خیلی‌ها برای شاهزاده رضا پهلوی به عنوان یک «نماد و امید» به وجود آمده است.
 
«مهرداد درویش پور»، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه ملاردالن سوئد، اما این پیام و اقدامات مشابه را یک «مانور تبلیغاتی» با حمایت رسانه‌های فارسی‌زبان برای تقویت جایگاه شاهزاده رضا پهلوی و «تحمیل قطره‌چکانی رهبری» او می‌خواند.
 
درویش‌پور هدف از این حرکت را فشار بر جمهوری اسلامی توسط آمریکا و متحدانش، از جمله عربستان سعودی و اسرائیل می‌داند. او می‌گوید: «البته منظور من این نیست که اقدام رضا پهلوی به فرموده آمریکا یا دیگر کشورها است، اما ما شاهد نمونه‌های دیگر بودیم که از گروه‌های دیگر برای اعمال فشار به حکومت اسلامی استفاده کنند.»
 
دیدگاه دیگر اما جایگاه شاهزاده رضا پهلوی را به عنوان یک «نماد» و فرای جریان‌های سیاسی اپوزیسیون می‌داند.
 
دامون گلریز، مدرس و پژوهشگر دانشگاه لاهه، پیش‌بینی می‌کند که شاهزاده رضا پهلوی در این پیام در قامت یک «نماد ملی» ظاهر شود، نه یک رهبر سیاسی. او از موضع یک طرفدار پادشاهی مشروطه تاکید می‌کند که جایگاه رضا پهلوی یک «نماد ملی و امید‌دهنده» به مردم است و اگر او بخواهد که «وارد مسئولیت سیاسی شود، جایگاه خود را به عنوان فردی فرای قدرت سیاسی از دست می‌دهد.»
 
به گفته گلریز، پادشاهی مشروطه نباید قدرت اجرایی و حکمرانی سیاسی داشته باشد و این گروه‌های سیاسی هستند که می‌بایست مدیریت مبارزه سیاسی را داشته باشند و جایگاه شاهزاده رضا پهلوی باید فرای این جریان‌ها باشد.
 
از سوی دیگر، مهرداد درویش‌پور تصور رهبری سیاسی کل جریان اپوزیسیون توسط شاهزاده رضا پهلوی را یک «خیال‌بافی محض» می‌داند و همچنین می‌گوید که «نقش رضا پهلوی ابدا نمادین نیست» و رهبری یک جریان است.
 
به گفته درویش پور، رضا پهلوی یکی از پرطرفدارترین شخصیت‌های سیاسی  است، اما عصر رهبری کاریزماتیک و تک‌نفره به سر آمده است و جامعه به شدت متکثر فعلی ایران نیز حاضر نیست به رهبری این یا آن تحت عنوان «همه با هم» سر فرود آورد.
 
به گفته او، رضا پهلوی تنها در صورتی می‌تواند نقش نمادین داشته باشد که سلطنت به ایران بازگردد و او نقش تشریفاتی داشته باشد و «تجربه‌های تاریخی نیز خلاف این را نشان می‌دهد.»
 
اما دامون گلریز پیام شاهزاده رضا پهلوی را اقدامی در جهت توسعه مبارزه غیرمتمرکز و شبکه‌ای علیه جمهوری اسلامی می‌داند و تاکید می‌کند که تصور اپوزیسیون به معنای یک واحد رهبری سیاسی دور از واقعیت جهان امروز ما است.
 
گلریز این پیمان را پاسخی به «امیدی» می‌داند که «در دل خیلی‌ها برای شاهزاده رضا پهلوی به عنوان یک "نماد و امید" به وجود آمده است؛ نمادی که ایران‌گرایی را به عنوان گفتمان مورد قبول مردم بسط و به سمت آینده متفاوت سوق دهد.»
 
دامون گلریز اسلام‌گرایی، قوم‌گرایی و ایران‌گرایی را سه گفتمان فعال در فضای سیاسی می‌داند. به گفته او، اسلام‌گرایی از جریانات داخل جمهوری اسلامی تا «مجاهدین خلق» را در بر می‌گیرد. قوم‌گرایان نیز ایران را به قومیت‌ها تقسیم می‌کنند -حتی قومیت‌هایی که وجود ندارند، مانند قوم فارس- و این قومیت‌ها را ملت می‌خوانند.
 
