با از راه رسیدن فصل آنفلوانزا همزمان با همه‌گیری جهانی کرونا چه چیزی را می‌توان انتظار داشت

صدای آمریکا :کارشناسان بهداشت عمومی از همان روز‌های اول آغاز همه‌گیری کرونا هشدار داده‌ بودند که آغاز پاییز و همزمان شدن همه‌گیری کرونا با فصل آنفلوانزا، می‌تواند خطرات بیشتری را به همراه داشته باشد.

به گزارش شبکه محلی ای‌بی‌سی نیوز در شهر واشنگتن، رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، ماه گذشته هشدار داد که اگر مردم اقدامات احتیاطی مناسب را به کار نگیرند، کشور می‌تواند با بی‌سابقه‌ترین شرایط بهداشت عمومی مواجه شود.

در یک پنل تبادل افکار در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی در انستیتوی ملی بهداشت آمریکا، خطاب به مردم آمریکا گفت: «ما باید این فصل پاییز و زمستان را [با احتیاط فراوان] بگذرانیم، چون شرایط آسان نخواهد بود.»

صحبت‌هایی در مورد آغاز موج دوم و سوم همه‌گیری کرونا مطرح شده است؛ ولی هنوز معلوم نیست که آیا آمریکا موج اول پاندمی را پشت سر گذاشته است نه.

تعداد موارد جدید ابتلا از اوایل اوریل تا کنون، به طور میانگین حدود ۲۰ هزار نفر در روز باقی مانده است. موارد ابتلا در ماه ژوئیه با ۶۰ هزار مورد جدید در روز به اوج خود رسید و از آن به بعد حدود ۴۰ هزار نفر در روز کاهش یافته است. موارد مرگ و میر نیز به حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر در روز ثابت مانده است.

در سطح ملی، از زمانی که تعداد موارد کووید۱۹ در آمریکا به اوج خود رسیده بود، تعداد موارد جدیدی این بیماری کاهش یافته است. با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد که از احتمال احیای مجدد بیماری در برخی از بخش‌های از کشور، از جمله در جوامع کوچکتری در ایالات ویسکانسین، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، آیووا، و یوتا اخطار می‌دهد. در حال حاضر بیش از نیمی از ایالات آمریکا شاهد افزایش انتقال ویروس کرونا هستند.

دکتر سوزان بیلی، رئیس انجمن پزشکی آمریکا، می‌گوید، هنوز برای این که نتیجه بگیریم افزایش اخیر بیماری یک روند فصلی است، زود است. او می‌گوید: «روی هم رفته، در مسیر خوبی پیش می‌رویم؛ ولی هنوز میزان موارد جدید [کووید۱۹] به طور غیر قابل قبولی بالا است و هنوز احتمال احیا و شدت گرفتن همه‌گیری وجود دارد.»
فصلی بودن بیماری: «اپیدمی دوقلو»، خطر اپیدمی همزمان کووید۱۹ و آنفلوانزا
چند دلیل وجود دارد که کارشناسان بهداشت به خاطر آن - با تغییر فصل از تابستان به پاییز - زنگ خطر را به صدا در آورده‌اند. از همه مهمتر احتمال بروز «اپیدمی دوقلو» است، یعنی هنگامی که همه‌گیری جهانی کرونا با فصل جدید شیوع آنفلوانزا همزمان می‌شود.

هر سال در هر فصل معمول آنفلوانزا، چیزی بین ۱۲ هزار تا ۶۱ هزار نفر از این بیماری در آمریکا می‌میرند و نزدیک به ۸۱۰ هزار نفر نیز در بیمارستان ها بستری می شوند. بخصوص یک فصل بد (وخیم) آنفولانزا، به اضافه همه‌گیری کرونا می تواند فشار زیادی بر بیمارستان‌ها و سیستم درمانی بگذارد و حتی مرگ و میر بیشتری را به دنبال آورد.

از حالا انتظار می رود که آغاز فصل آنفلوانزا همراه با دیگر بیماری‌های عفونی تنفسی کادر درمانی را تحت فشار زیادی قرار دهد.

دکتر آلن برنارد لابریک، استاد اپیدمیولوژی (همه‌گیری‌شناسی) دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، می‌گوید: «تشخیص دادن دو بیماری آنفلوانزا و کووید۱۹، که علایم مشابهی دارند، از یکدیگر کاملاً چالش برانگیز است.»

