درگیری نظامی آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

بی بی سی :اختلاف بر سر مالکیت منطقه قره باغ میان ارمنستان و آذربایجان چهار دهه است که ادامه دارد

درگیری نظامی بین نیروهای نظامی آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ مجددا از سر گرفته شده و تاکنون حداقل یک هلیکوپتر نظامی آذربایجان ساقط شده است.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفته است که آذربایجان حملاتی هوایی و توپخانه‌ای‌ انجام داده است.

آذربایجان نیز می‌گوید که ارمنستان خط مقدم مرزی را گلوله باران کرده است.

هر دو کشور می‌گویند که شهروندان غیرنظامی در پی این درگیری نظامی کشته شده‌اند.
وزارت خارجه روسیه خواستار آتش‌بس فوری و آغاز گفتگوها برای بازگرداندن آرامش شده است.

هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ جزئی از آن بودند.

چهار دهه است که مناقشه بر سر مالکیت منطقه قره‌باغ موجب تنش در این منطقه شده است، از لحاظ حقوق بین‌الملل این منطقه بخشی از جمهوری آذربایجان است اما تحت کنترل اقوام ارمنی قرار دارد.

در چند ماهه اخیر درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ مجددا از سر گرفته شده است.

دو ماه پیش نیز در درگیری‌های مرزی حداقل ۱۶ نفر کشته شدند و بزرگترین تظاهرات سال‌های اخیر در باکو پایتخت آذربایجان انجام شد و تظاهرات کنندگان خواستار بسیج کامل نیروها و بازپس گیری کامل منطقه از ارمنستان شدند.

وزارت دفاع ارمنستان می‌گوید که حمله به محل‌های مسکونی در شهر استپاناکرت اندکی پس از ساعت ۸ صبح وقت محلی از سوی آذربایجان انجام شده است.

ارمنستان می‌گوید که تاکنون دو هلیکوپتر و سه پهپاد و سه تانک آذربایجان را در حملاتش نابود کرده‌.

در بیانیه وزارت دفاع ارمنستان آمده است که "پاسخ ما متناسب خواهد بود و رهبری نظامی - سیاسی آذربایجان مسئول کامل وضعیت پیش آمده است".

سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان همچنین گفت که یک مادر و بچه در اثر حمله آذربایجان کشته شده‌اند.

جدایی‌طلبان ارمنستان در منطقه تحت کنترل‌شان حکومت نظامی برقرار کرده‌اند و از همه مردان خواسته‌اند که برای جنگ "بسیج کامل نظامی" شوند.

در همین حال آذربایجان نیز گفته است که "عملیات نظامی بر علیه نیروهای نظامی که در نوار مرزی فعالیت می‌کردند انجام شده تا نسبت به امنیت مردم غیرنظامی اطمینان حاصل شود".

وزارت دفاع آذربایجان می‌گوید که چندین روستا از این حملات آسیب دیده‌اند و افراد غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

آذربایجان می‌گوید که یک هلیکوپتر را از دست داده اما تمامی سرنشینان آن نجات پیدا کرده‌اند و این کشور ۱۲ محل تاسیسات دفاع هوایی ارمنستان را نابود کرده است.

در سال ۲۰۱۶ درگیری نظامی در این منطقه به مدت چهار روز به طول انجامید.