او شاهزاده رضا پهلوی را نماد  گفتمان ایران‌گرایی می‌داند و تاکید می‌کند که گفتمان ایران‌گرایی پس از دی ماه ۱۳۹۶ و آبان ماه ۱۳۹۸، با وجود۸۰ درصد جمعیت ایران که زیر ۴۵ سال سن دارند و حکومت پهلوی را ندیده‌اند، در حال گسترش است. این تحلیل‌گر سیاسی به سخنان «حسین ذوالفقاری»، معاون امنیتی وزیر کشور، اشاره می‌کند که گفته بود ۸۴ درصد از معترضان سال ۱۳۹۶ زیر ۳۵ سال سن داشته‌اند.
 
به گفته گلریز، برعکس اسلام‌گرایی در سال ۱۳۵۷ با شبکه مساجد و آخوندها، گفتمان ایران‌گرایی نه رهبران سیاسی دارد و نه بدنه تشکیلاتی، بلکه یک نماد قوی دارد که ایرانی است و آن هم نماد پادشاهی است؛ به خصوص پادشاهی پهلوی که عملکردش در مقایسه با پادشاهی قاجار و جمهوری اسلامی «بسیار درخشان» است.
 
در مقابل، درویش‌پور می‌گوید که در شعارهای اعتراضات دی ماه جنبه سلبی و نفی حکومت برجسته بوده است.
 
او تاکید می‌کند که دلیل شعار «رضا شاه روحت شاد» نقش رضا شاه در عقب راندن روحانیت بوده است و «مردم شعار ندادند محمدرضا شاه روحت شاد؛ به دلیل سازش‌هایی که محمدرضا شاه با روحانیت داشت.»
 
این جامعه‌شناس تاکید کرد که در آبان ۱۳۹۸ نیز «شعارهای این‌چنینی را ندیدیم و بیشتر شعارهای اعتراضی به حکومت بودند.»
 
گلریز درباره مواجهه احتمالی با این پیام نیز می‌گوید که گسلی بین روشنفکران و تشکل‌های سیاسی و به طور کلی الیت جامعه و توده مردم داخل ایران وجود دارد. بیشتر الیت جامعه ایران نگاه مثبتی به سلسله پهلوی ندارند و معتقدند سلطنت را باید کنار گذاشت، اما توده مردم به گونه دیگری فکر می‌کنند.
 
او می‌گوید که شاهزاده رضا پهلوی به دلیل رابطه عاطفی نهاد پادشاهی با ملت ایران و «ارتباط مستقیم» ایشان با مردم ایران و اطلاع از اتفاقات، «با درایتی که دارد وظیفه خود می‌داند که افق حرکت آینده را توضیح دهد، بدون این که وارد رهبری سیاسی شود.»
 
درویش‌پور اما می‌گوید که هم‌سویی جریان‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی با پیام افراد به دست نمی‌آید، بلکه این هم‌سویی باید بر روی موضوعاتی که امکان هم‌گرایی حول آن‌ها وجود دارد، از جمله حقوق بشر و آزادی زندانیان سیاسی ایجاد شود.
 
او تاکید می‌کند که این تصور که بتوان برای «بدیل سیاسی آینده کشور» یک تشکل همه با هم ساخت «خیال‌بافی» و «نشناختن پیچدگی‌های جامعه ایرانی» است.
 
او تاکید می‌کند که در صورت شکل گرفتن یک هم‌سویی و عبور از جمهوری اسلامی، مشخص خواهد شد که در یک انتخابات آزاد چه جریانی اکثریت را به دست می‌آورد، اما «تبلیغات برای تحمیل یک فرد» به عنوان رهبر، با شعار «همه با هم» یا «به تعبیری همه با من»، همان کاری است که در یک دوره آقای «خمینی» کرد.
 
