پناهجوی ایرانی در ناکجاآباد؛ طوطیان از گرفتاری در بین دو گذرگاه مرزی می‌گوید

امید طوطیان، هنرمند پناهجوی ایرانی، از نیمه ماه سپتامبر در منطقه حائل در جزیره قبرس سرگردان است  امید طوطیان، هنرمند ایرانی که جلای وطن کرده است، چند روزی است که در منطقه حائل در بین دو گذرگاه بین جمهوری قبرس و منطقه قبرس شمالی گرفتار شده است. او در اوایل سپتامبر به امید ورود به جمهوری قبرس و اتحادیه اروپا از ترکیه به منطقه قبرس شمالی سفر کرد اما جمهوری قبرس تاکنون به وی اجازه ورود نمی‌دهد.

منطقه قبرس شمالی بیشتر ترک‌نشین است و در پی مناقشه نظامی بین یونان و ترکیه در سال ۱۹۷۴ میلادی از کنترل جمهوری قبرس خارج شده و تنها توسط ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته می‌شود.

امید طوطیان دو هفته پس از ورود به قبرس شمالی برای اولین بار درخواست پناهندگی خود را به جمهوری قبرس تسلیم کرد. اما هنگامی که به منطقه حائل و تحت کنترل نیروهای سازمان ملل رسید نتوانست اجازه ورود به این کشور را دریافت کند.

او که ادعا می‌کند در منطقه قبرس شمالی در وضعیت خطرناکی به سر می‌برده و حاضر نیست به آنجا برگردد، در چند صد متری مرزی بین دو بخش جزیره سرگردان است.

او خود اعتقاد دارد که علت رد درخواست وی، شیوع ویروس کروناست.

امید طوطیان که ترانه‌های اجتماعی علیه حکومت ایران خوانده است از بازگشت به ترکیه می‌ترسد، چرا که به گفته او دولت ترکیه به دولت ایران نزدیک شده است. در تیر و مرداد امسال سه معترض به رژیم ایران اعدام شده‌اند که دو نفر از ایشان پیش از اعدام به ترکیه فرار کرده بودند اما توسط دولت ترکیه به ایران مسترد شدند.

طوطیان از زمان رسیدنش به منطقه مرزی تا کنون «چهارپنج بار» تلاش کرده وارد جمهوری قبرس شود اما درخواست و تلاش او تا به امروز بی ثمر بوده است.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا در امور مهاجرت و قوانین بین‌المللی، قبرس نمی‌تواند پناهجویان را تا پایان روند بررسی درخواست پناهندگی و دریافت جواب نهایی اخراج کند.

به گفته وزارت کشور قبرس همه متقاضیان پناهندگی باید تست کووید۱۹ منفی را حداکثر تا ۷۲ قبل از درخواست پناهندگی خود ارائه دهند. امید طوطیان مدعی است این تست را از همان درخواست اول به طور مکرر در اختیار پلیس مرزی قرار داده است .

قبرس، به دلیل بسته شدن دیگر مرزها و مسیرهای ورود به اتحادیه اروپا، با افزایش شش برابری تعداد درخواست‌های پناهندگی در پنج سال اخیر مواجه است.
+16
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  جان مادرتون این قدر خالی نبندید هم آبروی خودتون رو می‌برید هم آبروی کشورو، بگو اوضاع اقتصادی بد هست امدی اینجا، دیگه این خالی بندی‌ها چی هست که می‌کنید، شما فکر می‌کنید این خارجیها احمق هستن و هیچ چیز نمی‌فهمن؟
  53
  19
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱
  ۱۰۳
  منوچهری - تهران، ایران

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. ما آبروی مملکت رو چهل و دو سال قبل بردیم با اون شورشمون! دوما تو که لالایی بلدی چرا ....بری همون قم تو صحن معصومه ژتون بفروشی؟ تو بلاد کفر چه غلطی میکنی؟
  5
  28
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. از ..... شما صادراتی های جمهوریِ اسلامی هستن.
  3
  9
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  بخدا برای هر ایرانی که سرش به تنش بیارزه باعث شرمندگیه که بره اروپا پناهنده بشه اونم بااین سنو سال من میگم اگه کسی میتونه مهاجرت کنه بیاد آمریکا وکانادا نمیتونه ؟ پس بمونه تو همون ایران که سگش به اروپا می ارزه
  20
  7
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  شما اگه چهار ساله شروع کردی به احتمال زیاد هدفدار بوده از اولش به قصد پناهجویی رفتی شعر خوندی ! تابلو هست
  16
  8
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  اگه این بمونه اثرش خیلی بیشتره . ده درصد جمعیت ایران رفتن خارج ،اون نود درصد هم میخوان برن، اصلا کسی توی این کشور زندگی نمیکنه
  7
  6
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۳
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. بابای همه که مثل بابای تو و اون ساشای شاگرد طوسی ....و دزد مسلمون نیستن که با پول مردم توی بهترین بلاد کفر به عیش و تفریح برسن ! هستن کسانی که پدر مادرشان دزد نبوده و اگه بخواهند ازون جهنمی که اربابان تو که ماله‌کشیشونو میکنی درست کردن در برن باید مثل امید بزنن به کوه و بیابون. شما ماله‌کشان برهبری ماله‌کش اعظم کلا برید سرتونو بزارید رو سنک سیاه بتکدتون ....
  3
  11
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
  نظر شما چیست؟