رفیقدوست از ریاست‌جمهوری یک فرمانده سپاه حمایت کرد

آقای رفیقدوست در امور نظامی و اقتصادی جمهوری اسلامی سابقه زیادی داردبی بی سی :محسن رفیقدوست، وزیر سابق سپاه و از مقام‌های ارشد بنیاد مستضعفان، می‌گوید چند نفر از فرماندهان سپاه می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نامزد شوند.

آقای رفیقدوست از ریاست‌جمهوری یکی از این نامزدهای احتمالی از سپاه حمایت کرده اما افزوده: "من اصلا به این موضوع نگاه نمی کنم که فلانی سپاهی است و فلانی نیست."

او در مصاحبه‌ای با خبرآنلاین با اشاره به تورم افسارگسیخته در ایران گفته: "شاید اگر یک نظامی بیاید و با قدرت بتواند به مرکب عنان گسیخته سرکش افسار بزند، بتواند مردم را از این وضع نجات دهد."

قرار است سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ۱۴۰۰ برگزار شود.

محسن رفیقدوست گفته حسین دهقان، وزیر سابق دفاع، از جمله نظامیانی است که قصد نامزدی در انتخابات آتی را دارد.

آقای رفیقدوست با اشاره به اصل "ولایت فقیه" گفته: "سپاه حول این محور خودش را رشد داده است و یک عده هم در میان آنها می‌گویند که ما می‌توانیم مملکت را درست کنیم."

او گفته با این تصور فرماندهان سپاه که آنها توانایی اداره بهتر ایران را دارند، موافق است.
رضایی، رحیم صفوی، جعفری و سلامیچهار فرمانده کل سپاه در دوره‌های مختلف در کنار یکدیگر شعار می‌دهندتاکنون علی شمخانی، علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف، محسن مهرعلیزاده و محسن رضایی از میان فرماندهان سپاه نامزد ریاست جمهوری در ایران شده‌اند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و همچنین سعید جلیلی، نماینده رهبر در شورای عالی امنیت ملی، با سابقه نظامی در انتخابات حاضر شدند.

محسن رفیقدوست در پاسخ به شکست عمده نامزدهای نظامی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران گفته در صورتی که رای‌دهندگان ایرانی به این تصور برسند که "شاید یک نظامی بتواند این وضع لجام گسیخته را درست کند" به او رای خواهند داد.

آقای رفیقدوست همچنین گفته از مشارکت پایین در انتخابات پیش رو نگرانی ندارد.

انتخابات مجلس که در زمستان سال ۱۳۹۸ برگزار شد پایین‌ترین نرخ مشارکت را داشت.

مقام‌های ایرانی در حالی برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده می‌شوند که ایران با یک بحران کم‌سابقه اقتصادی روبرو است که نارضایتی بسیاری را به دنبال داشته است.

صحنه سیاسی همچنان زیر سایه اعتراضات وسیعی است که در دی ماه ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ رخ داد و طی آن نارضایتی‌های وسیع شهروندان با گستردگی بی‌سابقه در مناطق مختلف ایران ابراز شد.

تعداد زیادی از معترضان به افزایش غافلگیرانه قیمت بنزین در آبان ۹۸ به ضرب گلوله ماموران کشته شدند و بسیاری نیز به زندان افتادند.

کمی پس از اعتراضات آبان سال گذشته، سپاه پاسداران در واکنش به کشته شدن سرلشکر قاسم سلیمانی به یک مقر نظامی نیروهای آمریکایی در عراق حمله موشکی کرد. هرچند هیچ یک از نیروهای آمریکایی به دلیل اطلاع قبلی از حمله سپاه کشته نشد، سپاه چند ساعت بعد یک هواپیمای مسافربری را با دو موشک سرنگون و این اقدامش را سه روز لاپوشانی کرد.

هنوز خبری از رسیدگی به تخلفات در کشتار معترضان و سرنگونی هواپیمای اوکراینی منتشر نشده است.

پنهانکاری درباره وقایع آبان ۹۸ و شلیک به هواپیمای مسافربری و همچنین پنهان کردن آمار واقعی درگذشتگان کرونا با وجود گردآوری آمار، اعتبار مقام‌های رسمی را در افکار عمومی ایران تضعیف کرده است.
+7
رأی دهید
-58

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  شمایل این چهار نفر من را یاد خدام حرم معصومه میندازد.
  3
  23
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  آره از توی صندوق رای در میارن گوسفندهای ایران هم که فقط بلدن علف بخورن
  2
  12
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  رفیق دوست اولین اصفهانی پاسدار طبق دستور بهشتی گور ه گور اصفهانی. و سپس تشکیل حلقه پاسدارهای اصفهانی که الان صاحب نظام هستن.
  7
  6
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  رفیق [دشمن ] دوست دل دزد به قبر اول آخرش خندید دیگه همین مونده که گوشت را بدن دست گربه. ملت نادون هم صف بکشند و به شما راهزنان جنایتکار رای بدهند. فکر کن؟ اصلا بگید حاجی لولو که هواپیمای اکراین را زد کاندید بشه.
  2
  7
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان
  جریان خرداد 1400 چیه؟ میتونه یکی لطفا توضیح بده؟
  2
  1
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  -Texas - تکزاس ، ایالات متحده امریکا
  یه نفله به تمام معنا!
  0
  3
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  در اعتراضات ۹۸ روحانی غیر نظامی با دستور مستقیم خامنه ای نیزار را برگبار مسلسل بست،اگر رئیس جمهور سپاهی باشد در اعتراضات اینده مردم را با بمب شیمیایی و یا بمب اتمی کثیف خواهد کشت
  0
  2
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.