ابراز «شرمساری» معاون هنری وزارت ارشاد از تندیس‌های قاسم سلیمانی

 مجسمه قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، در شهر جیرفت در استان کرمانرادیو فردا :معاون امور هنری وزارت ارشاد روز شنبه، ۵ مهر، در یادداشتی گلایه‌آمیز با عنوان «تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند!» از ساخت تندیس‌های «نازیبا» که به یاد قاسم سلیمانی در ماه‌های گذشته در چند شهر نصب شده‌اند، انتقاد کرد.

سید مجتبی حسینی در یادداشت اخیر خود که در اختیار ایسنا قرار داده است، با انتقاد از ظاهر و شمایل تندیس‌های ساخته‌شده برای قاسم سلیمانی در یک سال گذشته می‌نویسد: «در شهرهای مختلف یکی پس از دیگری از تندیس‌هایی رونمایی می‌شود که بیش از احساس قدردانی، حس شرمساری در مخاطب برمی‌انگیزد.»

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی سپس با اشاره به بازتاب منفی تصاویر منتشر شده از این تندیس‌ها در شبکه‌های اجتماعی و به راه افتادن موج انتقاد و تمسخر از سوی کاربران افزوده است: «تندیس‌هایی که مشابهت، سهل است، حداقل تناسب‌های لازم انسانی را ندارد، تصویرش در شبکه‌های مجازی به طرفه‌العینی منتشر می‌شود و تماشاچیان محب و مغرض از هر گروه که باشند از زبان خود به عرض اسف می‌پردازند.»

پیشتر نصب مجسمه قاسم سلیمانی در بندر انزلی خبرساز شده بود. تمسخر این مجسمه به اندازه‌ای در فضای مجازی افزایش یافت که خبرگزاری ایرنا ۲۱ اسفند ۹۸ در مطلبی با عنوان «مجسمه نازیبای» سلیمانی، به نقل از هادی حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر بندرانزلی نوشت که این مجسمه در بندرانزلی نصب نشده و قرار است یکی از هنرمندان این شهر، به سفارش شورا و شهرداری، تندیسی از فرمانده سابق سپاه قدس جمهوری اسلامی بسازد.

خردادماه گذشته نیز به دنبال رونمایی از تندیس فرمانده سابق سپاه قدس در شهر جیرفت در استان کرمان، موجی از تمسخر و انتقاد در شبکه‌های مجازی به راه افتاد، تا جایی‌‌ که شهردار این شهر بلافاصله در واکنش به انتقادها، از «اصلاح» آن تندیس در کوتاه‌ترین زمان ممکن خبر داد.

معاون هنری ارشاد در بخشی از یادداشت خود پیشنهاد داده است که «به جای افزودن شمار دانشگاه‌ها» باید به «کیفیت آموزش هنر» توجه شود. حسینی همچنین افزوده است که اتخاذ تدابیر و تصمیم‌های لازم در این حوزه باید به نمایندگان «متخصص» وزارت ارشاد سپرده شود.

نصب مجسمه سلیمانی در جیرفت و دیگر شهرهای ایران، واکنش انتقادآمیز کاربران هوادار حکومت در فضای مجازی را نیز به دنبال داشته است؛ شماری از آنها به طور غیرمستقیم نسبت به کسب درآمد عده‌ای از این راه و بی‌توجهی مقام‌های رسمی به واگذاری کار هنری به هنرمندان انتقاد کرده‌اند
+6
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.