دخمه زرتشتی: یادگار دوره ساسانیان در جمهوری داغستان در روسیه (+ویدیو)

بخش بزرگی از جمهوری داغستان در دوره ساسانیان جزو ایران بود و به طبع آن آیین زرتشتی نیز در این منطقه رواج گسترده‌ای داشت. یکی از نشانه‌های این حضور، دخمه‌‌ای است که در دل یکی از کوه‌های منطقه ایجاد شده است و مردم - پیرو رسم کهن زرتشتیان - مردگان خود را در آن می‌گذاشتند تا پرندگان و حیوانات درنده، گوشت بدن مرده را بخورند. یکی از نکات جالب درباره این دخمه در داغستان این است که اسکلت‌های کشف شده در آن نشان می‌دهد علیرغم چیره شدن اسلام در سده هفتم میلادی، از دخمه تا سده چهاردهم میلادی استفاده می‌شده است. زرتشتیان در ایران باستان بر این باور بودند که به خاک سپردن پیکر مردگان موجب آلودگی زمین می‌شود.
+39
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  حالا هی به حرف پان ترکا و جدیدا پان عربیسم گوش کنین. یادمه چند وقت پیشا سر ایرانی بودن کرانه های غربی دریای کاسپین کامنت گذاشتم. اعتراض کردن. به جایی رسیدیم یه ایرانی با دستای خودش کامنت میزاره میگه پاکستانو به ایران نچسبون. افغانیا به لهجه شون (زبون نه ها. لهجه دری) فارسی نگن. ترکمنستان کلا ترک نشینه. اذربایجان از ۳ هزار سال قبل ترک نشین بوده. به جایی رسیدیم یه ایرانی خودش این حرفا رو میگه. دقت کنین یه پاکستانی نیومده بگه. یه افغانی نیومده بگه. ۳۰ سال پیش اذربایجان کلا موافق الحاق به ایران بود. به این میگن فراموشی تاریخی و بیسوادی سیاسی. و هیچی بدتر از فراموشی تاریخی و بی سوادی سیاسی نیست. شما به سیاست کلان یه کشور نگاه کنین. دانشگاه ها انستیتیوها جاده ها وزارتخونه ها صنایع رو بر محور سیاست کشور و منطقه ایجاد میکنن. برعکس نه ها. اما ما برعکس فهمیدیم و عمل میکنیم. هنوز به یاد معترضین به کامنتهام میوفتم قلبم تیر میشه و یه خاک تو سرشون میگم. و خاک تو سر مردمی که گول خوردن
  7
  11
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. تاریخ هیچ ارزشی نداره چون دیگه وجود نداره . مهم این هست که الان چی هستی. کشورایی که اینرو درک کردند همه هر روز پیشرفت میکنند کشورایی که اینرو درک نکردند مثل شما توی خرابه ها دنبال سند میگردند که به دیگران پز بدند بیا ببین نسلای قدیم ما استیل درست میکردند با کوزه سرکه باتری درست میکردند همیشه بدبخت میمونند و دیگران بهشون میخندند که بدبخت توی کمپ استرالیا نشستی جیره غذایی میگیری توی اینترنت برای دیگران از دو هزارسال پیش کلاس میذاری !
  7
  10
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.