سازمان امنیت و همکاری اروپا سالهاست تلاش دارد تا از طریق دیپلماتیک به راه حلی برای این مسئله از طریق گفتگو و تفاهم دست یابد و صلح را در این منطقه برقرار کند.
+21
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  این قره باغ هم در اصل مال ایران بوده شده مرکز درگیری اینا
  14
  24
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  در حمایت از ارمنستان و دشمنی با آذربایجان هر کاری کردید انظار نداشته باشید خودمان را ایرانی بدانیم و نابودی ایرن اروزی هر روزه مان است
  34
  13
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  اگر قاجار به عرضه آذر بایجان رو از دست نداده بود الان این کشور‌ها مال ما بودن و این قدر تو سر هم نمیزدن
  15
  25
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  سیران اوهانیان - نورنبرگ، آلمان
  یاد زمانیکه سیران اوهانیان بزرگ نسخه این مغلزاده ها را تو خجالی پیچید به خیر، اینبار تا باکو پوتین از پا در نمیاریم
  7
  8
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  نه تنها قره باغ بله تا تفلیس متعلق به ایران بود دور بزن تا میرسه به سمرقند و بخارا ،حدود مرزی ایران در انزمان زیک سو کوهای نیانشان مرز چین و از طرفی با روسیه هم مرز بود، ولی ،تاسفانه پس اداخته های مغل ، کپکهای پست فطرت قاجار ایران را هم مثل ناموس خودشن به این و ان تقدیم کردند، قرارداد ترکمنچای بخاطر جنگی بود که برای دو دختر گرجی که در سفارت روسیه در تهران بودند اشغالهای شکمپرست قاجار راه انداختند به ایران تحمیل شد که بر طبق ان مساحتی بیش از ایران کنونی توسط قاجارهای حـ... و بیناموس به روسیه هدیه شد، کاری که امروز پس افتاده قاجارها یعنی اخونها با دریای خزر و جزایر ایرانی در خلیج فارس و چابهار میکنند.در نتیجه قرارداد ترکنچای و سعد اباد، اذربایجان،ارمنستان، نصف کتجستان، ترکمنستان،تاجیکستان و ازبکستان از ایران جدا شدند...
  6
  11
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::سیران اوهانیان - نورنبرگ، آلمان::]. شما اولا از سایه ترکها به لرزه افتاده اید و دوما شما ارامنه کل اذربایجان نه کل ارمنستان قلابی با مرکزیت ایروان خاک ابدی اذربایجان از دست خواهید داد در سی سال پیش اذربایجان ارتش نداشت شما به کمک ارتش روسیه انجا را اشغال کردید ولی حالا اذربایجان ارتش قدرتمند با اتحاد توران را دارد و ده برابر ارمنستان قدرت دارد و به اضافه شما مگر از روی سی میلیون ترک در رد شوید یا باکو را در خواب ببینید . شما خیلی زرنگ باشید ارمنستان تاریخی شما که همان کردستان در ترکیه هست نجات می دادید در حالی که از ترس ترکیه و در زمان ضعف صد سال پیش ایران به اذربایجان غربی حمله کردید ولی ارتش ترکیه امد شما را از انجا هم بیرون کرد و چون اذربایجان شمالی ان زمان در اشغال روسیه بود شما را در خاک اذربایجان جا دادند و دولتک درست کردند که حالا وقت اش رسیده ترک کنید و خیلی سه میلیون ارامنه در ارمنستان یک میلیون از ترس قدرتمند شدن اذربایجان زودتر فرار کرده اند ، سوما برادران خرس روسی شما هم حساب دستاشان امده از بیداری و اتحاد ترکها به وحشت افتاده اند .
  10
  9
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  gerexan - لندن ، انگلستان
  [::Nagonsar - مونیخ ، آلمان::]. چرا تاریخ را تحریف می کنی و به جایش خواب ات را توصیف می کنی علت شکست قاجارها اولا دولت قاجار با امپراتوری روسیه بود که قاجارها از قدرتهای مافوق منطقه مثل انگلیس و فرانسه کمک خواستند که فرانسه قبول کرد ولی در جنگ خود فرانسه با روسیه سه چهارم ارتش اش مثل ارتش هیتلر در زمستان ان سال از سرما یخ زدند و فرانسه با شکست از روسیه عقب کشید و روسیه هم لشگرهای جبهه اروپا را به قفقاز اورد و همان موقع شما در جنوب رکس قعر کمر می رفتید خود ترکها به تنهایی با دست خالی با روسهای مسلح جنگ می کردند ! دوما ایران قبل از قاجار همان همنژاد شما زندیه بود که چهار استان بیشتر نبود قاجارها حتی با شکست بعدها از روسیه و جنگ 18 ساله محمد خان بزرگ با روسها ایران امروز یادگار قاجارهاست و چهار برابر دولت قبلی اریایی هست ! سوما داستان خاک فروشی برای دختر ساخت پاخت مغز های تنگ نژاد پرستهاست والا بقول زیبا کلام : اگر دولت قاجار صلح نمی کرد کل ایران را می گرفتند و ان وقت شما بجای فارسی ، روسی بدون لهجه تمرین می کردی ، چهارم دولت ایران صد سال هست دست شماست چه گلی به اب دادید بحرین را بدون جنگ
  1
  4
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::gerexan - لندن ، انگلستان::]. من اینجا طرف حسابم ایرانیها هستند، هر جا عدد صفررا دیدی میتونی خودت را مخاطب بدونی. پس بکپ تا حضرت اردوخر بیدارت کنه
  1
  3
  ‌سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.