فارغ از تمام تعابیر و پیش‌بینی‌ها، هنوز کسی نمی‌داند که محتوای پیمان نوین چیست. اما به نظر می‌رسد که از هم‌اکنون موافقان و مخالفان پادشاهی در ایران، خود را برای شنیدن مفاد آن و موضع‌گیری مثبت و منفی، آماده می‌کنند.
+132
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  قدیمی هادر وصف همچین حالتی میگن این از اون فکرهاست که کوره برای قضیبش میکنه هاهاها دوم اینکه ملی گراها هیچکاری نمی کنن و بجز حرافی کاری نمیتونن بکنن .سوم دین قوه محرکه جامعه است و همیشه هم دینداران و مذهبیون وسط میدان نبرد و مبارزه بودند درکنارش اکثر شاهان مفتخور و بی لیاقت و تن پرور بودن و فقط به فکر باج و خراجی بودن که میخواستن بگیرن اون پهلویها که دیگه بدترین شاهانی بودن که بنی بشر روی کره خاکی دیده.
  150
  34
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  اصلا گیریم خمینی بد. ولی جرات اینو داشت که توی کشور بود و اعلام مبارزه کرد. نشستن تو ینگه دنیا و ..... کردن و بیانیه دادن رو همه بلدهستن.راست میگه بلند شه با دوتاهواپیما بره تهران تا ببینه یه من ماست چه قدر کره داره.البته با خودش پوشک و تیم پزشکی متخصص سکته قلبی توی هواپیما ببره. لازمش میشه هاهاها
  154
  38
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  نگفتم آتش به تنبان. همه افتاد. این بار چپی‌ها شروع کردند. درویش پور سوسیالسیت می‌‌خواد. استاد دانشگاه هم می‌‌باشد، نشسته وسط کاپیتالیست. ولی‌ سوسیالیست می‌‌خواد.منتظر نمی‌‌شود، چه می‌‌خواهد بگوید. تفسیر یک من غاز. این چیزه تموم شده. دیگر کسی‌ نمی‌‌خواد. خط هم می‌‌دهد. اگر این کند اگر آن کند. من هم قبولش دارد. خوب به تو چه مربوط؟می‌ دانستم که کک به تنبان این‌ها افتاد.ای روزگار . کجا از دست این روشنفکران ایران پناه بریم؟ رشنفکر که نیستند. وبا و طاعون
  36
  99
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اقای مهرداد درویش پور حالا چی‌ می‌‌گی؟جلو جلو گفتی‌ حکومت یک نفره نمی‌‌شود. گوش دادی؟ دیگر به چه زبانی بگوید. خودش اصلا نقش ندارد. و نمی‌‌خواهد. حکومت مردم. حکومت پارلمان با ری آزاد. فقط باید گفت. نادانترین. احمق ترین. بی‌ شعور‌ترین اپزیسون دنیا هستید. اگر به این پیام پاسخ ندهید. چپی ها. راستی‌‌ها ۴۰ خیانت کافی‌ است. ۴۰ سال فاحشه آخوند کافی‌ است. ۴۰ سال لجاجت .یک دندگی کافی‌ است. این گو و این هم میدان. اگر یک کلمه اشتباه در این سخن دیدید. به ما هم بگوئید. وگرنه بروید ....
  33
  113
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  به هر حال باید کاری کرد. دست روی دست گذاشتن و نگاه کردن به اتفاقات 41 ساله اخیر چاره کار نیست. همه با هم پیش بسوی ایرانی آزاد و آباد.
  23
  118
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
  ۳۲
  khyar - اوپسالا، سوئد

  دوران تاج و تخت و چپاول و ایران فروشی شاهی‌ ها سالهاست تموم شده
  127
  36
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۵
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  وقتی مردم قبولش دارند نمیدونم این سیاسیون جیره خوار این وسط چی میخوان؟ روزنامه نگارها باید دست از ادا بازی و خودشون رو متخصص فهم و شعور سیاسی دست بردارند. همین روزنامه نگارها در زمان انقلاب و سقوط رژیم شاه کجا بودند؟ الان مگر مردم در حکومت ولایت فقیه انتخاب رهبر تحمیلی نیست؟ الان کی مریم رجوی رو بعنوان رئیس جمهور ایران انتخاب کرده؟ آیا اینا تحمیلی نیست؟ بقیه گروهها هم همینطور هستش و الان هم عمده فشارها و انحرافها از سمت مجاهدین خلق هستش که نه مردم رو دارند نه سیاسیون کارکشته و کاربلد و فکر میکنند با فقط جنگ چریکی میتوانند کشور را اداره کنند! عموی من عضو سازمان مجاهدین بودند و توسط رژیم کشته شد ولی قرار نیست بخاطر این کینه و چشم بسته طرفدار جریانی باشیم که عملکرد و سابقه کاری مشخصی نداره.مجاهدین نقش اساسی در سقوط حکومت شاه داشت و حداقل بخشی از بدبختی های امروز مردم ایران از جنگ گرفته تا اقتصاد گردن این سازمان هستش که توان تشکیلاتیش رو بعنوان توان حکومتی در نظر میگیره در صورتی که حتی توان مدیریت مالی خودشون رو هم ندارند.پهلوی ها نشون دادن کاربلد هستند همین کافیه برای مردم.
  27
  94
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  رضا دماغ پهلوی برو کلاس یوگات بابا
  126
  36
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
  ۳۰
  zende bad pars - باکو، آذربایجان

