گوشـی قاپـی پشت چراغ قرمز از رانندگان! / دستگیری شاه ماهی قاچاق گوشی های سرقتی به افغانستان

حوادث رکنا: شاکی، سرکرده یک باند دیگر از شبکه مافیایی انتقال گوشی های سرقتی به افغانستان را شناسایی کردند.
 
به گزارش رکنا، با دستگیری یکی دیگر از متهمان فراری تحت تعقیب در پرونده معروف به «مافیای گوشی های سرقتی» مشخص شد که او سرکرده باند گوشی قاپی در صف های گاز، بنزین و پشت چراغ قرمز است.
 
اواخر مرداد گذشته، کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در عملیاتی هماهنگ و ضربتی یک شبکه گسترده مافیایی خرید و انتقال گوشی های سرقتی به افغانستان را متلاشی کردند. کارآگاهان که از مدتی قبل با دستورات ویژه و راهنمایی های سردار محمدکاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) رصدهای اطلاعاتی را زیر پوست شهر آغاز کرده بودند به سرنخ های مهمی از یک شبکه زیرزمینی گسترده رسیدند که نشان می داد برخی مالخران حرفه ای اتباع خارجی با پرداخت مبالغی اندک به سارقان و زورگیران، گوشی های سرقتی را خریداری می کنند و سپس با شگردی خاص و تغییر شماره سریال و همچنین دور زدن رجیستری، گوشی ها را با ترفندهای خاص و برنامه ریزی شده به آن سوی مرزها انتقال می دهند.
 
پرداخت سریع پول به دزدان و رابطان آن ها موجب ترغیب و تشویق بسیاری از نوجوانان و جوانان منطقه خواجه ربیع (کانون اصلی فعالیت اعضای شبکه) به گوشی قاپی شده بود. بنابراین گروه ورزیده کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی با تاکید سردار تقوی، عملیات گسترده ای را برای ریشه یابی و دستگیری اعضای این شبکه ادامه دادند که در قالب چندین باند به صورت زنجیروار به ارتکاب جرم می پرداختند. در این عملیات هفت عضو این شبکه در حالی دستگیر شدند که بررسی‌ها نشان داد آن ها گوشی های سرقتی را فقط در 48 ساعت پس از خرید از زورگیران به افغانستان انتقال می دهند.
 
از سوی دیگر ریشه یابی جرایم و افراد مرتبط با اعضای این شبکه بیانگر آن بود که چندین باند سرقت، گوشی های مسروقه را به سرکردگان مافیایی می فروشند و هنوز در زیر پوست شهر فعالیت دارند به طوری که جولان سارقان در صف های گاز و بنزین و پشت چراغ قرمز به ویژه در اطراف پارک بسیج در حاشیه بزرگراه شهید بابانظر مشهد، موجب احساس ناامنی در رانندگان شده بود. به همین دلیل دستگیری اعضای باند گوشی قاپ ها در دستور کار پلیس مشهد قرار گرفت چرا که برخی از سارقان این شبکه شناسایی شده بودند و تحت تعقیب کارآگاهان آگاهی قرار داشتند.ادامه تحقیقات نشان می داد چندین باند به صورت زنجیروار با یکدیگر مرتبط هستند که سر شاخه های آنان به شبکه مافیایی گوشی های سرقتی می رسید.
 
یکی از سرکردگان باند گوشی قاپی که در رصدهای اطلاعاتی تحت تعقیب قرار گرفت، جوانی معروف به «خوردو» بود که با یک دستگاه موتورسیکلت هوندای قرمز رنگ گوشی قاپی می کرد. به همین دلیل و با صدور دستوری از سوی سرهنگ عباس صارمی ساداتی (رئیس پلیس مشهد) گروه های تجسس چند کلانتری وارد عملیات دستگیری سارقان شدند. در این میان گروه تخصصی و زبده ای از نیروهای کلانتری طبرسی شمالی مشهد به فرماندهی مستقیم سرگرد مهدی کسروی (رئیس کلانتری) فعالیت های اطلاعاتی و غیرمحسوس خود را با به کارگیری مخبران محلی و استفاده از نیروهای بسیجی به طور شبانه روزی آغاز کردند تا این که سه روز قبل و در یک عملیات غافلگیرانه موفق شدند «خوردو» را پس از ردزنی های نامحسوس در بولوار بهمن منطقه خواجه ربیع دستگیر کنند.
 
