ظریف: شرمنده مردم هستیم / روحانی دست‌هایش را بالا برده!

ایرنا نوشت، «محمدجواد ظریف» ظهر روز دوشنبه در مراسم تجلیل و بزرگداشت شهدای وزارت امور خارجه که در محوطه این وزارتخانه برگزار شد، با گرامیداشت یاد و شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، هسته‌ای، و مدافعان حرم به ویژه شهدای وزارت امور خارجه گفت: یاد و خاطره سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» و همراهان ایشان که به دست تروریست‌های رژیم آمریکا به شهادت رسیدند را گرامی می‌داریم.

ظریف خطاب به خانواده شهدا بیان کرد: شما نمایندگان یک فرد نیستید. شما نماینده یک فرهنگ هستید. فرهنگی که این کشور را سرپا نگه داشته است. فراموش نکنید آنچه موجب اقتدار ایران شده، مردم عاشق امام حسین (ع) هستند. مردمی که صرف نظر از دیدگاه، گرایش، دین و مذهب‌شان عشق به حسین (ع) در خون‌شان ریشه دوانده است و این ایمان، کشور را سرپا نگه داشته است.
 
وی با تاکید بر اینکه مردم، ولی نعمت ما، شهدا تاج سر ما و خانواده آن‌ها عزت ما هستند، گفت: شرمنده مردم هستیم. در برابر این همه اقتداربخشی، آنچه که باید است در حق مردم نکردیم. بپذیریم آنچه که لازم بود، نکردیم و فرمان امام را نپذیرفتیم که مردم، ولی نعمت ما هستند.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی یادآورشد: بپذیریم بدهکاریم و حق مردم نیست که به خاطر دعوا‌های سیاسی و جناحی، منافع مردم را نپذیریم. بپذیریم در برابر خانواده شهدا شرمنده‌ایم. باید بسیار تلاش کنیم تا ذره‌ای از آنچه شهدا و خانواده آن‌ها برای این آب و خاک هزینه کردند را پرداخت کنیم. من به نمایندگی از دولت ایران در برابر شما سر تعظیم فرود می‌آورم و در برابر بزرگی شما، فرزندان، همسران، برادران و خواهران شما اظهار کوچکی می‌کنم.
 
روحانی دست‌هایش را بالا برده!
عصرایران؛ مصطفی داننده- روحانی می‌گوید:« مردم برای کمبود و مشکلات، اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، این لعن و نفرین آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است، کسی به مردم آدرس اشتباه ندهد.»
 
 ادبیات رییس جمهور نشان می‌دهد که «شیخ دیپلمات» حسابی خسته شده است. خسته از شرایط کشور و اینکه به هر دری می‌زند تا قفلی باز شود اما باز آش همان آش است و کاسه همان کاسه.
این که او از مردم می‌خواهد لعن و نفرین خود را نثار آمریکا کنند نه دولت او، یعنی اینکه حسن روحانی به مرحله درماندگی رسیده است و خود می‌داند که مردم از او و دولت‌اش ناایمد شده‌اند. دولتی که با نام امید به سرکار آمد حالا تبدیل به نماد ناامیدی در کشور شده است.
 
حرف‌های روحانی را می‌شود اینگونه برداشت کرد که او دست‌هایش را بالا برده و  منتظر پایان دوران تلخ دور دوم ریاست جمهوری‌اش است. روزگار بعد 96 و آن انتخابات پرشور برای روحانی به سامان نشد و ستاره اقبال او مطابق نیفاد. آمریکا از برجام خارج شد، مشکلات اقتصادی از در و دیوار کشور بالا رفت و در نهایت کرونا بر سر ایران و جهان خراب شد.
 
شاید اگر امروز خبرنگاری از رییس جمهور بپرسد اگر به 4 سال گذشته برگردید چه کاری را انجام نمی‌دهید، پاسخ بشنود که در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت نام نمی‌کردم.
 
بر کسی پوشیده نیست که تحریم‌های آمریکا مشکلات بزرگی را بر سر راه اقتصاد ایران بوجود آورده است. تحریم‌هایی که در طول تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بوده است. هیچگاه فروش نفت ایران نزدیک به صفر نبوده و طرف‌های تحریم کننده سفت و سخت مواظب دور خوردن تحریم‌ها نبودند.
 
تحریم هست اما باید قبول کرد که دولت روحانی به ویژه تیم اقتصادی و سیاست خارجی او، هیچ نقشه راهی برای ادامه مسیر نداشتند. گویی نقشه آنها تنها تا توافق هسته‌ای بود. آنها به یاد این مسئله نبودند که ممکن است سنگ مو بوری راه توافق را ببندد و  ایران مجبور باشد برای ادامه دادن به مسیر دیگری متوسل شود.
 
اگر دولت بعد از خروج آمریکا به خود می‌آمد شاید امروز شاهد این حجم از مشکلات نبودیم. روحانی باید تصور می‌کرد دولت را از رییس جمهور قبلی با این شرایط تحویل گرفته است و به مردم وعده تغییر شرایط را داده است. باید هرکاری که می‌شد، می‌کرد اما رییس جمهور ایستاد تا شاید دست غیبی دوباره راه برجام را باز کند.
یادمان نمی‌رود که در دولت اول روحانی، مردم با ثبات قیمت روبرو بودند. دوارن بیدار شدن و روبرو شدن با هر قیمتی تمام شده بود اما انفعال رییس جمهور و تیم او، کاری کرده است که بخشی از مردم آرزوی روزهایی را دارند که احمدی نژاد رییس جمهور ایران بوده است.
 