  درود بر شاهزاده رضا پهلوی،شاهنشاه ایران زمین پهلوی سوم.
  32
  110
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  مشروطه سلطنتی بهترین سیستم برای ایران هست چون از نظر تاریخی قدیمی ترین پادشاهی جهان بوده و یه جور میراث فرهنگی هست. متاسفانه رضا شاه و محمد رضا شاه مشروطه را زیر پا گذاشتند و یه دلیل انقلاب همین بود اگر شاه به حرف دکتر مصدق و دکتر امینی و قوام السلطنه و خیلیهای دیگه گوش میداد به مشروطیت تن میداد این مشکلات پیش نمیامد. حالا هم به رای مردم بستگی دارد اگر مردم قبول کنند مسئله ای نیست ولی اگر مردم قبول نکنند باید جمهوری باشد.
  34
  51
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۱
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  بعضی ها خارج و داخل کشور فکر می کنند چیزی به نام اوپوزیسیون وجود داره!! اگر اینها دلشون رو خوش کردند به یک مشت پیر و پاتال فریز شده در قبل از انقلاب باید به اینها گفت زرشک! مثلاً این درویش پور خودش رو نخود هر آشی میکنه اصلاً این سخنگوی کدوم اوپوزیسیونه که داره اراجیف میبافه!! همه میدونند که در ایران عقب افتاده قاجار آخوندهای مفتخور دوزاری هیچوقت اعتراض به شاهان فاسد قاجار نمیکردند چون از قبل آنها شکمشون سیر بود ولی با پهلوی مقابله میکردند چون پهلوی مخالف مفتخوری آخوند بود؛ حالا یک مشت بچه آخوند اینجا ....میزنند چون داره دوره مفتخوری و آقازادگی به سر میرسه، بچه آخوند واسه خودت از حالا پوشک بخر
  21
  57
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اره ارواح روح عمه جانت. روحانی‌‌ها مبارز بودند. یکی‌ از آنها هم خودت هستی‌.از ترس کک به تنبان افتاده. ولی‌ خوب مشت خود را باز کردی. زبون بسته اگر نمی‌‌ترسی‌. اگر خودفروش روسپی آخوند نیستی‌. پس از چه می‌‌ترسی‌؟ خوب بذار بیاد و بگو. هرکی‌ میخواد انتخاب کند. ببین کنار برو. بذار ملت آزاد انتخاب کنند. تکه استخوان آخوند که دوست داری.قول می‌‌دم. دو تا می‌‌گیری. التماس هم نباید بکنی‌. هیچ کجا را هم نباید بلیسی. مثل بچه آدم .دو تکه استخوان را بگیر. هیچ کس با شما کار ندارد. قربان هیچ ریش مقدس هم مجبور نیستی‌. گر استخوان دست کم با عزت
  24
  51
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
  ۶۳
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. آقای اطلاعاتی حکومت شما بهتره جای اینکه اینجا با مزخرفاتت اعصاب همه را خراب کنی مراقب باشی باز سایت های شما را اسرائیل دود نکنه بره هوا ،اون خمینی گور بگور شده بقول تو کجا و کی داخل ایران مبارزه کرد؟ اون خائن که بعد از اینکه به لطف رادیو مسکو و بی بی سی و همینطور اسرائیل و به لطف اربابانش وقتی همه چیز تموم شده بود و ارتش هم اعلام بیطرفی کرد قدم نحسش را داخل ایران گذاشت !پس بهتر است به جای تحریف واقعیت و هاهاها کردن مسخره همیشگیت کمی شرف و وجدان را در وجود خودت پرورش دهی و بسوی مردم بیایی . جاوید ایران، درود بر شاهزاده پهلوی
  24
  101
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  آره پهلویها خیلی کار بلد بودن. تنها کاریکه بلد بودن نفت رو مجانی بسمت آمریکا سرازیر میکردن و دلخوش بودن که ژاندارم منطقه خطاب بشن.یک تیکه از اثاث منزلشون ایرانی نبود.همه اش از فرانسه و ایتالیا.یک پاپاسی به مردم داخل اعتنا نمیکردن.ولی نفت باید میرفت آمریکا.تنها کسیکه تو کل دربار و اطرافیان خاندان جهلوی عقلش درست کار میکرد امیرعباس هویدا بود.بقیه همه شوت و چت مغز بودن.
  30
  4