وقتی پزشکان و دیگر پرسنل خدمات بهداشتی نتوانند تشخیص دهند که آیا بیماری که تب دارد و سرفه می کند به کووید۱۹ مبتلا است یا به آنفلوانزا یا دیگر بیماری‌های تنفسی فصلی، مجبور هستند احتیاط بیش از حد به خرج دهند. این به آن معنا است که باید از لوازم و لباس‌های محافظت شخصی بیشتر و از تست کووید۱۹ بیشتری استفاده کنند، که در برخی از نقاط کشور مشکل‌ساز خواهد بود.

در عین حال، شواهد امیدبخشی وجود دارد که نشان می‌دهد شدت آنفلوانزا در این فصل به خاطر اقداماتی که بسیاری از مردم برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا انجام می‌دهند، کمتر خواهد بود.

تام فریدن، مدیر پیشین مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، هفته گذشته در توئیتی نوشت که در ابراز نگرانی در مورد «اپیدمی دوقلو» حد اقل برای سال ۲۰۲۰ زیاده از حد «غلو شده است.»

آقای فریدن با استناد به گزارش اخیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری امریکا نشان داد که تست مثبت آنفولانزای بین فصلی در آمریکا، در تاریخ این کشور از همیشه پایین‌تر بوده و از ۲۰ درصد تست مثبت به ۲.۳ درصد تست مثبت کاهش یافته است.

پژوهشگران، علت آن را استفاده از ماسک، فاصله‌گیری اجتماعی، دورکاری، و تعطیلی مدارس می‌دانند. آنها می‌گویند اگر این اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه تا حدی ادامه پیدا کند، می‌تواند از شدت و وخامت فصل جاری آنفلوانزا «تا حد زیادی بکاهد.»

همان طور که مطالعه جدیدی در نیویورک نشان داده است که تعداد موارد بیماری آنفلوانزا در نیم کره جنوبی زمین که فصل زمستان را پشت سر گذاشت، امسال کمتر بود.

در تلاش برای محدود کردن احتمال «اپیدمی دوقلو»، مقامات بهداشت به همه توصیه می کنند که امسال حتماً واکسن آنفلوانزا بزنند تا در پیشگیری و کاهش شدت بیماری کمک کند.

نگرانی کارشناسان از تعطیلات پاییز و زمستان
گرچه شواهد زیادی مبنی بر وخیم‌تر شدن وضع شیوع ویروس‌هایی مثل کرونا و آنفلوانزا در دمای سردتر و هوای خشک‌تر وجود دارد، ولی در مورد احتمال افزایش کووید۱۹ در پاییز امسال هیچ چیز حتمی نیست.

برخی از کارها و فعالیت ها در این فصل با افزایش شیوع ویروس های دیگر فصلی مرتبط است. مدارس و دانشگاه ها بیشتری در حال بازگشت به تشکیل کلاس های حضوری هستند. باشگاه‌های ورزشی در بسیاری از نقاط بازگشایی شده‌اند. بسیاری از کارمندان به ادارات و دفاتر خود بازگشته‌اند. و به غیر از تنها چند ایالت، بیشتر ایالات آمریکا از سخت‌گیری‌های قرنطینه و فاصله‌گیری اجتماعی - از جمله تجمع در فضاهای بسته، دادن اجازه فعالیت به رستوران‌ها، سالن‌های سینما، فروشگاه‌ها، و مراکز خدماتی برای خدمات‌رسانی به مشتریان بیشتر و غیره - کاسته‌اند.

از این رو است که نگرانی از بابت بیشتر شدن موارد ابتلا در کشورها به خاطر آسان گرفتن و رعایت نکردن برخی از ضوابط و مقررات موارد کووید۱۹، به ویژه در حوالی تعطیلات و جشن‌های مهم، افزایش یافته است.

کارشناسان هشدار داده اند که تعطیلات پیش رو در پاییز و زمستان، چالش‌های مشابهی را در رابطه با بهداشت عمومی به دنبال خواهد داشت.

دکتر لابریک می‌گوید: «این وحشتناک است.» او تاکید می‌کند که اگر مردم توصیه‌های مقامات را نادیده بگیرند و شروع به تجمع با افراد بیشتر از شمار محدود کنند، خطر افزایش ویروس کرونا در ایام تعطیلات وجود دارد.

دکتر بیلی نیز توصیه می‌کند که بهتر است مردم از حالا برای تعطیلات پیش رو مثل روز شکرگزاری، کریسمس، سال نو، و دیگر تعطیلات در پاییز و زمستان، و این که چه طور می خواهند این ایام را جشن بگیرند، برنامه‌ریزی کنند.
+1
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  mitra55 - تورنتو، کانادا
  کندر که نام انگلیسی هست Frankincense, معجزه میکنه به قول برادرم که ۲۰ روز پیش گرفتارکرونا شده بود مثل ابی میمانه بر آتش
  0
  1
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.