با انتقال این «شاه ماهی» به مقر انتظامی، تحقیقات گسترده و بازجویی های تخصصی از وی در حالی شروع شد که قاضی اسماعیل عندلیب (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) با توجه به اهمیت ماجرا و مبارزه قاطعانه با گوشی قاپی ها، دستورات محرمانه ای را برای پیگیری دیگر زوایا و دستگیری اعضای مرتبط با پرونده مافیای گوشی های سرقتی صادر کرد و متهم را به مدت چند روز در اختیار نیروهای تجسس قرار داد تا تحقیقات به شیوه فنی ادامه یابد. از سوی دیگر در همان ساعات اولیه دستگیری «خوردو» که تحت تعقیب کارآگاهان آگاهی بود، حدود 50 تن از مال باختگان وی را شناسایی کردند.
 
بررسی ها براساس مدارک وفیلم های انکارناپذیر صحنه های سرقت نشان داد که «خوردو» به همراه یکی دیگر از همدستانش در اطراف صف های گاز و بنزین منطقه پارک بسیج و بزرگراه فجر و همچنین پشت چراغ های قرمز سه زمانه، پرسه می زدند و به دنبال شکار طعمه می گشتند. آن ها رانندگانی را شناسایی می کردند که با پایین بودن شیشه خودرو سرگرم جست وجو در فضاهای مجازی بودند. او سپس پیاده به طرف راننده می رفت و با چنگ زدن گوشی در جهت خلاف حرکت خودروها روی موتورسیکلت می پرید و به همراه همدستش از محل می گریخت.
 
همچنین ادامه بررسی های مقدماتی بیانگر آن است که وی در پشت چراغ قرمز نیز با همین شگرد اقدام به گوشی قاپی می کند و با پای پیاده به سمت دیگر بولوار می گریزد و در جهت خلاف حرکت خودروی طعمه به فرار خود ادامه می دهد.درحالی که تحقیقات برای شناسایی دیگر همدستان وی ادامه دارد، بررسی ها نشان داد که موتورسیکلت مورد استفاده «خوردو» در سرقت های گوشی قاپی، متعلق به یکی دیگر از اعضای شبکه مافیای گوشی های سرقتی است که هم اکنون در زندان به سر می برد و بدین ترتیب شاخه دیگری از یک باند سرقت به دست آمد که با اعضای این شبکه مخوف مرتبط هستند! این درحالی است که «خوردو» در بازجویی ها ادعا می کند، رضایت شاکیان پرونده را می گیرد و آزاد می شود! در همین حال وقتی چند تن از زنان مال باخته پس از شناسایی «خوردو» در کلانتری طبرسی شمالی، اعلام گذشت کردند، در بررسی ها مشخص شد که یکی از بستگان وی مقابل کلانتری با پرداخت مبالغ نقدی رضایت آن ها را جلب می کند تا هرچه زودتر «خوردو» آزاد شود! در حالی که تحقیقات تخصصی نیروهای زبده تجسس کلانتری طبرسی شمالی برای شناسایی دیگر باندهای زنجیره ای این شبکه گسترده ادامه دارد، شهروندان و به ویژه رانندگانی که با این شیوه طعمه سارقان گوشی قاپ شده اند، برای شناسایی متهمان به کلانتری مذکور واقع در انتهای بولوار طبرسی شمالی مشهد مراجعه کنند.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.