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. ببین یکی به یکی میگه دماغ که کسایی که از .....الانهارشون تغذیه میکنن لااقل یه تیپ و قیافه ای داشته باشن! ....ها که کلا از نسل جفتگیری کرگدن با گوریل به نسبت ٣ به یک....خواهشا ....
  9
  20
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::. همچین که یه خبر از شاهزاده و خانواده اش میاد، عین همون جسم .... میچسبی اون بالای کامنتها.
  10
  20
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. در ان زمان دولت قصد کشتن خمینی را نداشت و بختیار هم گفت که از او نمیخواهم یک شهید " یا جیزی شبیه این که حضور ذهن ندارم " بسازم ولی این رژیم پا روی جسد همه ایرانیان برای بقای خود میگذارد
  2
  22
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
  ۳۶
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران
  [::khyar - اوپسالا، سوئد::]. درست میفرمایین. دوران تاج و تخت و ایران فروشی اخوندهای بیشرف شروع شده.
  11
  20
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  باز حرف .....؟ این چه ربطی‌ داشت به رضا شاه و محمد رضا شاه.؟ باز از آب گلالود می‌‌خواهی‌ ماهی‌ بگیری؟ تازه کجا ما مشگل داریم؟ به آخوند می‌‌گی مشگل؟ یا زورت می‌‌یاد.که بهتر از بنی صدر نهضت آزادی تحویل می‌‌گیرند؟ چقدر حراف هستی‌ ؟ اصل گوش دادی چه گفت؟ یک کلمه از مشروطه یا جهمبوری سخن گفت.؟ تازه تو چکاره هستی‌. که می‌‌گی باید جهمبوری باشد.؟ شما هم مثل بقیه یک ری .ولی‌ دبه در نیاری .اگر نخواستند. دوباره نگی‌ صدر اسلام اینجوری بود. اونجوری بود.صدر اسلام تمام شد. ۱۵۰۰ سال وقت داشتید.
  12
  9
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  سخنرانی ایشون نسبت به سخنرانی های قبلی بهتر بود البته یک سری حرفهای کلیشه ای که اتحاد کنیم تکراری بود ولی نکته مثبت صحبت کردن با نظامیان بود خوشبختانه ایشون هم به این نتیجه رسیده که تغییر در ایران فقط از طریق نظامیان ممکن است هر راهی که بخواهد نظامیان را دور بزنه برای تغییر حکومت با شکست روبرو میشه واین نکته ای است که اپوزیسیون ما باید به آن توجه کنه
  5
  6
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
  ۳۰
  Darknet - لندن، انگلستان
  تا دیروز همین جا مستدام مقاله میزدن که چرا شاهزاده رضا پهلوی پا پیش نمیذاره و رهبریت اپوزیسیون رو به دست نمیگیره. حالا میگن داره رهبریت رو تحمیلی میکنه و خلاصه یعنی هر کی به ضرر اخوند کار کنه ادم خوبی نیست.
  2
  14
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
  ۳۹
  بیگانه در بایرن - بایرن، آلمان
  نه از آن دوران و نه از حال،چیزی نصیبم شد و فقط خدمت کردم. نتیجه مطلب این است که خدمت به کسانی کن که ارزش تو رو بدونن. کور کورانه به دنبال کسی راه نیوفتید.
  2
  5
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  از بس مزخرف به هم بافتند خودشان هم پوپو گیجه گرفته اند. یکی به بینی ایشان گیر داده، دیگری مینویسد یوگا کن، آنیکی استخوان های مصدق را از زیر خاک بیرون میکشد و با صدای لرزان میگوید پهلوی سلطنت مشروطه نکرد پس آخوند بهتر است. این وسط آن دیوانه اولی دایره زنگی بدستش گرفته و هاها کنان روی زمین خرغلط میزند. آشفته بازاریست که این شاهزاده گرامی قصد دارد آرامش و آسایش را به آنجا برگرداند. اما نگران نباشید، عاقلان ما بسیارند و مزدوران تفنگ بدست آخوند چاره ای جز تسلیم ندارند. آن روز زیاد دور نیست و فقط کمی همت ما را از آزمایش تاریخ سربلند بیرون خواهد آورد.
  13
  15
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۲