دیگر زمانی هم برای جبران روزهای رفته نمانده است و باید منتظر انتخابات 1400 باشیم و ببینم طرح نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای وضعیت کشور چیست و البته ببینیم در آبان ماه نام کدام فرد از صندوق‌های انتخاباتی آمریکا بیرون می‌آید.
 
در پایان این نوشتار به رییس جمهور روحانی یادآور می‌شوم، بهتر است به دنبال نقش خود در مشکلات کشور باشد نه سران کاخ سفید.
+7
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  فقط و فقط شغل مهم مسئولا" و کار بدستان نظام اخوندی فریب دادن مردم و مردم و مردم است. انقدر نظام اخوندی با نام مردم گندکاری و حقه بازی انجام دادن که از نام مردم هم داریم بیزار میشویم.
  2
  70
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد

  این «شیخ های عمامه دار و بی عمامه شیاد دیپلمات » در جنگ زرگری با اون جنایتکار بزرگ جمهوری اسلامی است . من برای اطمینان خودم ادرس دقیق مشکلات مردم ایران و سوریه لبنان عراق یمن و . را می نویسم. دفتر "رهبر"جنایتکار جمهوری اسلامی.. چون مردم ایران بارها گفته اند که "دشمن ما همین جاست دروغ میگن آمریکاست"
  2
  65
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  عشق به امام حسین شما بیشرف ها را سر پا نگاه داشته ولی دارد کشور ایران را به زمین سرد میزند.
  1
  40
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۶
  ۵۱
  لندهور - کلن، آلمان

  ای آخوند شیاد شارلاتان. اون دسته کلید غولی رو که واسه مسخ کردن ملت جوگیر قبل از انتخابات نشون می‌دادی و زرزر می‌کردی، ۱۰۰ روزه همه مشکلات رو حل می‌کنم و اعتبار و احترام ایران و ایرانی رو در جهان برمی گردونم، تو اونجات و اون عظمای دجال، خائن خبیث ضد ایرانی
  1
  43
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  اگر قراره به ترامپ غر بزنند تو چکاره هستی؟ جمع کن برو خود ترامپ بیاد براشون درست کنه گشت ارشاد نکبتت رو هم ببر اروپا دختر خودت رو ارشاد بکنه که احتمالا با بیکینی توی خیابونهای اتریش ویراژ میده
  1
  33
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  گور بابای خودت و امامت و دینداری انقلاب و همه چیز تون (بجز شهیدا). یک جوری میگه انگار آمریکا نبود ایران رو این تروریستها سوییس میکردن. والا مشکل اصلی مردم آمریکا نیست وجود منحوس شماست. شما رو اگر همون سوییس هم که گفتم بفرستن مشکل حیاتیش میشید.
  1
  37
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  شرمنده نشید گورتون را گم کنید به ته جهنم. قتل و عام مردم بس است بی شرف های زالو. شماها انسان نیستید. یک گله کفتار که دارند مردم را تکه پاره میکنند.
  0
  27
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  شما حیوونا چیزی از وجدان و شرمنندگی سرتون نمیشه. الانم مثل سگ دروغ میگید. نه حییف سگ مثل روباه خر یا خوک
  0
  26
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  آمریکا از برجام خارج هم نمی شد همین بود، معجزه نمیشه برای کشوری که از افغانستان هم عقب افتاده تره. افغانستان و عراق جنگزده عضو سازمان تجارت جهانی شدن، اینها هنوز شروع هم نکردن، اگه الان هم شروع کنن ده سال عضویت طول میکشه، وضع خیلی خرابتره، : آدرس اشتباهی ندین.
  0
  21
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵
  ۴۸
  یویوماما - خاش، ایران
  دمکراسی در امریکا به صورت دمکراتیک در حال مردن است وقتی قضات ترامپیست 6بر 3 است یعنی ادامه حکومت ترامپ برای 4 سال دیگر و بعد او یکی از فرزندانش شاید ایوانکا یا اریک . حال دو باره ظریف از فرهنگ حسین قاتل بچه های ایرانی در 1400 پیش دم میزند. فرهنگی که اگر خوب بود شاید نشانه ای از ان در کشور های مبدا ان عربستان وجود میداشت. این خیانت به خون ایرانیانی است که 1400 پیش به دست این حسین ابن علی قاتل ریخته شده فقط در این جانوران به ظاهر انسان حاکمان اسلامو فاشیست فعلی وطن وجود دارد. یزید به همون صورت حسین را نسل کش کرد که او ایرانیان را نسل کش میکرد و علی یهودیان را این قانون جنگ 1400 پیش مخصوصا اعراب بود. بیدار شوید و تا می توانید مردم ایران را اگاه کنید .
  0
  19
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶
  ۴۸
  یویوماما - خاش، ایران
  (تصحیح )1400 سال پیش
  0
  1
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  سلیمانی شهید تروریست،سران نظام دزد و قاتل،وزرا و وکلای نظام اسلامی یک مشت افراد بی عرضه فاسد،ظریف یک ماله کش مسخره،حسن روحانی یک مسؤول ۴۰ ساله در ج.ا شریک سران فاسد نظام اسلامی.خامنه ای و خمینی مسؤول کشتار مردم.......با این اشغال ها اگر اوضاع ایران بهتر از این بود جای تعجب داشت؟!؟
  0
  4
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۷
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  تاجران دزد دین قرون وسطی
  0
  2
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
  ۴۷
  gerexan - لندن ، انگلستان
  عجب پر رو ، پدر مردم را در می اورند دختران مملکت را غیر مستقیم به کشورهای عربی می فرستند بعدش هم می گویند " شرمنده "
  0
  2
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷
  نظر شما چیست؟