وعده نخست وزیر جدید ژاپن: المپیک را سال آینده حتما میزبانی می‌کنیم

یورونیوز :نخست وزیر جدید ژاپن روز جمعه در حالی بر عزم کشورش برای میزبانی بازی‌های المپیک توکیو تاکید کرد که این تورنمنت مهم ورزشی امسال به دلیل همه‌گیری بیماری کووید۱۹ لغو و برگزاری آن به سال ۲۰۲۱ موکول شد.

یوشیهیده سوگا که برای نخستین بار به نمایندگی از کشورش در نشست مجازی مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌‌گفت در این خصوص تصریح کرد: «ژاپن مصمم است تا سال آینده از بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو میزبانی کند و این خود شاهدی برای پیروزی بشریت بر همه‌گیری ویروس کرونا خواهد بود.»

وی در این پیام ویدیویی از پیش ضبط شده تاکید کرد که از هیچ تلاشی برای میزبانی کشورش از بازی‌ها که به گفته وی در امنیت و ایمنی کامل برگزار خواهد شد، دریغ نخواهد کرد.

آقای سوگا هفته گذشته در پی استعفای شینزو آبه که به دلیل بیماری از سمت خود کنار رفت به عنوان نخست وزیر جدید ژاپن منصوب شد و با نطق مجازی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخستین گام جدی را در عرصه مراودات بین‌المللی برداشت.

برگزارکنندگان بازی‌های المپیک توکیو و کمیته بین‌المللی المپیک از چند هفته گذشته تاکنون بارها نسبت به احتمال بالای برگزاری بزرگترین تورنمنت ورزشی جهان در سال آینده میلادی با و یا بدون دسترس بودن واکسن بیماری همه‌گیر کووید ابراز اطمینان کرده‌اند.

این مواضع اما همچنان به دلیل شیوع موج‌ جدید و تداوم همه‌گیری بیماری کووید و نیز ناشناخته بودن سیر تحول ویروس کرونا که گفته می‌شود با جهش‌های ژنتیکی کنترل آن سخت‌تر خواهد بود، با ابهام‌ها و تردید‌های فراوان روبرو است.

با این حال گفته می‌شود که از اشتیاق ژاپنی‌ها برای میزبانی بازی‌های المپیک به شکل قابل توجهی کاسته شده است به نحوی که بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده در تابستان سال جاری تنها کم‌تر از یک سوم شهروندان این کشور گفته‌‌اند که با میزبانی توکیو از این بازی‌ها در سال ۲۰۲۱ موافق‌اند.

برگزارکنندگان بازی های المپیک توکیو و کمیته بین‌المللی المپیک به تازگی فهرستی بلند بالا در دستورالعمل‌های بالقوه را برای مواجه با ویروس کرونا تدوین و رسانه‌ای کردند که از میان آنها به می‌توان به اعمال محدودیت در تردد و جابجایی ورزشکاران در طول تورنمنت و نیز پذیرش تعداد محدود از تماشاگران در ورزشگاه‌ها اشاره کرد.

تعویق بی‌سابقه المپیک همچنین جدا از تحمیل هزینه‌های اضافی، درد سرهای لجستیکی زیادی را برای برگزارکنندگان ایجاد کرده است؛ لذا کمیته برگزاری بازی‌ها در تلاش است تا برای جبران خسارت‌ها صرفه‌جویی‌های بیشتری را به خصوص در برگزاری مراسم پر زرق و برق افتتاحیه و اختتامیه بازی‌ها در دستور کار قرار دهد.
+2
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.