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  شاهزاده جان عزیزتر از جانم و جانم فدای ذره ذره خاکِ مقبره ی پدر بزرگوارت و پدربزرگ عزیز تر از عزیزانم . به عنوان یک ایرانی از بین ملیون ها ایرانیِ دیگر ازت خواهش و التماس این را دارم که بنشین توی همون لس آنجلس و این مملکت و مردمش رو بیخیال شو و عشقو حال دنیا رو بکن . این مردم ارزش نداره براشون مبارزه کنی . بزار این مملکت تیکه تیکه و تجزیه و نبود بشه که البته میشه و بزار تو مذهب و توهمات و خرافات مذهبی خودشون بمونن همون چیزی که خودشون میخوان . همین ملت همیشه در صحنه برای رای دادن و محرم و سفرهای جمهوری اسلامی . شما به قدرت هم برسین دوباره همین مردم یکی مثل خمینی و تروریستهاش و استقلال آزادی جمهوری اسلامیشنو شعار میده ن و سرنگونی شما رو بمانند پدر بزرگوارتون رو خواهان میشوند
  9
  7
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰
  ۱۰۳
  millionaire - منچستر، انگلستان
  رضا پهلوی عزیز سعی کن قبل از پیام اول بالانس بزنی ،بهترین راه جذب و اتحاد پیام بهمراه کلیپهای کمدی و دلقک بازیه
  17
  10
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۱
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. آخری را یادت رفت. این میلیونر. این طرف پیشنهاد بالانس زدن داد. از بینی‌ شروع کردند. یک سری به مصدق زدند. با پیشنهاد بالانس زدن تمام کردن. امت ریش مقدس آقا وظیفه شرعی و اسلامی خود را انجام دادند. کنار هم نشینند. و خودشان خودشان را جشن می‌‌گیرند.حماقت هم یک نمونه استعداد است. دست کم نگیرید. کار هر کس نیست.بزرگترین شجاعت این‌ها این است،که ترسی‌ ندارند. .....خود را نشان دهند.عجب ککی به تنبان این‌ها افتاد
  10
  10
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. راست میگی، دلقک بازی های امامت یادمون هست. شما هم جزو اونهایی بودی که بالای پشت بام.... میکردند؟
  9
  14
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  کی مدرک استاد دانشگاه و پژوهشگر به این احمق مهرداد درویش پور داده
  2
  7
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد
  درود-. من دست آقای رضا پهلوی ودست تمام کسانی که خواهان دموکراسی، سکولاریسم، رعایت حقوق بشر وتمامیت ارضی ایران هستند را می فشارم -. وفکر می کنم پیمان نوین آقای رضا پهلوی قدم مثبت و درچارچوب این اهداف بود -. مغرورزان چپ٫ بهانه جویان منفعل و راحت طلب و . هزار یک دلیل و ایه خواهند آورد . که در عمل عمر جنایتکار جمهوری اسلامی را طولانی کنند -. پیمان نوین با یک برنام روشن ویک تشکیلات منظم وهمگانی و شرکت هر چه بیشتر مردم و خصوصنا بانوان و جوانان وشرکت فعالان در خارج از ایران راه حل مشکل ایران خواهد بود . و ایران دموکراتیک مشعل روشنای بخش تمام خاورمیانه تاریک و جنگ زده خواهد شد -. شانس این کار در ظرف ۱۴۰۰+ ۴۱ سال هرگز بهتر از امروز نبوده است-. فقط همت لازم دارد و بهانه در این کار قابل فهم و بخشش نیست -. فرهیخته گان ٫ گروهای سیاسی٫ روشنفکران و . مسئولیت بزرگی در این راه پر افتخار دارند. با مهر و سپاس
  4
  5
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  توهم جدید از پخمه ترین عنصر خاندان پهلوی باز دهن وا کرد !. 40 سال از عمر جمهوری اسلامی گذشت هنوز یه نفر در اپوزسیون پیدا نشد که سرش به تنش بیارزه و مردم رو با هم متحد کنه . عوضی ها فقط دنبال پولن که جیبشون رو به اسم مردم ایران و ازادی و دموکراسی و . پر کنن
  3
  1
  جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
  نظر شما چیست؟